Kazališno vijeće ne zna raspisati i provesti javni natječaj?! Radno iskustvo nije isto što i radni staž: Maja Šimić i dalje u igri za ravnateljicu HNK!
Kazališno vijeće, u sastavu prof.dr.sc Živko Nižić, dr.sc Zlatko Begonja, dr.med Dražen Grgurović, Jasna Ančić, glumica i John Čolak, zaposlenik HNK, na svojoj sjednici održanoj 14. siječnja 2015. godine razmatralo je molbe prijavljenih kandidata za ravnatelja HNK Zadar. Na sjednici su, kako navode u svom priopćenju, konstatirali kako su u zakonskom roku stigle dvije prijave i to Renata Švorinića, dipl. oec te Maje Šimić, prof.
Pregledom dokumentacije utvrdili su kako Maja Šimić, prof. ne ispunjava uvjet natječaja koje se odnosi na radno iskustvo.
Vijeće je konstatiralo da pristupnik Renato Švorinić garantira, u okviru predviđenih materijalnih okolnosti, da će kazališni život Zadra biti i dalje vrlo značajna sastavnica u kulturnoj ponudi grada Zadra. Zato je Vijeće jednoglasno donijelo odluku da gospodina Renata Švorinića predloži Gradskom vijeću grada Zadra za ravnatelja u novom četverogodišnjem mandatu.
No, čini se da članovi Kazališnog vijeća opet miješaju kruške i jabuke. Naime, kandidati za natječaj u svojim prijavama za ravnatelja HNK Zadar morali su priložiti program rada za iduće četiri godine u skladu s programskim i financijskim okvirom koji je već prihvaćen kao prijedlog aktualnog ravnatelja. Fakultetska diploma nije bila specijalizirana, ali se tražilo pet godina radnog iskustva u društvenim djelatnostima. I upravo je radno iskustvo činjenica na kojoj je Kazališno vijeće još jednom pokušalo srušiti kandidaturu prof. Maje Šimić te su istaknuli kako ona ne ispunjava uvjet natječaja koji se odnosi na radno iskustvo.
No, prosvijetlimo kulturnjake u Kazališnom vijeću. Naime, pojam radnog iskustva i pojam radnog staža nisu ista stvar. U raspisanom natječaju tražilo se pet godina radnog iskustva, a ne pet godina radnog staža. Radni staž je pojam koji se usko veže uz radno iskustvo evidentirano u radnoj knjižici. Za razliku od toga, radno iskustvo je širi pojam koji obuhvaća sve poslove koje ste ikada u životu radili. Pa tako i radni staž.
Poslovi koji spadaju u radni staž (odnosno, poslovi koji su evidentirani u radnoj knjižici) zaista čine dio radnog iskustva. No, postoji puno poslova koje ste tijekom života radili, a s radnom knjižicom nemaju baš nikakve veze. Oni također čine dio vašeg radnog iskustva. Tako radno iskustvo obuhvaća i poslove koje ste radili kao volonter, honorarac (na pola radnog vremena ili na puno radno vrijeme), student (preko studentskog ugovora) i sl. U njega se ubrajaju i jednokratni projekti na kojima ste sudjelovali ili “fuš” koje ste radili povrh svog “redovnog” posla.
Za razliku od radnog iskustva stečenog na prethodno opisan način, radno iskustvo evidentirano u vašoj radnoj knjižici čini vaš radni staž i podrazumijeva da ste s poslodavcem sklopili Ugovor o radu. Taj ugovor može biti sklopljen na određeno ili neodređeno vrijeme, ali mora postojati. Honorarni poslovi se ne upisuju u radnu knjižicu i kao takvi ne spadaju u vaš radni staž.
Primjerice, poslodavac traži kandidata koji ima 1 godinu radnog iskustva kao asistent u marketingu. Kako ćete znati zadovoljavate li njegov uvjet? Recimo da su se na ovaj natječaj prijavila dva kandidata. Prvi kandidat imao je priliku 6 mjeseci asistirati u jednom marketinškom odjelu kao honorarac. Uz to, u jednoj je tvrtki 7 mjeseci radio kao asistent u marketingu temeljem Ugovora na određeno vrijeme. Ovaj kandidat ima 13 mjeseci radnog iskustva (od čega je 7 mjeseci radnog staža), i dakako on zadovoljava uvjete natječaja.
Nakon ovog kratkog predavanja o razlici između radnog iskustva i radnog staža vjerujemo kako će članovi Kazališnog vijeća još jednom vratiti kandidaturu prof. Maje Šimić u proceduru u natječaju za ravnateljicu HNK, koja nakon ovog objašnjenja ispunjava sve uvjete iz natječaja, pa čak i onaj vezan uz “radno iskustvo.”
– Odbili su moju kandidaturu pod izgovorom kako u mojoj prijavi ne udovoljavam uvjetu vezanom uz radno iskustvo. Upravo sa svojim savjetnicima i odvjetnicom proučavam Zakon o radu. Naime, u natječaju se tražilo radno iskustvo, a ne radni staž, a razliku između ta dva pojma u Kazališnom vijeću očito ne znaju! Uvjete natječaja tumače očito kako njima odgovara i opet miješaju neke stvari u koje bi morali biti bolje upućeni s obzirom da oni predlažu Gradskom vijeću Grada Zadra ravnatelja HNK u novom četverogodišnjem mandatu. Naime, ja imam tri godine radnog staža, koji je upisan u radnu knjižicu, ali isto tako i preko 10 godina radnog iskustva u društvenim djelatnostima, koje se u natječaju i tražilo. Prema zakonima RH ja i dalje ispunjavam uvjete natječaja. S obzirom da me o ničemu ne obavještavaju već sve informacije doznajem isključivo putem medija, treba mi malo vremena da se pripremim i svakako da ću i na ovu njihovu odluku uložiti prigovor čim pronađemo adekvatno zakonsko uporište za to, a ono dakako postoji, istaknula je Šimić.