Rogić: “Morat ćete se naviknuti na brojne deložacije koje su posljedica izvršenja pravomoćnih sudskih presuda!”
Općinski sud u Zadru najučinkovitiji je u Hrvatskoj prema ocjeni Vrhovnog suda, kazao je predsjednik zadarskoga suda Željko Rogić. Zato je na Božićnom prijamu podijelio zahvalnice za izniman doprinos radnim rezultatima Suda u 2014. godini tridesetorici djelatnika, među kojima je tek šestoro sudaca.
Tako su osim sudaca zahvalnicu predsjednika suda dobili i sudske savjetnice, voditeljica Ovršne pisarnice, referentice, sudske zapisničarke, spremačica, vozač – dostavljač, sudski ovršitelj, zapisničarke, sudski savjetnici te pet Mrsićevih pripravnika, tzv. službenika na stručnom osposobljavanju. Na prijam, po zahvalnicu došao je ipak samo jedan sudac. No, predsjednik suda ne smatra da je to pokazatelj kako ga kolege bojkotiraju.
– Ima jedna grupa s kojom se stalno dopisujemo s nekakvim peticijama, prigovorima i tako dalje. No, to je tako svugdje imate opoziciju. Ali pazite, teško je biti opozicija kad imate ovakve radne rezultate, gdje je u 2,5 godine s blizu 22 tisuće predmeta, njihov broj pao na deset i pol, kazao je Rogić.
Iako se pohvalio kako mu brojke i ocjene Vrhovnoga suda idu u prilog, još se nije obrijao. Naime, broj zaostalih predmeta još nije pao ispod deset tisuća. Smanjen je, kaže, broj neriješenih predmeta za 3.830 u prvih 11 mjeseci, odnosno za 1.236 je smanjen broj neriješenih starih predmeta, a konačni godišnji rezultat će se tek vidjeti. Ističe, kako su u ovoj godini riješili predmeta onoliko koliko su ih primili. Na suradnji je, ovom prigodom, zahvalio i kolegama s kojima se znao prepucavati i preko medija. Unatoč svemu i svimaa, Rogić će se čini se kandidirati za još jedan mandat na čelu Suda.
– Ako osjetim da je takva atmosfera da mogu nastaviti ovo što sam započeo, onda ću se kandidirati, ali poprilično sam umoran zbog nekih reakcija i osporavanja onog što se ne može osporiti. Naime, Vrhovni sud je rekao da smo Sud s najviše riješenih predmeta. Prema tome nije Rogić onaj koji pronosi samohvalu. Rezultat je tu. Znači, ja ne znam tko mijenja čovjeka koji daje rezultate. Ja mislim da Državno sudbeno vijeće to sebi neće dozvoliti, ali nisam sad ni lud za tim da ponovno budem predsjednik. Što se mene tiče mogu od sutra više ne biti. Nisam ja uopće zaljubljen u ovu poziciju, istaknuo je Rogić dodajući da će sve učiniti, odnosno svoj zacrtani cilj dotjerati do kraja i zadarski Općinski sud učiniti potpuno ažurnim ukoliko bude imao podršku i povjerenje onih koji ga biraju, dakle članova Državnog sudbenog vijeća.
Izrazio je namjeru pojačati Kazneni odjel s još dvojicom sudaca u idućoj godini. No, prema njegovim riječima tome su se usprotivile voditeljica tog odjela Ana Zrilić i njena zamjenica Sandra Radanović, koje smatraju da su tamo dovoljne, dok su sutkinje, koje su se trebale premjestiti na taj odjel, uložile prigovor predsjedniku Županijskog suda Vladimiru Mikolčeviću. Bez obzira na ishod tog spora, ne odustaje od plana ažuriranja kaznenih postupaka.
