Alarmantna prognoza: Svakog tjedna bit će 10.000 novooboljelih od ebole

[box title=”ŠIRENJE VIRUSA EBOLE” color=”#ff0000″] Cijelu tematiku o virusu ebole i njegovom širenju, možete pratiti na ovoj poveznici [/box]Broj zaraženih ebolom počet će brže rasti i Svjetska zdravstvena organizacija očekuje da će u prosincu svaki tjedan biti od pet do deset tisuća novih oboljelih na tjedan.

Taj će se rast smiriti krajem godine jer će se popraviti sustav izoliranja oboljelih i pokapanja umrlih, kaže pomoćnik direktora WHO-a Bruce Aylward. Ukupan broj slučajeva ebole u Gvineji, Liberiji i Sijera Leoneu prešao je 8900, a ovaj će tjedan prijeći i devet tisuća.

Više od četiri tisuće ljudi u tim su trima zemljama umrle u dosad najtežoj epidemiji ebole, piše dpa. AFP piše kako je Aylward rekao da bi u tim trima zemljama stopa smrtnosti mogla dosegnuti i 70 posto.

Bolest se i dalje geografski širi, dodao je. Iako ima znakova da se u najteže pogođenim područjima širenje infekcije usporava, Aylward kaže kako je bolest sada prisutna u ‘više okruga, više prefektura’, nego prije mjesec dana. Po njegovim riječima, javlja Reuters, bilo bi ‘doista prerano’ usporavanje širenja u nekim područjima smatrati uspjehom. ‘U nekim se područjima smanjuje broj, ali to ne znači da bolest nestaje’, rekao je.

U utorak je objavljeno da je zaražen vojni liječnik u Sijera Leoneu. Nalazi su pokazali da je pozitivan liječnik u centru za obuku u glavnome gradu Freetownu, objavio je vojni glasnogovornik. Prije toga bilo je objavljeno da je riječ o somalskome pripadniku bataljuna Afričke unije, ali poslije se glasnogovornik pukovnik Michael Samoura ispravio i rekao kako zaraženi vojnik nije dio snaga AU-a te da kontingent ne mora u karantenu.

Velika Britanija je u utorak počela provjeravati putnike koji stižu na londonski aerodrom Heathrow iz zapadne Afrike. Ministar zdravstva Jeremy Hunt rekao je u ponedjeljak da bi u Britaniji moglo u iduća tri mjeseca biti ‘nekoliko’ oboljelih od ebole, dijelom iz zato što je ta zemlja popularno putno odredište.

Putnici koji su bili na području u kojem ima ebole na Heathrowu popunjavaju obrazac iz kojega se vidi je li postojala mogućnost izloženosti tom smrtonosnom virusu. Iz tih područja nema izravnih letova u Veliku Britaniju, ali mnogi u London doputuju neizravno, preko drugih gradova. Po Huntovim riječima, vjeruje se da će vlasti provjeriti 89 posto putnika koji stižu iz opasnih područja.

Do kraja idućega tjedna taj se program širi i na londonski aerodrom Gatwick te na Eurostarovu željezničku liniju prema kontinentalnoj Europi. Osoba koja je nedavno izložena virusu ili ima i simptome bolesti, bit će nakon kliničke provjere, prevezena u bolnicu bude li potrebno, objavile su britanske vlasti.

Neki zdravstveni dužnosnici ne vjeruju u uspješnost te mjere jer taj virus koji izaziva vrućicu i krvarenje, simptome ne mora pokazati za inkubacije koja traje i do tri tjedna. Sjedinjene su Države na aerodromu JFK u New Yorku počele sličan nadzor putnika, a do kraja tjedna počet će i četiri druga velika američka aerodroma.

Agencija za atomsku energiju Ujedinjenih naroda IAEA objavila je u utorak da će svojom nuklearnom tehnologijom koja brzo dijagnosticira bolest, pomoći zapadnoafričkim državama koje su najviše pogođene epidemijom ebole.

Specijalizirana oprema idućih će tjedana biti dostavljena u Sijera Leone, a zatim i u Liberiju i Gvineju, kaže u priopćenju IAEA. Glavni ravnatelj te UN-ove agencije Yukiya Amano rekao je da je to malen, ali djelotvoran doprinos borbi protiv epidemije.

Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...