I župan Zrilić najavio smjenu ravnateljice Krnčević koja “ne prihvaća svoju zakonom propisanu poziciju i predlaže ono što nije u njenoj nadležnosti?!”
Evidentno je kako unutar Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije stvari ne funkcioniraju najbolje, čemu u prilog idu objave u zadarskim medijima posljednjih nekoliko dana. Naime, nekoliko vozača Hitne pomoći optužili su za mobbing, ravnateljicu županijskog Zavoda za hitnu medicinu, Davorku Krnčević.
Najnoviji slučajevi Vjenceslava Pavića i Gorana Jasenka, govore o prijetnjama otkazom zaposlenicima koji su u žurnom izlasku na intervenciju ogrebali ili razbili sanitetsko vozilo.
– Sve se dogodilo u žurbi, zbog naravi posla jednostavno se nesreće ponekad ne mogu izbjegnuti, kazao nam je zaposlenik Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije, Vjenceslav Pavić.
Krnčević je na nedavno sazvanoj konferenciji za novinare na koju nije pozvala samo djelatnike Antene Zadar istaknula kako se protiv Pavića vodi postupak zbog odbijanja pružanja pomoći pacijentu po nalogu nadređenog doktora, što je po njoj bit ovog sukoba, a ne postupak za naknadu štete nastale u intervenciji o kojem on u javnosti govori, a koji se također vodi.
U cijelom njezinom osvrtu čudna je činjenica što nije spomenula kako je njegov otkaz poništen i da je vraćen na posao, a ujedno je navela kako Pavić nije podmirio ni štetu za oštećeno vozilo u ustanovi, nego je sam sklopio dogovor s osiguranjem.
– Ne znam zašto ona sada spominje taj događaj s doktoricom, kada je nakon žalbe moje odvjetnice, obraćanja Inspekciji rada te svjedočenja tada prisutne pacijentice dokazano kako nije bilo nikakvog odbijanja pomoći pacijentu po nalogu nadređenom doktoru i to je riješen slučaj, otkaz je poništen i ja sam vraćen na posao. Mislim da sada to čini kako bi me iz osvete jer sam konačno progovorio o njezinom postupanju prema zaposlenicima Zavoda, prikazala kao konfliktnu osobu te na takav način opravdala sebe. Taj slučaj s doktoricom potpuno je irelevantan za slučajeve postupka naknade štete nastale za hitnih intervencija, istaknuo je Pavić.
Što se tiče njezina spominjanja dogovora s osiguranjem, Pavić ističe kako je dobio papir i nalog od nadređenih da ode u Croatia osiguranje te da riješi problem.
– Ravnateljica Krnčević samo mi je poslala pismeno koliko tisuća kuna treba platiti na račun Croatia osiguranja da Zavod ne bi izgubio bonus na polici osiguranja i rečeno mi je da to sam riješim. Na papiru piše da se s police osiguranja auto odgovornosti od Hitne pomoći 22. kolovoza 2014. godine oštećenom isplatio iznos od 2.700 kuna. Stoga, ne znam o kakvom dogovoru ravnateljica Krnčević priča, kazao je Pavić.
Kako doznajemo od nekoliko djelatnika spomenutog Zavoda, koji su u strahu za vlastiti posao i egzistenciju, ovo nije izoliran slučaj. U proteklih godinu dana bilo ih je još, no ravnateljica Davorka Krnčević sve je zataškala, a štetu na vozilima nije pokrilo osiguranje, u konkretnim slučajevima Croatia osiguranje, već su djelatnici iste morali namiriti vlastitim novcima.
Još jedan od navedenih djelatnika Zavoda, jest i Goran Jasenko koji je svoju priču iznio na lokalnoj zadarskoj televiziji, no i njega je brzo demantijem još uvijek aktualna ravnateljica Krnčević pokušala diskreditirati svojom istinom.
– Jasenko se protiv Zakona o sigurnosti na cestama zabio u ogradni zid te na sanitetskom vozilu prouzročio totalnu materijalnu štetu. Teško je ozlijeđen njegov kolega koji je još uvijek na bolovanju. Pacijent i Jasenko su lakše ozlijeđeni. Protiv Jasenka je proveden prekršajni i kazneni postupak. Izrečena mu je blaža mjera pred otkaz, ali ne i otkaz, kazala je u svom demantiju Krnčević.
Njezina reakcija iznenadila je i samog Gorana Jasenka.
