U Jadranu zabilježen prvi albino dobri dupin. Nazvan je Albus!
Istraživači Instituta Plavi svijet pomogli su u lipnju kolegama iz Fondacije Cetacea (Riccione) započeti novo istraživanje dobrih dupina u Jadranu. Ono je obavljeno u okviru projekta ”NETCET – Mreža za očuvanje kitova i morskih kornjača u Jadranu“ – www.netcet.eu koji se financira kroz EU IPA Jadranski CBC Program, a o njegovoj uspješnosti svjedoči podatak da su već na samom početku u vodama kod Ravenne opazili izuzetno rijetkog, albino dobrog dupina.
– Iako smo o njegovoj prisutnosti u sjevernom Jadranu bili prethodno obaviješteni, nismo imali dobre fotografije niti opažanja temeljem kojih bi detaljnije utvrdili o čemu se zapravo radi. Prema nama dostupnim podacima, ovo je prvi ikad zabilježeni albino dobri dupin u Jadranskom i Sredozemnom moru – ističu u priopćenju javnosti istraživači Plavog svijeta. Objašnjavaju da je riječ o jedinki koja zbog genske mutacije nema pigment. Koža takvih jedinki je ružičasto – bijela, a ako pigment nedostaje i u očima, oči su crvene (s obzirom da se kroz prozirnu šarenicu vidi krv na stražnjoj stijenki oka).
Albinizam je izuzetno rijetka pojava u prirodi, a javlja se zbog genske mutacije na nekoliko gena. Do sada je, kažu stručnjaci, zabilježen kod dvadesetak vrsta kitova (u koje spadaju i dupini), piše Večernji list.
Albino jedinke zbog malobrojnosti privlače pozornost ljudi, a neki od njih imali su nesreću da su zbog toga bili ulovljeni i držani u zatočeništvu. Jedan od prvih bio je dupin nazvan Snježna gruda (Snowball) koji je 1960-tih bio izložen u akvariju u Miamiju, SAD. Najpoznatiji albino dobri dupin danas je vjerojatno Angel – albino mladunče koje su u siječnju 2014. ulovili u zloglasnom mjestu Taiji, u Japanu, gdje lovci na dupine svake godine brutalno ubiju stotine dupina. Mladunac je danas ”izložen“ posjetiteljima u akvariju u mjestu Taiji, a životni vijek će mu vjerojatno biti kratak.
– Naš jadranski albino dobri dupin, kojeg smo nazvali Albus (latinski „albus“ znači bijeli), ima mnogo bolju životnu sudbinu jer je slobodan, a uz našu pomoć i siguran. Genska mutacija kod albino jedinki može uzrokovati i posebnu osjetljivost kože i očiju, djelomičnu sljepoću te neke druge zdravstvene probleme. Koliko smo uspjeli utvrditi, Albus izgleda dobro, uhranjeno i nije izoliran od drugih dupina – napominju iz Plavog svijeta.
Kažu da je Albus najvjerojatnije mužjak te da je prilikom susreta s istraživačima bio u društvu s drugim, normalno obojenim dobrim dupinom. Obje životinje su plivale i lovile ribu, ne osvrćući se na ljudsku prisutnost.