– Nije mi jasno zašto su kaznena sutkinja Ana Zrilić, predsjednica tog odjela i njezina zamjenica kaznena sutkinja Sandra Radanović protiv pojačanja kaznenog odjela novim sucima kada je evidentno da mjesecima taj odjel prima više predmeta nego što ih rješava, a to se zove neažurnost. To doista ne mogu shvatiti. Kazneni odjel je u ovoj godini pozitivan, međutim čim vidite da nešto ne ide kako treba, da se prima više predmeta nego ih se rješava, onda morate odmah reagirati. Koliko čekate toliko vam se broj neriješenih predmeta povećava. Kazneni postupci moraju se brzo dovršavati inače nemaju smisla ili idu u zastare. Kazneni postupci koji se vuku su sramota za Sud. Učinit ćemo sve da taj odjel učinimo ažurnim. Mislim da je to ipak najvažniji odjel. Bez obzira na njihovo protiljenje u godišnjem rasporedu sam povećao broj kaznenih sudaca s osam na deset i to s dvije parnične sutkinje, Anom Mišlov i Ivanom Čačić Brčić, koje nisu željele prijeći tamo. No, to traže potrebe suda. One su napisale prigovore na tu moju odluku te godišnji raspored još nije pravomoćan, pojasnio je sudac Rogić zbog čega želi taj odjel s osam sudaca pojačati s još dvije spomenute sutkinje.
Najavio je i kako će u idućoj godini biti više ovrha i deložacija. Iako je imao problema s akcijom Sto najstarijih ostavina, one su s 1.000 i više neriješenih predmeta došle na 300. Sređeni su i zemljišno-knjižni predmeti te građani već dan poslije mogu dobiti upis svojih nekretnina. Najveći doseg Općinskog suda u Zadru je što je riješio sve predmete koje je dobio u ovoj godini.
– Morat ćete se naviknuti na brojne deložacije, na brojne ružne egzekucije koje su posljedica izvršenja pravomoćnih sudskih presuda. Dakle, puno više će biti ovrha jer naš rad u parnici nema smisla ako mi ne realiziramo presudu. Moramo izvršavati naše odluke. Sada imamo četiri službenika koji se bave ovrhama. Prije je na jednog čovjeka bilo po 1.000 predmeta, sada ih je oko 300. Broj parničnih predmeta kada sam ja ovdje došao bilo je po čovjeku 500, dok ih je sada 100 ili 200. Učinili smo velike pomake u smanjenju broja neriješenih predmeta na svim odjelima i referadama, istaknuo je Rogić.
Između ostalog napomenuo je kako je broj obiteljskih sudaca povećao za tri, no još na kratko vrijeme.
– Sve što stigne vezano uz obitelj, dakle razvode brakova, oko viđanja djece, izdržavanja, bračne stečevine i alimentacije će se rješavati istog trenutka kako stiže. Do sada je bilo nekih zaliha no, sada će tri sutkinje urediti te ćemo nakon toga njihov broj opet smanjiti na jednu ili dvije. No, sada je smisao ove tri da dovedu do toga da se sve pristiglo riješi odmah jer se radi o najosjetljivijim i po zakonu hitnim postupcima, istaknuo je Rogić.
Zahvalnice za svoj trud i rezultate u poslu su dobili kazneni suci Željko Đerđ, Ana Zrilić i Sandra Radanović, parnični suci specijalizirani za predmete stvarnog prava Maja Ivković, Ivica Marinović, te parnična sutkinja specijalizirana za predmete obveznog prava, Sonja Miljak, izvanparnična sutkinja Snježana Dunić, sudski savjetnici Maja Nevešćanin, Ivana Branković, Miranda Benat, Andriana Bašić, viši sudski savjetnik Denis Klarendić, voditeljica Ovršne pisarnice Vesna Pavin, administrativna referentica za prijam i otpremu pošte Jasna Radić. zemljišnoknjižna referentica Edita Ruljančić, zemljišnoknjižna referentica Amalija Bulić, zemljišnoknjižna referentica Ines Bilaver, računovodstveni referent – financijski knjigovođa Žaklina Jelača, sudska zapisničarka na Kaznenom odjelu Nenada Tomić, sudska zapisničarka na Kaznenom odjelu Nikolina Števanja, sudska zapisničarka na Ovršnom odjelu Marijana Miličević sudska zapisničarka na Parničnom odjelu Marija Petani, sudski ovršitelj Gordan Sikirić, kojeg je Rogić pohvalio zbog hrabrosti, upornosti i odgovornosti u provedbi ovrha i nesebične spremnosti pomoći administrativno, itd.