Vlasnik “Zadarskog lista” proglašen najlošijim poslodavcem: Raspada li se medijsko carstvo Faggiana?

Sindikat novinara Hrvatske proglasio je Alberta Faggiana najlošijim medijskim poslodavcem. Naime, većina njegovih tvrtki nalazi se u blokadi, stečaju ili predstečaju, a njihovo poslovanje istražuju policija i državno odvjetništvo. U tom vrtlogu cenzure, mešetarenja nekretninama, a često i kriminala, osim javnosti, najgore prolaze oni najslabiji – radnici. Poslovanje Alberta Faggiana istražili su Dražen Majić i Kristina Pešić Biondić.

Poljuljano kreditima i dugovima koji se mjere u stotinama milijuna kuna medijsko-trgovačko carstvo Alberta Faggiana na rubu je propasti. U predstečajnoj nagodbi nalaze se novine Novi list i Glas Istre novine dok su Glas Istre Trgovina, NIT i TV Istra u stečaju, a NIT marketing u blokadi.

Dokumenti javno dostupni na stranicama FINA-e pokazuju da je Faggian godinama izvodio razne financijske vratolomije, često na rubu zakona. Kao posljedica ostale su opustošene tvrtke, radnici na ulici i razočarani vjerovnici. Sindikati smatraju da najveću odgovornost za poslovni slom Alberta Faggiana snosi Zagrebačka banka čiji čelnici godinama toleriraju nevraćanje kredita i iznimno loše poslovanje.

Glas Istre Trgovina – Tristo radnika završilo na ulici

‘Živim od socijalne pomoći grada od petsto kuna i alimentacije. Inače sam samohrana majka djeteta od 12 godina. S tim da naravno imam kredit za stan, ovrhe, blokirana sam i tako’, kaže Dijana Radović, dugogodišnja radnica tvrtke koja je trenutačno u stečaju nakon neuspješne predstečajne nagodbe. Kao i mnogi drugi, vlasnik Albert Faggian iskoristio je predstečaj te, tvrdi sindikat, teško oštetio radnike, državu i dobavljače. Pravnik Sindikata grafičke i nakladničke djeltnosti Hrvatske Darko Hanzalek u nekoliko je navrata tražio od FINA-e da prekine predstečajnu nagodbu. ‘Tijekom predstečaja vlasnik je protuzakonito prodavao imovinu, izvlačio milijunske svote novca za svoja druga poduzeća, praktički primorao radnike da zbog ugrožene egzistencije daju otkaz i izgube prava na otpremnine’, kaže.

Za nagodbeno vijeće FINA-e ništa nije sporno. Tijekom predstečaja Faggian je broj radnika s prijašnjih više od tristo uspio smanjiti na tridesetak. Mirjana Foškić smatra da se Albert Faggian prema svojim radnicima ponio krajnje nemilosrdno. Kazala je kako ‘ima dojam da njega uopće nije briga što će se dogoditi sa svim tim ljudima koji su radili u Glasu Istre Trgovina’.

Glas Istre Novine – cenzura i otkazi

Albert Faggian se pojavio kao spasitelj na proljeće 2010. Bivša uprava i vlasnici ostavili su više od sto milijuna kuna dugova što bankama, što dobavljačima. U tom je razdoblju stvorio novih 200 milijuna kuna duga. Tako je samo pogoršao stanje i napravio nered i s tvrtkom i s dobavljačima, opisuje Paulo Gregorović, novinar i Sindikalni povjernik Glas Istre iz Pule. Novinari vodećeg istarskog medija smatraju da je glavno obilježje Faggianove uređivačke politike cenzura. Tko se gazdi i usprotivi – brzo je na listi za otkaz. ‘Pola godine nakon što je došao zaprijetio mi je otkazom zbog toga što sam se usudio drznuti istraživati njegove poslove’, kaže Gregorović. Zbog sumnji u kriminal Gregorović u ime sindikata Faggiana prijavljuje policiji koja je u studenom protiv njega podignula kaznenu prijavu zbog zloporabe u gospodarskom poslovanju. Sumjiče ga da je tvrtku Glas Istre Novine oštetio za 3,4 milijuna kuna.

Novi list: Radnici u strahu zbog gazdinih kredita

U predstečajnoj nagodbi je i riječki Novi list. Sindikalni vođa Damir Cupać smatra da za predstečaj uopće nije bilo potrebe. ‘Novi list nije ni trebao ići u predstečajnu nagodbu budući da niti je dugovao radnicima za plaće niti je dugovao državi’, kaže Cupač, a njegove riječi potvrđuje i bivši predsjednik Uprave Novog lista Gordan Knežević. ‘Predstečaj Novog lista pokrenut je zbog činjenice što je Novi list bio sudužnik Glas Istre Trgovina, kaže Knežević. Zaposlenike novina najviše zabrinjavaju najave Uprave o novom smanjenju broja ljudi. Faggian danima nije odgovarao na naše pozive tako da je radnike pokušao umiriti aktualni predsjednik Uprave Neven Klarin.

Zadarski list – Je li pravi vlasnik Zadarskog lista uhićeni Reno Sinovćić?

Uz Alberta Faggiana i Slavena Žmaka, riječko je tužiteljstvo podignulo optužnicu i protiv smijenjenog Kneževića. Terete se da su oštetili Novi list za više od 800 tisuća kuna sklapanjem štetnog posla sa Zadarskim listom koji je također u Faggianovu vlasništvu.

Naravno da nije ugodno, ali u tom pogledu ne osjećam krivicu, izjavio je Knežević za HTV. Mnogi u Zadru smatraju da je pravi vlasnik zadarskog lista Reno Sinovčić. To ne isključuje ni Edvard Šprljan, bivši glavni urednik koji je smijenjen, kaže, zbog tekstova o Sinovčiću.

Meni je prigovoreno što sam u listu puštao tekstove i predstečajnoj nagodbi tvrtke Vox u vlasništvu Rene Sinovčića, kaže Šprljan s kojim je razgovarala HTV-ova novinarka u Bruxellesu Jasna Paro. Ubrzo nakon što je Šprljan otjeran u Zadaraski list stiže Marina Vlakić, dugogodišnja glavna medijska operativka Rene Sinovčića.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...