Ako ste vlasnik vozila, morate plaćati pristojbu HRT-u
Plaćanje RTV pristojbe HRT-u česta je tema prigovora čitatelja jer se ova obveza teško može izbjeći budući da malo koje kućanstvo danas nema televizor, računalo, radio, gadget ili ste vlasnik vozila. Jedan od čitatelja javio se Večernjem listu ljutit jer mu je kontrolor naplatio kaznu zbog televizora iz 1970-ih godina koji nije u upotrebi i nema digitalni prijemnik.
No kako je čitatelj vlasnik vozilaprema toj osnovi obvezan je plaćati pristojbu. Čitatelja dodatno raspaljuje činjenica da ima tri mobitela i da za svaki plaća naknadu za radijsku frekvenciju i pita se “tko je u ovoj priči lud?”. No, potrebno je napomenuti da seRTV pristojba plaća po jednoj osnovi, ako ona prestaje onda po nekoj drugoj najčešće morate nastaviti s plaćanjem pristojbe HRT-u.
Postoje međutim, situacije u kojima fizičke osobe nisu obvezne plaćati pristojbu. S HRT-a odgovaraju da ako “vlasnik ili unajmljivač nema u vlasništvu ili posjedu radijski i televizijski prijamnik odnosno drugi uređaj za prijam radijskog ili audiovizualnog programa, nije obvezan plaćati pristojbu HRT-u. Pravne i fizičke osobe koje obavljaju ugostiteljsku djelatnost za jedan prijamnik u ugostiteljskom objektu stječu pravo korištenja triju dodatnih prijamnika u istom ugostiteljskom objektu bez plaćanja mjesečne pristojbe”. Navode da se prijamnik može odjaviti nakon čega prestaje obveza plaćanja pod uvjetom da ista osoba nije vlasnik vozila u kojem može slušati radio.
Kontrolor HRT-a zadužen je za provjeru koje kućanstvo posjeduje prijamnik. Uvidom u bazu podataka u svakom trenutku znaju koje kućanstvo ne plaća RTV pristojbu pa dolaze provjeriti kakvo je stanje na terenu.
“Izvidom i opažanjem utvrđuju postoji li u kućanstvu neprijavljeni prijemnik”, kažu s HRT-a i dodaju da kada ustanovi da postoji neprijavljeni prijemnik, ovlašten je naplatiti pristojbu do nekoliko, a najviše do šest mjeseci unatrag jer se pretpostavlja da je uređaj korišten više od jednog mjeseca.
Na HRT-u ističu da kuća sve eventualne sporove uvijek nastoji riješiti izvansudskim putem kako bi se smanjili troškovi za obveznike pristojbe. “Svim građanima RH na raspolaganju su svi zakonski pravni mehanizmi za ostvarivanje i zaštitu njihovih prava”, stoji u odgovoru HRT-a.
Evo što se sve plaća iz 80 kuna pristojbe
Od mjesečnog iznosa pristojbe koji iznosi 80 kuna, 34 kune izdvaja se za proizvodnju četiri televizijska programa (HRT 1, HRT 2, HRT 3, HRT 4), 3 radijska programa (HRA1, HRA2, HRA3), programe 9 radiopostaja (Osijek, Split, Knin, Pula, Zadar, Sljeme, Rijeka, Dubrovnik, Glas Hrvatske), programe 8 HRT centara (HRT centar – Osijek, Pula, Rijeka, Zadar, Knin i Šibenik, Split, Dubrovnik, Čakovec i Varaždin), Simfonijski orkestar HRT-a, Jazz orkestar HRT-a, Tamburaški orkestar HRT-a i Zbor HRT-a , web portal i mobilna platforma.
Za usluge tvrtke Odašiljači i veze (OiV) koja mrežom od oko 300 odašiljača širom RH distribuira televizijski program svih televizija do domova korisnika izdvaja se 7 kuna iz RTV pristojbe.
Za Hrvatski audiovizualni centar, odnosno hrvatsko filmsko stvaralaštvo, izdvaja se 8 kuna, a u te naknade spadaju i one za HDS ZAMP, odnosno naknade za korištenje autorskih izvođačkih prava. Iznimno je bitno istaknuti da su u ovoj stavki i davanja namijenjena Fondu za pluralizam medija putem kojeg HRT sufinancira rad 150 radijskih i 27 televizijskih lokalnih postaja u RH.
Također, u strukturi pristojbe 7 kuna izdvaja se za poreze, a iz preostale 24 kune financiraju se troškovi održavanja HRT-a – energija, amortizacija i ostali troškovi.