7 znakova kojima vam tijelo poručuje da ste pod stresom
Imate li bijele točkice na noktima ili vam krvari zubno meso? Stručnjaci upozoravaju – to su znakovi kojima vam tijelo govori da ste pod stresom.
Nutricionistica Charlotte Wattstvrdi da stres izbacuje hranjive tvari iz našeg organizma zbog čega se pojavljuje u nekim oblicima u kojima ga ne bismo očekivali.
– Stresni periodi puno brže troše hranjive tvari jer cijeli organizam, od mozga, hormona i imuniteta, radi na višoj i bržoj razini, objašnjava Watts, piše Daily Mail.
Watts u svojoj novoj knjizi o stresu i zdravlju ističe 7 iznenađujućih znakova stresa kao i hranu kojom se mogu nadoknaditi hranjive tvari.
1. Ispucani kutevi usnica
Do ovoga dolazi zbog nedostatka vitamina B, a posebno vitaminaB6. Vitamin B je važan za zdravlje živčanog sustava i za dobivanje energije iz ugljikohidrata, masti i proteina iz hrane.
Vitamin B možete nadoknaditi jedenjem mrkve, piletine, jaja, ribe, mesa, graška, špinata, suncokretovih sjemenki, banana, graha, brokule, krumpira…
2. Škljocanje čeljusti
Uzrokuje ga nedostatak vitamina B5, koji se često naziva “antistresnim vitaminom” jer pomaže u proizvodnji hormona nadbubrežne žlijezde i kolesterola (koji trebamo da stvaranje novih stanica).
Dugoročni stres često se odražava kroz škljocanje čeljusti i škripanje zubima, djelomično zato što se tijekom stresa više grče mišići lica, ali i zbog nedostatka vitamina B5.
Za nadoknadu ovog vitamina preporučuje se jesti govedinu, jaja, svježe povrće, jetrica, gljive, morsku ribu…
3. Bijele točkice na noktima
Iako se bijele točkice na noktima često povezuju s nedostatkom kalcija, one su zapravo indikator niske količine cinka u organizmu.
Cink je vrlo važan za imunitet i proizvodnju hormona, među kojima su inzulin i spolni hormoni. Razinu cinka možete nadoknaditi ribom, mesom, suncokretovim i bučinim sjemenkama, orašastim plodovima kamenicama i drugim školjkama, rakovima…
4. Izmjene zatvora i proljeva
Do ovoga dolazi zbog manjka magnezija koji je bitan mineral i kojeg je oko 70 posto u kostima, a preostalih 30 posto u mekim tkivima i tjelesnim tekućinama.
Magnezij trošimo u većim količinama kada smo pod stresom i kada jedemo šećer.
Opuštanje mišića i mozga, ali i mišića probavnog trakta nakon stresa ovisi o magneziju.
Magnezij možemo nadoknaditi heljdom, orasima, sojom, tamnozelenim povrćem, mrkvom, graškom, slatkim krumpirom, sjemenkama suncokreta i sezama, lećom, avokadom…
5. Krvarenje zubnog mesa
Osjetljive desni ukazuju na manjak vitamina C koji je antioksidans i koji je potreban za najmanje 300 metaboličkih funkcija u tijelu.
Vitamin C pomaže u proizvodnji antistresnog hormona, interferona, i potreban je u proizvodnji kolagena, od kojeg nastaju tkiva.
Za konzumaciju vitamina C trebate jesti bobičasto voće, agrume, zeleno povrće, šparoge, avokado, brokulu, prokulice, dinju, kelj, mango, luk, ananas, špinat, jagode…
6. Tvrdi prištići na rukama i nogama
Ti prištići nastaju zbog manjka vitamina E.”Pureća” koža (folikularna keratoza) povezana je i sa smanjenom razinom vitamina A koji djeluje s vitaminom E.
Vitamin E štiti masne tjelesne površine i potreban je kod plodnosti, a niske razine u organizmu manifestiraju se kroz tvrđe pritišće po rukama i nogama.
Ovaj vitamin pomaže i kod bolje cirkulacije, normalnog zgrušavanja krvi, ožiljaka, krvnog tlaka i bolje proizvodnje spermija.
U hrani se vitamin E može pronaći u hladno prešanim biljnim uljima, tamnozelenom lisnatom povrću, mahunarkama, orasima, sjemenkama, cjelovitim žitaricama, smeđoj riži, jajima…
7. Česte upale grla i pluća
Upale može uzrokovati manjak vitamina A. Vitamin A neophodan je za noćni vid (da, mrkva može pomoći da vidite u mraku!) I zdravlje i otpornost protiv infekcija vanjskog kože i sluznica koje oblažu dišne, probavne i mokraćne puteve.
Za nadoknadu vitamina A nutricionisti preporučuju životinjsku jetru, riblje ulje, zeleno, crveno, narančasto i žuto voće i povrće – marelice, šparoge, brokula, dinja, mrkva, bundeva, paprika…