“Moramo svakom djetetu omogućiti da realizira svoj puni potencijal”

Nakon današnjeg svečanog otvaranja godišnjeg zasjedanja Opće skupštine Ujedinjenih naroda, predsjednik Ivo Josipovićsudjelovao je u nizu inicijativa i radnih skupina. Tako je sudjelovao i u radu inicijative za globalno obrazovanje. U svome govoru on je kazao da je Hrvatska jedan od predvodnika te inicijative koja se ove godine bavi dostupnošću kvalitetnog obrazovanja za svijet kakav u budućnosti želimo.

“Usprkos velikih napora koji su u tom pravcu načinjeni u posljednjih petnaestak godina, čak 58 milijuna djece starih od šest do jedanaest godina i 63 milijuna adolescenata diljem svijeta ne idu u školu. Ima najmanje 250 milijuna djece koji ne znaju čitati, pisati i računati. To moramo promijeniti i svakom djetetu omogućiti da realizira svoj puni potencijal”, kazao je predsjednik Josipović naglasivši kako je ulaganje u obrazovanje ulaganje u globalni razvoj. Iznio je i hrvatska iskustva u organiziranju obrazovnog sustava i naglasio kako zemlje koje imaju razrađene sustave i dobra iskustva u provedbi obrazovnog procesa, moraju to podijeliti sa drugima koji još nisu došli do toga cilja. No naglasio je i to da treba raditi na inovativnim pristupima koje treba početi odmah primjenjivati.

Hrvatski predsjednik sudjelovao je i na raspravi inicijative koja se bavi problematikomotvorene vlade, a glavna tema njegova govora bila utjecaj i sudjelovanja institucija civilnog društva u procesu vladanja državom.

“Konzultiranje s građanima i institucijama civilnog društva u procesu stvaranje politike omogućava vladi da posegne u “mudrost društva”, da prikupi vrlo široke i raznovrsne informacije i stručna mišljenja, što u se vraća kao poboljšana kvaliteta novih političkih odluka i doprinosi kvaliteta u stvaranju javnih službi koje su usmjerene na građane i njihove potrebe”, kazao je Josipović dodavši da sudjelovanje civilnog društva u svim fazama razrade političkih odluka, osigurava njihovu dobru provedbu i monitoring toga procesa.

Sutra će se hrvatski predsjednik obratiti Općoj skupštini UN-a, a sudjelovat će i na na diskusiji kojoj će glavna tema biti process koji void potpunom ukidanju smrtne kazne.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...