– Ja uopće nisam rekao da mi je dala otkaz. Istina, prometna nezgoda se dogodila, ali je prešutjela zbog čega. Naime, nekih 300-ak metara od naše ispostave u Gračacu pozlilo mi je za vrijeme vožnje, zacrnilo mi se pred očima i zabio sam se vozilom u zid. Kolega je čini mi se napukao nos i ozlijedio koljeno. Čim sam došao sebi, prvo što sam napravio provjerio sam da li su kolega i pacijent dobro. Kolega se ozlijedio, no pacijentica je bila dobro. U toj mjeri pred otkaz, kako je ona naziva istaknuto je kako sam nesavjesnim odnosom prema opremi oštetio Zavod za totalnu štetu na vozilu. Ako je nesavjestan rad, činjenica da mi je pozlilo u vožnji, onda sam očito nesavjestan i kriv. Za to mi je dala opomenu pred otkaz. Ravnateljica se služi lažima, tvrdi da sam namještao smjene dok sam bio voditelj ispostave Gračac. Raspored smjena se radio u dogovoru s kolegama kao svugdje. Uprava je to morala odobriti i ništa se mimo njih nije moglo raditi. Činjenica je da očito želi na sve moguće načine diskreditirati svakoga tko joj se na neki način zamjeri. Ta osoba nema nikakvih osjećaja i razumijevanja prema svojim zaposlenicima. Ne znam zašto me optužuje, šteta je bila totalna, dogodila se za vrijeme intervencije, pa mi nije jasno zašto to nisu isplatili oni nego su mene teretili za 13.000 kuna. Studiram, plaćam stan, režije, hranu, pomažem roditeljima i ne znam odakle meni toliko novac. Nisam kriv što mi je pozlillo. No, morao sam pristati to platiti i potpisati kako priznajem da sam nesavjesnim radom to napravio. No, smjestili su mi, jer u prvi trenutak u šoku nisam vidio da potpisujem to priznanje. Pa to priznanje bi značilo da sam namjerno htio ubiti sebe, kolegu i pacijenticu, to nije normalno! Krnčević se služi prljavim igrama i mi ćemo se boriti do kraja! Služi se preniskim udarcima, lovi se za bilo što kako bi sebe opravdala, a nas diskreditirala, istaknuo je Jasenko.
Krnčević je sazvala konferenciju za novinare kako bi, kako je rekla, spriječila “medijsku hajku” oko nje, kako ona naziva dva članka u različitim medijima, kako bi osporila optužbe medicinskog tehničara Zavoda, Vjenceslava Pavića, i predsjednika Upravnog vijeća, Željka Ivkovića, koji je također za naš portal govorio o prijavama za mobbing protiv nje.
– Protiv ravnateljice Krnčević primili smo više desetaka pritužbi i prijava na njezin rad. Upoznati smo sa svime i Upravno vijeće vrlo će skoro biti sazvano te će se donijeti odluka o razrješenju ravnateljice, kazao je tada predsjednik upravnog vijeća Željko Ivković nakon čega je Krnčević zatražila njegovu smjenu. U obrazloženju ga je optužila i za nedokazano javno prozivanje putem medija za mobbing i malverzacije u osiguranju, čime je kako je istaknula, javno nanijeta šteta njoj osobno, ali i Zavodu.
Nakon podignute medijske prašine za koju je zapravo zaslužna najviše ravnateljica Krnčević i to sazivanjem konferencije za novinare, izjavama za druge medije te demantijima priča svojih zaposlenika iznesenih u drugim zadarskim medijima, Ivković je ipak odustao od daljnjeg natezanja s Krnčević te kratko izjavio kako više neće davati nikakve izjave za medije do daljnjeg.
No, o postupcima ravnateljice Krnčević prema djelatnicima Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije koja prema sudeći opomenama pred otkaze maše kao lepezom, umjesto da radi posao i rješava probleme te možda i sasluša djelatnike pa čak i porazgovara s njima prije nego im uruči pripremljenu šprancu otkaza iz ladice u kancelariji, imao je što reći Danijel Šota, predsjednik Hrvatskog sindikata hitne medicine.
– Koliko imam saznanja, ovoj je presedan i prvi slučaj u Hrvatskoj da se djelatniku naplaćuje nešto za što je Zavod sklopio policu osiguranja. To je smiješno! Tko je zapravo ovlastio Zavod da naplaćuje štete. Da je djelatnik ukrao vozilo ili ga koristio za privatne svrhe to bi imalo nekog smisla, no čovjek je obavljao svoj posao. Pa i sama ravnateljica Krnčević je u rješenju napisala kako je vozač koristio vozilo za potrebe intervencije, što stvarno nema smisla. Ako će Krnčević inzistirati na takvom ponašanju i plaćanju, ja sam uputio dopis ministru da ćemo pozvati sve naše vozače da se pridržavaju prometnih pravila, pa ćemo na crveno svjetlo na semaforu stati, na ograničenju 50 vozit ćemo 50, kazao je prije 15-ak dana Šota.
