U namirnicama koje često jedemo pronašli spoj povezan s tumorom
Akrilamid kemikalija je koja nastaje u hrani kao što je kava, prženi krumpir, keksi…. Zašto nastaje još uvijek nije potpuno razjašnjeno, no utvrđeno je da je riječ o kemikaliji koja povećava rizik od raka.
Najviše su joj pak izložena – djeca.
Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) ovih je dana potvrdila ranija nagađanja i studije provedene nad životinjama da akrilamid u hrani potencijalno povećava rizik od razvoja raka i to za korisnike svih dobnih skupina, pri čemu su djeca najugroženija zbog niže tjelesne mase, prenosi Daily Mail.
Akrilamid nalazi se u kavi, prženim krumpirićima, krekerima, keksima, hrskavom kruhu i određenoj dječjoj hrani.
EFSA stoga predlaže strože kontrole dopuštenih razina, posebno za hranu koja se prodaje u supermarketima i služi u restoranima. U Velikoj Britaniji proizvođači hrane već su prisiljeni mijenjati načine proizvodnje hrane.
Opasna kemikalija nastaje naime kad se hrana prži, boja u smeđe i peče.
Dr. Diane Benford iz EFSA-a napominje da se akrilamid konzumira oralno te apsorbira kroz gastrointestinalni trakt u sve organe i ekstenzivno se metabolizira. Pri tome nastaje glicidamid koji je uzrokuje mutacije gena i tumore, uvbtđeno je studijama nad životinjama.
Kod ljudi je zasad potvrđeno tek da povećava rizik od razvoja raka te bi trebala uslijediti i testiranja na ljudima kako bi se utvrdilo koje su točno razine kemikalije u hrani koju konzumiramo štetne.
Na razini EU i na razini zemalja članica očekuje se da će vlade morati donijeti i nove smjernice za prehranu.