Eko-Zadar održao radionice “Reciklirajmo zajedno u školi i kući”
“Čuvajmo naše šume, čuvajmo našu planetu, ne bacaj smeće u okoliš” – ovo su samo neke od poruka koje su učenici trećih razreda OŠ Zadarski otoci oslikali na platnenim torbama. Platnene su torbe oslikavali tijekom edukativno-kreativnih radionica koje je udruga „Eko-Zadar“ održala u studenom i prosincu u sklopu projekta „Reciklirajmo zajedno“ kojeg provodi u suradnji s Čistoćom d.o.o.
Korak bliže ekološki odgovornom društvu
– Na radionicama se stotinjak osnovnoškolaca i njihovih učiteljica upoznalo s aktualnim ekološkim problemima, u prvom redu sa štetnim utjecajem plastike u prirodi i okolišu. U kreativnom dijelu radionice djeca su oslikavala platnene vrećice što je način na kojim potičemo djecu i odrasle članove njihovih obitelji da ih koriste. Naime, prosječna osoba tjedno kući donese šest plastičnih vrećica. Korištenjem platnene vrećice zaista se uvelike pridonosi očuvanju prirode i okoliša. Edukacijom djece, kao najboljeg korektiva društva, ujedno educiramo i odrasle. Svakim novim ciklusom održavanja ovih radionica utječemo na ekološki odgovornije i održivije ponašanje svih naših sugrađanki i sugrađana i korak smo bliže postizanju našeg dugoročnog cilja, a to je stvoriti ekološki odgovorno društvo i osigurati čišću budućnost planeta, rekla je tajnica udruge Linda Šušteršić.
Polaznici radionica, osim platnenih vrećica koje su oslikali, na dar dobili slikovnicu „Praktični savjeti Eko Mace“ te „Vodič za pravilno odlaganje otpada na području grada Zadra“ i po jednu vrećicu za prikupljanje plastičnog otpada.
Novi vodič o pravilnom odlaganju otpada
U sklopu projekta „Reciklirajmo zajedno“ iz tiska je izišao novi „Vodič za pravilno odlaganje otpada na području grada Zadra“ u kojem građani za svaku vrstu otpada iz kućanstva mogu saznati kako ga i gdje pravilno odložiti, odvojeno od komunalnog otpada. U Vodiču se građane ujedno poziva i na odgovornije ponašanje prema bacanju otpada.
– Građani Zadra dnevno odbace 180 tona otpada. Vreće naših ostataka zakrcavaju odlagališta, otpad neodgovorno odložen u prirodi zagađuje naše tlo, vode, more i zrak. Proizvodnja novih sirovina iz kojih nastaju nova ambalaža i drugi predmeti kojima zamjenjujemo odbačeno troši resurse našeg planeta, a proces proizvodnje uzrokuje nova zagađenja. Zagađenje rijeka i jezera, mora, tla i zraka vraća nam se kroz hranu koju jedemo, kroz pića koja pijemo; konzumiramo tako posljedice vlastite neodgovornosti. Cijena iskapanja i uvoza sirovina, cijena proizvodnje novih predmeta koje ćemo ubrzo odbaciti naš život čini sve skupljim. Hoće li to i nadalje biti tako – ovisi o svakom od nas. Želimo li to promijeniti, potrebno je na trenutak promisliti i prije odbacivanja u „crnu vreću“ sjetiti se kako je većina naših otpadaka korisna sirovina koja se može ponovo iskoristiti u procesu proizvodnje. Da bi naš otpad postao sirovinom moramo ga razdvojiti i pravilno odložiti na za to predviđena mjesta. Time čuvamo planetarne resurse i sprječavamo nova zagađenja, radimo u korist svog zdravlja i svog novčanika, stoji u uvodniku Vodiča.