Novo zanimanje od 1. srpnja: Postati upravitelj tuđeg života

Stečajni povjerenici imat će pravo na postotak od imovine građana koju prodaju i pravo na naknadu troškova za vođenje bankrota građana.

Kad 1. srpnja na snagu stupi zakon o stečaju potrošača, zajedno s njim će se “roditi” i dva nova zanimanja koja bi trebala pomoći dužnicima u otplati dugova.

Procjenjuje se da će barem 30.000 blokiranih građana, a u Hrvatskoj ih je više od 300.000, iskoristiti mogućnost osobnog bankrota koji novi zakon uvodi.

Prezaduženi imaju dvije mogućnosti: Sklopiti nagodbu pred Finom ili sudom i onda otplaćivati svoj dug ili zaista proglasiti osobni bankrot.

U Fini će im pomoći posrednik, a ako odu u osobni bankrot, onda će dobiti stečajnog povjerenika. Obje djelatnosti su potpuno nove pa iz Ministarstva pravosuđa doznajemo da će morati dodatno educirati oko 200 djelatnika u Fini za posrednike. U ministarstvu kažu kako će morati proći tečajeve za miritelje te biti stručni u ekonomiji i pravu.

– Oni će biti savjetnici dužnicima te će im pomoći sastaviti obrazac sa svim dugovima i imovinom – odgovaraju iz Ministarstva pravosuđa.

Kako je rok kratak, svi djelatnici koji budu izabrani konzultirat će s njemačkim kolegama koji već dulje provode osobni bankrot.

Posrednik neće imati nikakve ovlasti kontrolirati drži li se na kraju dužnik propisane nagodbe, nego će to biti ostavljeno vjerovnicima.

Ako nagodbe ne uspiju pa dužnik proglasi bankrot na jednu do pet godina, velikim dijelom života upravljat će mu stečajni povjerenik.

Sud će mu odrediti s koliko novca mjesečno treba živjeti. Taj iznos će dobiti na zaštićeni račun, a ostatkom će upravljati povjerenik. On će također prodati imovinu i paziti da se dugovi otplaćuju. Sav novac, osim minimalno određenog iznosa, odlazit će na otplatu dugova. Ministarstvo pravosuđa će za početak angažirati i za građane već postojećih 390 stečajnih upravitelja koji vode stečajeve tvrtki. Procijenili su da će u godinu dana jedan povjerenik voditi 20-ak stečajeva građana.

Za razliku od stečajnih upravitelja, oni će imati nešto manje ovlasti. Primjerice, ne mogu sami prodati imovinu. Ako dužnik odbije neki posao koji bi mu pomogao u otplati dugova, oni ga neće moći kazniti. Ali će obavijestiti sud koji odlučuje.

– Sud je ostavljen kao kontrola i instanca koja odlučuje. Ne možemo nikome povjeriti nečiji cijeli život – kažu nam u ministarstvu.

Povjerenici će imati pravo na postotak od prodaje imovine. Ona će se kretati od dva do četiri posto. Primjerice, od prodaje imovine od 300.000 kuna dobit će 12.000 kuna, a ako prodaju imovinu od 500.000 kuna, njima ide 15.000 kuna. Uz to, imaju pravo na naknadu troškova, poput putovanja, telefona i slično.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...