Ciklona Benjamin: Jug Italije i Maltu pogodio mediteranski uragan
Ista ciklona koja već danima utječe na vrijeme u Hrvatskoj još više pogađa susjednu Italiju. Nakon što su protekla dva dana kišom najpogođeniji bili središnji dijelovi apeninskog poluotoka, u petak su silovita nevremena zabilježena na jugu Italije, osobito na području Sicilije.
Iako analize meteorologa još traju, talijanski meteorolozi već su donijeli ocjenu da je ciklona Benjmanin tijekom petka prerasla u vantropsku ciklonu, odnosno mediteranski uragan, popularno nazvan medicane.
Zbog različitih, za uragane nepovoljnih, karakteristika Sredozemlja u koje ponajprije spadaju klimatološki elementi, vrlo rijetko možemo u istoj rečenici pročitati pojmove tropskog ciklona (uragana) i Sredozemlja. Iako se tipični tropski cikloni u Sredozemlju ne javljaju, ponekad se pojave manji ciklonalni sustavi koji imaju neke od karakteristika tropskih ciklona (tropical like systems), a to dogodilo upravo tijekom petka!
Više je dokaza koji tome idu u prilog. Prije svega ciklona je u poslijepodnevnim satima poprimila izrazito pravilan oblik na satelitskim snimkama naoblake i radarskim snimkama oborine. U središtu vrtloga povremeno se moglo uočiti gotovo pravilno područje vedrine. Meteorološke postaje i ostala mjerenja potvrdila su da je u središtu vrtloga vjetar bio slab, a oko centra vjetar je imao olujni prosjek oko 90 km/h, s udarima do 140 km/h, što odgovara uraganu prve kategorije po Saffir-Simpsonovoj ljestvici, piše Dalmacija News.
Silovito nevrijeme je između 12:30 i 14:30 pogodilo otok Lampedusa u južnom Sredozemlju. Slično je bilo i na južnim dijelovima Sicilije, gdje su udari vjetra premašivali 140 km/h. Obalna područje pretrpjela su značajnu štetu, a na Lampedusi je čak u lukama potopljeno na desetke brodica i jahti.
Siloviti udari vjetra osim stabala, čupali su i oštetili brojne semafore, znakove, prozore, fasade i krovove.
Talijanska Civilna zaštita u suradnji sa talijanskom meteorološkom službom za petak je proglasila crveni, najveći stupanj upozorenja opasnosti na ekstremne meteorološke pojave, prvenstveno na orkanski vjetar i vrlo obilne oborine.
Oko 17 sati centar ove oluje prošao je preko Malte. Već sada su dojavljene poplave i plima, a orkanski udari vjetra rušila su stoljetna stabla iz korijena. U ranim večernjem satima nevrijeme će osim Malte najviše pogoditi južne i istočne dijelove Sicilije, a sustav će potom uputiti prema Jonskom moru.
Situacija je već kritična u mnogim dijelovima Siciliji, osobito u istočnim dijelovima Messina, Catania i Syracuse, gdje su posljednja tri dana pale ekstremne količine kiše. Primjerice, na istočnim obroncima Etne palo je već 550 mm kiše, a više od 350 mm na području Peloritana. Mnoge su prometnice pod vodom, a slično je i s kućama koje se nalaze na obali mora.
Olujni sustav djelovat će na vrijeme na jugu Italije još tijekom prvog dijela subote, no do večernjih sati ciklona će se sve više popunjavati premještanjem nad Jonsko more, pa će stanovnici ovoga dijela Italije konačno moći odahnuti.