Akcija “Agram”: Pripuz, Markus i Laco idu na slobodu, za njima i Bandić?
Izvanraspravno vijeće Županijskog suda odbilo je USKOK-ovu žalbu na odluku da se osumnjičenike u aferi Agram puste iz pritvora. To znači da će se Petar Pripuz, Ivan Markus i Miro Laco braniti sa slobode čim uplate određene jamčevine, a što će se dogoditi tijekom današnjega dana. O ostalima će odlučiti u ponedjeljak.
Petar Pripuz za slobodu je ponudio 7,8 milijuna kuna, a pročelnik Bandićevog ureda Laco i direktor Službe za nabavu Zagrebačkog holdinga Markus moraju platiti svaki po 100 tisuća kuna. Njihovi odvjetnici najavljuju da će novac na račun suda biti položen tijekom dana.
Izvanraspravno vijeće je ukinulo odluku istražnog suda prema kojoj osumnjičeni moraju ići u istražni zatvor, te je vratilo istom sucu na ponovno odlučivanje, a zbog proceduralnih razloga. Vijeće smatra da je sudac istrage Zdenko Posavec po službenoj dužnosti trebao razmisliti o jamčevini kao zamjeni za istražni zatvor i u odnosu na one osumnjičene koji jamstvo nisu ponudili (dakle u odnosu i na Milana Bandića)
Sudac će po tom nalogu odlučivati u ponedjeljak kada je, teoretski, moguće da i Milanu Bandiću bude ponuđena jamčevina kao i ostalima u prcesu. Ukoliko mu jamčevina bude ponuđena, a on je plati, postoji mogućnost da u ponedjeljak i Bandić bude pušten iz zatvora.
Nakon uhićenja 19. listopada i dugih pretraga, obojica su iskoristili svoje zakonsko pravo i iznosili svoju obranu te odgovarali na pitanja istražitelja. Obojica tvrde da su nevini.
USKOK ih tereti da su, zajedno s gradonačelnikom Milanom Bandićem, sklopili ugovor o zbrinjavanju otpada koji je nanio štetu gradu Zagrebu. Odnosno, USKOK tvrdi da postoji osnovana sumnja da su Milan Bandić i Slobodan Ljubičić, zajedno s još dvojicom, po dogovoru i na zahtjev Petra Pripuza, svojim autoritetom naložili dodjelu posla o zbrinjavaju otpada Pripuzovoj tvrtki, po žurnom postupku, bez provedbe propisnog javnog natječaja, iako je postojala mogućnost zbrinjavanja istog na drugi način.
Ugovaranjem i realizacijom zbrinjavanja znatno manje količine otpada koje je plaćeno po cijeni planiranoj za znatno veće količine otpada, Zagrebačkom holdingu nanesena je šteta od najmanje 2,4 milijuna kuna, a nepripadna zarada C.I.O.S grupi od najmanje 1,6 milijuna kuna, niže svoje optužbe USKOK.
“Čim sam saznao o čemu se radi, zbog činjenice da se s gospodinom Pripuzom jako dobro znam, smatrao sam, predostrožnosti radi i predviđajući ishod događaja, da mogu imati ozbiljnih problema. Zato sam cijeli postupak od sebe eksplicitno odmakao”, kazao je Slobodan Ljubičić u iskazu koji je dao USKOK-ovim istražiteljima.
Uz Bandića, Ljubičića i trojicu kojima je prihvaćeno jamstvo u Remetincu su završili i gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, direktor ZET-a Ivan Tolić, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo, direktor Čistoće Miljenko Benko, direktor građevinske tvrtke Bramgrad projekt Branko Mihaljević, pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum te glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović.
Istragom je obuhvaćeno ukupno šesnaest osoba i dvije tvrtke, a pritvor nije zatražen ni određen za dvije Bandićeve suradnice Ines Bravić i Koraljku Rožanković Uremović, kao ni za voditelja Holdingove podružnice za upravljanje sportskim objektima Dragutina Kosića te direktora Plinare Antu Dodiga. Tužiteljstvo najavljuje blokadu imovine i ispitivanje najmanje 270 svjedoka tijekom istrage, što može potrajati mjesecima.