Ovo su najčešće greške koje činimo prilikom čišćenja: Evo kako ih izbjeći
Stavljate li više deterdženta u perilicu u nadi da će se odjeća bolje oprati? Prozorska stakla perete dok je sunčano kako biste bolje vidjeli mrlje? To su samo neke od grešaka koje često radimo u nadi da ćemo si olakšati posao, no zapravo od toga imamo više štete nego koristi.
Pranje prozora
Uobičajena pogreška je prati ih za vrijeme sunčanog vremena jer će se tada uslijed brzog sušenja pojaviti mrlje. Najbolje ih je oprati za oblačnog vremena i to počevši s čišćenjem okvira. Prvo ih je potrebno očetkati ili usisati kako bi se uklonile veće čestice prašine i paučine. Tek nakon toga krenite s čišćenjem prozora. Iako mnogi preporučuju čišćenje prozorskih stakala novinskim papirom, to i nije najbolje rješenje jer stvara popriličan nered, a ostaju mrlje od novinske tinte. Držite se radije krpica od mikrofibre koje će najbolje uglancati staklo.
Posuđe, čaše i pribor
Pripazite prilikom slaganja posuđa u perilicu te je nemojte natrpavati i slagati posuđe jedno preko drugog jer se neće dobro oprati. Žlice uvijek okrenite ručkom prema gore, a s vilicama učinite suprotno. Jako prljavo posuđe uvijek stavljajte u donju posudu kako bi bilo što bliže prskalici s vodom. Posuđe od srebra i nehrđajućeg čelika treba biti odvojeno jer se njihovim dodirivanjem tijekom pranja događa kemijska reakcija zbog koje na srebru mogu ostati mrlje.
Mrlje na kaučima i tepisima
Nemojte stavljati sredstvo za čišćenje direktno na zaprljano mjesto na tepihu ili tapecirungu jer biste mogli oštetiti tkaninu, a osim toga, puno teže ćete je isprati. Uvijek je bolje nanijeti sredstvo za čišćenje na krpu i lagano utapkati na zamrljano područje te trljati dok se mrlja ne izgubi. Krpom umočenom u hladnu vodu na isti način isperite zamrljano područje.
Pranje odjeće
Činimo uobičajenu pogrešku kad ulijevamo veću količinu deterdženta ili omekšivača za rublje u perlicu. Više deterdženta neće pomoći da se odjeća bolje opere, a osim toga, to nije dobro ni za našu kožu, ali ni za perilicu. Pažljivo izmjerite količinu deterdženta koji stavljate u perilicu. Isto tako, nemojte je pretrpavati jer se odjeća neće dobro oprati, a većom količinom odjeće povećava se i težina u perilici, što može dovesti do oštećenja.
Čišćenje elektroničkih uređaja
Primijetili ste da su vam mobitel i tablet stalno masni i prljavi, a kako i ne bi bili kad ih stalno diramo prstima. No nikad nemojte direktno na njih prskati sredstvo za čišćenje poput onog za čišćenje stakla. Neki ekrani imaju na sebi zaštitni film koji ćete uništiti ako ih čistite kemikalijama. Za čišćenje LCD ekrana potrebna vam je samo kvalitetna krpa od mikrofibre.