Kultne povijesne fotografije snimljene opet
Fotografije nekih povijesni događaja duboko urezanih u kolektivnu svijest nastaju i u današnje vrijeme, i po stotinu godina nakon samog događaja, zahvaljujući švicarskim fotografima Jojakimu Cortisu i Adrianu Sondereggeru koji pomoću minijaturnih maketa izrađuju scene tih događaja koje potom fotografiraju.
Cortis kaže da je sve krenulo iz zafrkancije u trenucima dok su čekali nove poslovne angažmane u reklamnoj fotografiji. Sve je počelo 2012. godine, a prva fotografija koju su ponovno snimili je krajolik nazvan ‘Rhein II’ nastao 1999. godine. Izvorno je autor Andreas Gursky naknadnom obradom maknuo ljude, a s cijenom od gotovo 30 milijuna kuna original je druga najskuplja fotografija ikad prodana.
Zadovoljan rezultatom, dvojac je počeo prikupljati fotografije koje su najdublje urezane u kolektivnu svijest, poput fotografija nesreće cepelina u Hindenburgu iz 1937. godine, napada na Svjetski trgovinski centar 11. rujna 2001. godine ili posljednje fotografije Titanica Francisa Browna iz 1912. godine. Svoju su kolekciju nazvali kultnom, jer slike na prvu prepoznaju i dobro upućeni fotografi i obični promatrači.
Svaku su scenu mukotrpno gradili pomoću papira, vate, plastike i puno slobodnog vremena. Neke bi scene napravili u samo nekoliko dana, dok im je za neke trebalo i nekoliko tjedana. No uz mukotrpan rad, dobro su se i zabavili, što pokazuju fotografijama na kojima pružaju uvid u studio te materijale i alate kojima su se koristili.
Za izradu scene na Trgu Tiananmen kupili su sedam modela tenkova i potrošili tjedan dana na montiranje maketa.
‘Sklapanje prvog tenka je bilo zabavno, drugi još nekako, ali s trećim više nam nije bilo zabavno pa smo ih napravili samo četiri i odlučili posljednja tri tenka dodati naknadnom obradom’, prepričava Cortis doživljaje u Wireu.
Kolekcija se i dalje nadopunjuje, a najnovija replika iz njihove radionice je atentat na američkog predsjednika Kennedyja. Izrada maketa ljudi predstavlja im najveći problem, no postavljanje ove scene olakšali su im predsjednikov crni Lincoln Continental kabriolet, ružičasta Chanel odjeća koju je nosila Jackie, agenti tajnih službi zarobljeni u izmaglici i općenito neizoštren fokus originalne fotografije.
Cortis i Sondregger nemaju određenu podjelu rada, ali obojicu krasi nepobitan duh zaigranosti na poslu. Budući da obojica imaju malu djecu, kažu da ne treba puno pogađati otkuda im inspiracija i ideje za izradu maketa dolaze.