Evo što morate znati o prijavi poreza na dohodak

Iako u prijavi poreza na dohodak za 2014. godinu, koje se trebajupredati najkasnije do 2. ožujka, nema značajnijih promjena u odnosu na godinu ranije, postoji nekoliko “caka” na koje biste trebali obratiti pozornost.
Detaljne upute možete pronaći na stranicama Porezne uprave, a mi vam donosimo odgovore na najčešća pitanja.

Porezni obveznici koji obvezno podnose godišnju poreznu prijavu su oni koji ostvaraju dohodak od nesamostalnog rada iz članka 14. Zakona (plaću/mirovinu) kod dva ili više poslodavca istodobno u tijeku istog mjeseca poreznog razdoblja i/ili oni koji ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti iz članka 18. Zakona i djelatnosti po osnovi kojih se dohodak utvrđuje i oporezuje kao dohodak od samostalne djelatnosti prema članku 19. do 24. Zakona na temelju propisanih poslovnih knjiga.

Prijavu mogu podnijeti i oni koji to nisu obvezni, ako su ostvarili oporezive prihode iz različitih izvora i procijene da će ostvariti pravo na povrat poreza. Međutim, tada moraju prikazati sve oporezive primitke što znatno smanjuje vjerojatnost za povrata poreza. Dobrovoljna prijava u pravilu se isplati jedino onima koji su ostvarili oporezive dohotke iz drugih izvora, a nisu bili zaposleni pa nisu iskoristili osnovni porezni odbitak.

Od početka prošle godine ukinute su porezne olakšice za područja posebne državne skrbi i brdsko-planinska područja, a zamijenjene su potporama koje proizlaze iz propisa o regionalnom razvoju. Tako na olakšicu od 3.200 kuna mjesečno imaju pravo građani u lokalnim jedinicama razvrstanim u I. skupinu po stupnju razvijenosti i na području grada Vukovara, a 2.700 kuna mjesečno oni na području II. skupine po stupnju razvijenosti.

Jedno od čestih pitanja je i koji primici se ne mogu prijaviti, tj. za koje nije niti predviđeno mjesto u poreznoj prijavi?

Primici za koje nije predviđeno mjesto u poreznoj prijavi su oni primici za koje je Porezna uprava odredila paušalno oporezivanje. To su primici ostvareni od obrta koji porez plaćaju paušalno, primici od iznajmljivanja soba i postelja putnicima i turistima na koje se porez plaća paušalno.

Uz navedeno, u ovu skupinu pripada i dohodak od povrata preplaćenog doprinosa za I. stup mirovinskog osiguranja.

U okviru ove skupine primitaka razlikuju se primici koji se ne smatraju dohotkom i primici koji nisu predmet oporezivanja (u cijelosti ili do određenog iznosa). Navedene primitke možemo pronaći u članku 9. i članku 10. Zakona o porezu na dohodak.

Najčešći od promatranih primitaka su kamate na kunsku i deviznu štednju, obiteljske mirovine koje ostvaruju djeca po umrlom roditelju, primici od prodaje osobne imovine (kuće,zemljišta, stanovi i  sl.), te odštete koje nisu u vezi s gospodarskom djelatnošću.

Uz navedene primitke, tu su još i naknade plaće za bolovanje, rodiljni i roditeljski dopust, zatim nagrade učenicima na praksi do 1.600,00 kuna, nagrade za sportska ostvarenja prema posebnim propisima i dr.

Porezna prijava može se predati osobno u Poreznoj upravi prema mjestu prebivališta ili poštom, a na webu Porezne uprave nalaze se detaljne Upute o sastavljanju i podnošenju porezne prijave.

Feed me
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...