Veliki Europljanin dobio bitku, ali rat tek počinje
Jean-Claude Juncker zasigurno nije ogledni primjer ‘svježe krvi’ koju je potrebno ubrizgati u krvotok europske birokracije. Taj veliki Europljanin, kako ga nazivaju proeuropski analitičari, izvojevao je prvu bitku u borbi s protivnicima jačanja europskog federalizma, ali pravi rat tek počinje.
Davno prije izbora za Europski parlament, eurobirokrati iz dvije vodeće političke grupacije – Progresivnog saveza socijalista i demokrata (S&D), te Europske pučke stranke (EPP) – uvidjeli su koristi vježbanja kompromisa. U osvit predizborne kampanje, kandidati pučana i socijalista za predsjednika Europske komisije, Jean-Claude Juncker i Martin Schulz, odložili su tešku artiljeriju, svjesni da će veoma skoro morati zajedničkim snagama odbijati nadiruće političke antieuropske snage, stasale u uvjetima dugogodišnje krize koja je poharala kontinent.
Mjesec dana nakon izbora, ujedinjene snage beru prve plodove: dogovorena je podjela mandata u Europskom parlamentu, a Jean-Claude Juncker glatko je imenovan predsjednikom Europske komisije, unatoč snažnom protivljenju britanskog premijera Davida Camerona. ‘Najusamljeniji čovjek u Europi’, kako je Camerona nazvao njemački Die Welt, u slučaju pobjede na nacionalnim izborima sugrađanima je obećao da će 2017. organizirati referendum o ostanku u EU-u.
Nedugo nakon što je Juncker imenovan šefom EK, Cameron je poručio da počinje bitka za opstanak Britanije u EU. ‘Bit će to dugotrajna, teška borba. Iskreno, morate biti spremni izgubiti bitku kako biste dobili rat… Europa je napravila korak unatrag’, rekao je Cameron, proglašavajući petak ‘crnim danom za Europu’.