Niti Pavić, niti Jasenko ne niječu svoju odgovornost za prometne nezgode, ali se s pravom pitaju zašto se ovakva pravila o naknadi štete primjenjuju samo u Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije, a nigdje drugdje u Hrvatskoj.
Prema ovoj priči, čini se da nije nimalo jednostavna stvar biti vozač Hitne pomoći, osim što na intervenciji moraju biti što brži kako bi spasili ljudski život, pod adrenalinom moraju misliti i na vozilo. S obzirom na broj prijavljenih vozača zbog ogrebanih i oštećenih sanitetskih vozila koji se povećava, a imajući u vidu zaprijećene novčane kazne, možda će ih ravnateljica Krnčević natjerati da umjesto ažurne vožnje do unesrećenog uspore kako im ne bi uručila otkaz zbog možebitnog oštećenog vozila na hitnoj intervenciji. Tko bi tada bio odgovoran za smrt pacijenta prouzročene zbog nepravodobno pružene liječničke pomoći zbog spore vožnje djelatnika?!
Novinarima okupljenima na privatnoj konferenciji ravnateljica Krnčević nije znala objasniti što se događa sa Zavodom za hitnu medicinu kada je u tijeku, što je i sama priznala, čak pet postupaka protiv djelatnika Zavoda koji su u intervencijama oštetili vozilo. Dakle, ne radi se samo o postupku Vjenceslava Pavića i Gorana Jasenka već o još trojicii djelatnika. Na novinarsko pitanje da li je problem u vozačima koji nisu dobro provjereni pri testiranju za posao ili je riječ o lošoj organizaciji Zavoda, istaknula je kako se radi o opuštenosti i lažnoj sigurnosti djelatnika.
No, medicinski tehničari Pavić i Jasenko ističu kako je uvjet za primitak na ovo radno mjesto bio samo položeni vozački ispit te da dodatna testiranja vozača nisu provođena.
– Kako mogu biti opušten u intervenciji kada i o mojoj vožnji možda ovisi nečiji život. Smatram kako ravnateljica nije kompetentna pričati o poslu koji ona ne radi na terenu te ga ne pozna dovoljno ili uopće. Ipak je ona pravnica, istaknuo je Pavić dodajući kako je jako neumjesno od jedne ravnateljice Zavoda miješati i uspoređivati ponašanje za hitne intervencije u kojoj se djelatnici nagledaju svega i svačega za vrijeme borbe za nečiji život sa pojmom opuštenost i lažna sigurnost čega na terenu nema.
Nakon svega navedenog, pet aktualnih postupaka protiv djelatnika Zavoda koji su u intervencijama oštetili vozilo, zapošljavanja vozača bez prethodnih testiranja njihovih sposobnosti te njihove “opuštenosti i lažne sigurnosti” pitamo se tko zapravo “nesretnim i unesrećenim” pacijentima zapravo garantira da će u jednom od vozila Hitne pomoći izvući živu glavu na putu do bolnice?! Da li je sigurnije ostati na mjestu udesa ili se voziti s Krnčevićkinom “opuštenom” ekipom?
U vezi aktualnih događaja u Zavodu za hitnu medicinu Zadarske županije oglasio se i župan Stipe Zrilić.
– Očito je kako stanje u Zavodu za hitnu medicinu Zadarske županije nije dobro, a moguće je da to utječe i na kvalitetu usluge koju Zavod treba pružiti svojim pacijentima. Zakon o zdravstvenoj zaštiti je propisao uloge jedinica područne (regionalne) samouprave kao osnivača ustanove, upravnog vijeća i ravnateljice. U ovom slučaju odnosi između predsjednika upravnog vijeća i ravnateljice su očito narušeni, a koliko mi poznate činjenice govore ravnateljica ne prihvaća svoju zakonom propisanu poziciju i predlaže ono što nije u njenoj nadležnosti. Članove upravnog vijeća imenuje župan na prijedlog pročelnika nadležnog upravnog odjela, a upravno vijeće odlučuje o imenovanju i razrješenju ravnateljice. Nisu mi poznate okolnosti koje bi govorile da upravno vijeće radi loše ili mimo zakona. Mislim da upravno vijeće treba raspraviti stanje u ustanovi i poduzeti mjere koje im stoje na raspolaganju kako bi ustanova funkcionirala normalno i kako bi se uspostavili normalni međuljudski i hijerarhijski odnosi. Ukoliko upravno vijeće to nije u stanju napraviti onda je na Županiji riješiti tu situaciju na način da se zaštiti javni interes i Zakon, zaključio je župan Zrilić.
Da li je ovim riječima najavio smjenu ravnateljice Krnčević koja “ne prihvaća svoju zakonom propisanu poziciju i predlaže ono što nije u njenoj nadležnosti”, ostaje nam samo da sačekamo i vidimo službenu odluku.