Ima li nade da ćemo napokon naučiti pravilno pisati?
Preko dvadeset godina jalovih rasprava o pravopisu i pisanju neću ili ne ću, preko dvadeset tiskanih izdanja pravopisa hrvatskog jezika, pola života ideoloških razmirica koje su nas sve učinile nepismenijima nego što smo bili u osnovnoj školi – sve to prekinuto je makar na neko vrijeme besplatnim izdanjem Hrvatskog pravopisa koji iz dana u dan ima sve više korisnika i daje nadu da ćemo preko njegove tražilice upisivati praktične jezične, a ne ideološke dvojbe.
‘Apsurdno je to da velika većina govornika hrvatskoga jezika nije znala napisati običnu rečenicu hrvatskoga jezika koja bi uključivala tri riječi: neću, pogrešno, podatci, a da se ne zapita koje od pravopisnih rješenja treba primijeniti. Mislim da je najgora stvar koja nam se kao govornicima hrvatskoga jezika može dogoditi to da postanemo nijemi u svojemu jeziku, da se njime bojimo govoriti, da smo u neprestanom strahu od pogrešaka u pisanju i govorenju’, riječi su kojima je Željko Jozić, ravnatelj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ), sažeo gotovo 20-godišnju hrvatsku pravopisnu muku koju je, uvjeren je, riješilo izdanje Hrvatskoga pravopisa što ga je inicirao te, što je još važnije, prije tiskanja postavio na internet i učinio svima dostupnim, piše Tportal.
Jozić nam potvrđuje gotovo nevjerojatnu činjenicu – prošla, 2014. godina prva je nakon 2000. u kojoj u Hrvatskoj nije izišlo nijedno novo izdanje dosadašnjih pravopisa te nije tiskan nijedan novi pravopis!
Kad je Jozić postao ravnateljem Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, najavio je da će od četiri stara napraviti novi, jedinstveni pravopis besplatno dostupan na internetu te da na njemu prvi put nitko neće zaraditi ni kunu. Danas ga u šali možemo nazvati ubojicom tržišta pravopisa, no izdavačima koji su godinama pretiskivali i prodavali razna izdanja važećih pravopisa sigurno nije do šale. Jer ako smo svi morali imati jednu knjigu tijekom školovanja, onda je to bilo neko od izdanja pravopisa i gramatika.
Hrvatski pravopis IHJJ-a ima preporuku MZOS-a za upotrebu u školama, a svima je uz tiskano već godinu i pol dostupan i u besplatnom online izdanju na adresi pravopis.hr.