ZHMZZ održao tečaj korištenje sustava “TETRA” u svakodnevnom radu i u prometnim nesrećama
Povodom treće obljetnice od osnutka, dana 30. i 31. listopada Zavod za hitnu medicinu Zadarske županije bio je domaćin za sedam drugih zavoda koji su se okupili na Boriku na tečaju o TETRA sustavu radioveze u sustavu hitne medicinske službe. Zadarski zavod osnovan je 01.11.2011. godine te je rođendan obilježio radno i tom je prigodom okupio liječnike, medicinske sestre/tehničare i vozače iz Zavoda za hitnu rnedicinu istarske, primorsko – goranske, šibensko – kninske, splitsko – dalmatinske, ličko – senjske, sisačko-moslavačke i brodsko-posavske županije. Ujedno tečaju je nazočilo i bolničko osoblje objedinjenog hitnog bolničkog prijema OB Zadar, obzirom da zaprimaju poziv radiovezom poradi najave nadolazećeg hitnog pacijenta.
Ravnateljica Davorka Krnčević, dipl. iur., pozdravila je nazočne i kratko obrazložila stanje zatečeno na početku rada Zavoda čija karakteristika je bila: nestabilna mreža hitne medicine, neadekvatna teritorijalna i vremenska pokrivenost, nedostatak sveobuhvatnosti zbog poziva građana na lokalne brojeve čime nije bilo osigurano načelo dostupnosti i jednakosti za sve žitelje županije te nedostatak kontinuiteta i cjelovitosti. Danas, nakon tri godine rada Zavod je sve bliže svom cilju kao dobro organizirana, suvremeno opremljena, profesionalna i stručna služba dostupna svim stanovnicima Zadarske županije. Osnivač Zavoda, Zadarska županija, kontinuirano je sufinancirala djelatnost Zavoda.
– U prosincu 2013. godine je u rad svih zavoda za hitnu medicinu u Hrvatskoj uveden radiokomunikacijski sustav TETRA, identičan onome koji koristi MUP, a koji je značajno napredniji od sustava radioveze koji su službe hitne medicinske pomoći do tada koristile. Većina zavoda ima veliku fluktuaciju kadra na godišnjoj razini i smatramo da je ovakav tečaj potreban prvenstveno kako bi se zaposlenike familijariziralo sa upotrebom nove radiokomunikacijske opreme i sa dojavama putem iste, a naročito u slučaju prometnih nesreća, izjavio je Zlatko Kožar, dr. med., voditelj tečaja.
Sanja Holen, dipl. ing. elektrotehnike, voditeljica Odjela za stacionarne i pokretne telekomunikacije i elektroniku u MUP-u govorila je o mogućnostima TETRA sustava s naglaskom na međusobno uvezivanje različitih žurnih službi čime je moguća njihova neposredna komunikacija putem radioveze što dosada nije bilo moguće.
O samom projektu zamjene analognog radijskog sustava novom digitalnom radiokunikacijskom mrežom govorio je Marko Stipčević iz Odjela za tehniku Policijske Uprave Zadarske i istaknuo kako je isti započeo 2005. godine sa ciljem stvaranja modernog i neovisnog digitalnog radiokomunikacijskog sustava za sigurnu govornu i podatkovnu komunikaciju. Glavne prednosti sustava su njegova kriptiranost, odnosno ne može se prisluškivati, a budući da se radi o digitalnoj mreži jasnoća govora je na visokoj razini. Zavodi za hitnu medicinu su korisnici sustava, tzv. MUPNet mreže, MUP je bio nositelj njene izgradnje, a danas je redovito održava i proširuje novim servisima.
Gordana Antić Šego, dr. med., spec. hitne medicine i nacionalni instruktor, Grozdana Babić, bacc. med. tech., Renata Šopić, ms te Nives Pavić, dr. med. bili su nositelji drugog dana tečaja posvećenog masovnim prometnim nesrećama. Nakon teoretskog dijela, svi polaznici tečaja su prošli radionicu u kojoj je simulirana masovna prometna nesreća, sudar autobusa i kamiona s desetak povrijeđenih. Povrijeđene su glumili učenici petog razreda Medicinske škole ”Ante Kuzmanića” Zadar.
Cilj radionice je bilo izvješćivanje TETRA radiovezom sa mjesta događaja te trijaža povrijeđenih i dojava o istoj prema medicinskoj prijavno – dojavnoj jedinici. Radionica je snimana kamerama iz više uglova kao i razgovori vođeni radiovezom te je na kraju radionice izvršena analiza postupanja pojedinih polaznika. U pripremi radionice masovne nesreće sudjelovao je Crveni križ Zadar i Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Područni ured Zadar.