Eko Zadar održava predavanje o kompostiranju u stanu
![](https://i0.wp.com/www.antenazadar.hr/wp-content/uploads/2015/05/Zemlja-biljka.jpg?fit=640%2C424&ssl=1)
“Jednostavno kompostiranje u stanu – saznajte kako?” naziv je predavanja koje će se održati u multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar 27. svibnja 2015. s početkom u 18:00 sati. Riječ je o predavanju o modelima i mogućnostima kompostiranja u Zadru koje organizira udruga „Eko-Zadar“ u sklopu projekta „Kompostirajamo zajedno“. Norma Fressel, dipl. ing, biol. prezentirat će način kompostiranja u stanu uz pomoć kalifornijskih glista. Vesna Đili, službenica za informiranje u Čistoći d.o.o. govorit će o pravilnom odlaganju biootpada u pripadajuće smeđe spremnike, a bit će pokazan i dvadesetminutni video priručnik autorice Cvijete Bišćević o izradi kompostne kante bez dodatnih troškova, prikladne za korištenje u stanu, a kojeg je producirala Zelena akcija koja je za ovu prigodu ustupila prava za njegovo prikazivanje.
Ovo je prva u nizu aktivnosti u sklopu projekta „Kompostirajmo zajedno“ kojeg će udruga „Eko-Zadar“ provoditi do konca listopada. Partneri na projektu su Gradska knjižnica Zadar i Planinarsko društvo „Paklenica”. Projekt financira Grad Zadar, Upravni odjel za razvitak otoka i zaštitu okoliša, s 9.998.57 kn, te Gradska knjižnica Zadar u materijalnom obliku u protuvrijednosti od 1.200,00 kn.
– U sklopu projekta bit će organizirane i radionica izrade kompostne kante za domaćinstvo u prostorijama PD Paklenica, te radionica izrade rotirajućeg kompostera u Vukovarskoj 1. Stanari Vukovarske 1 dobit će komposter a time i permanentno besplatno hranjivo za bilje i vrtove. Dobit će i letke s uputama o pravilnom odlaganju u komposter, a upute za izradu obje vrste kompostera bit će dostupne i na stranicama udruge „Eko-Zadar“. Praktične radionice osmislila je članica udurge Iva Lukin, dipl. ing. agronomije. Projekt će završiti postavljanjem izložbe o kompostiranju „Spirala života“ 16. – 23. listopada 2015. u Gradskoj knjižnici Zadar. Projektom „Kompostirajmo zajedno“ građane/ke informiramo o značaju kompostiranja kao metode smanjenja ukupno odloženog otpada iz domaćinstva, te o vrijednosti komposta u priharni njihovih biljaka, o tome kako pravilno kompostirati i kako bez dodatnih troškova za domaćinstvo mogu sami izraditi, kako male kompostere primjerene za jedno domaćinstvo, tako i veće kompostere primjerene za skupinu domaćinstava, rekla je voditeljica projekta Nives Rogoznica.
Prema podatcima iz Izvješća o komunalnom otpadu za 2012. godinu Agencije za zaštitu okoliša objavljenom u 2014. godini, što je posljednje dostupno izviješće, u Zadru je u 2012. godini ukupno sakupljenog komunalnog otpada bilo 38.959,68 tona ili 535,76 kg /stanovniku, pri čemu je zelenog otpada i ostalog otpada koji se može kompostirati ukupno sakupljeno 41,73 tona. Biootpada je odvojeno sakupljeno svega 1,73 tone. Usporedbe radi istodobno je odvojeno skupljeno 404,07 tona papira, 52,82 tona plastike i 219,50 tona stakla.
Uzme li se u obzir kako je prema podacima iz Čistoće d.o.o., samo tijekom 2014. godine, kada je Čistoća d.o.o. provodila pilot-projekt odvojenog sakupljanja biorazgradivog otpada od ostalog miješanog komunalnog otpada iz domaćinstava na području MO Novi Bokanjac i MO Crno, prikupljeno ukupno 37.5 tona (Novi Bokanjac 26.86 t, Crno 10.64 tona), jasno je kako ostaje mnogo biorazgradivog otpada na području Grada Zadra koji može poslužiti za stvaranje komposta.