“Zelena transformacija”: Predavanja, razmjena sjemenja i terenska nastava

U sklopu projekta „Zelena transformacija“ udruga „Eko-Zadar“ organizira dva predavanja, razmjenu sjemenja i terensku nastavu sakupljanja samoniklog jestivog bilja.  Provedba projekta započinje u četvrtak 23. listopada 2014. kada će s početkom u 18 sati u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar dipl.ing. agronomije Goran Vitanović održati predavanje pod naslovom “Staro autohtono i domaće sjeme”.

U sklopu predavanja bit će održana i razmjena sjemenja. Goran Vitanović angažiran na dva ekološka projekta; na samostalnom projektu u okolici Biograda koji na oko 12.000 metara četvornih obuhvaća maslinik, voćnjak, uzgoj začinskog i aromatičnog bilja, te  ljekovitog i etnoraritetnog bilja i zajedničkom projektu na  lokaciji: Dračevac – Bibinjsko polje gdje  s dvoje suradnika uzgaja povrće, voće, te također začinsko i ljekovito bilja na površini od oko 2 hektara.
U sklopu predavanja održati će se i razmjena sjemenja.

Dan kasnije, u petak, 24. listopada, također  u 18 sati iskusni će poznavatelj samoniklog bilja, biovrtlar i permakulturni dizajner dipl.ing.agronomije Damir Šeler održati predavanje na temu „Miroljubiva poljoprivreda, šumski vrt i permakultura“. U subotu 25. listopada Šeler će za zainteresirane održati i radionicu sakupljanja samoniklog jestivog bilja. Zainteresirani za radionicu mogu se prijaviti na predavanju, putem facebook stranice udruge „Eko-Zadar“ i na mob. 091 89 22 385. Ulaz na oba predavanja je slobodan, dok je iznos kotizacije za sudjelovanje na radionici 50 kuna. Radionica će se održati na više lokacija na području Ravnih Kotara, a polazi se automobilima sudionika s Branimirove obale (kod mosta) u 10 sati. Broj prijava je ograničen.

Cilj projekta „Zelena transformacIja“ je  educirati potrošače i proizvođače o opasnostima korištenja pesticida, o GMO hrani, važnosti očuvanja starih sorti, organskim načelima vrtlarenja, urbanom vrtlarstvu, samoniklom jestivom bilju i  grupama solidarne razmjene. Putem predavanja građani će dobiti znanje kako mogu sami imati svoj vlastiti zdravi vrt čak i u gradu. U sklopu projekta bit će organizirane razmjene sjemenja. Stanje poljoprivrede u Republici Hrvatskoj takvo je da se uvozi  više od 50% proizvoda, a prenamjenom zemljišta gubi se 4 do 6 hektara dnevno, dominiraju monokulture, znanja o poljoprivredi; tradicionalnoj, organskoj i urbanoj, su deficitarna.

Sve većom komercijalizacijom povrćarske proizvodnje, nestajanjem tradicionalnih seoskih vrtova i depopulacijom ruralnog prostora, genski fond i biološka raznolikost povrtnih vrsta na području Hrvatske izrazito su ugroženi od trajnog nestanka. U Hrvatskoj se, u komercijalnoj proizvodnji povrća za tržište, gotovo isključivo koriste uvezene sorte i hibridi. Biološko naslijeđe brzo propada,  a jednom izgubljenu sortu ili ekopopulaciju nemoguće je rekonstruirati. Na području Zadarske županije tek je 2% poljoprivrednog zemljišta pod ekološkom poljoprivredom. Na snazi u Republici Hrvatskoj je Codex Alimentarius i neoznačavanje proizvoda koji sadrže GMO.

Hrana je kemijski kontaminirana, u komercijalnoj proizvodnji redovito se koristi više od 400 kemikalija – mineralnih gnojiva, veterinarskih lijekova, pesticida i herbicida. Ekološka proizvodnja nužna je ukoliko želimo sačuvati naš prirodni  okoliš i životni prostor, a  to je moguće učiniti kroz lokalno djelovanje pojedinca.

Projekt „Zelena transformacija“ je s 9.500 kuna sufinancirala Zadarska županija.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...