Večer klasične indijske glazbe uz Sugato Bhaduri i Om Prakash Pandey

U ponedjeljak 30.6. 2014. u crkvi sv. Donata u Zadru, nastupit će dva indijska glazbenika sa programom tradicionalne klasične indijske glazbe poznate kao Ghandarva Veda.

Sugato Bhaduri nastupa na mandolini, a Om Prakash Pandey na tabli.

Karte za koncert mogu se kupiti u pretprodaji u turističkoj agenciji Aquarius, Nova vrata bb (kod mosta) ili pola sata prije početka koncerta, po cijeni od 50 kuna.

Oba glazbenika već su poznati u europskim zemljama budući da već godinama nastupaju na koncertima i turnejama, a također su i višestruko nagrađivani.

Gandharvaveda je klasična glazba drevne vedske civilizacije Indije. Ona je vječna glazba prirode, koja odražava ritmove raznih dijelova dana. Porijeklo klasične indijske glazbe proizlazi iz Veda, koje su najstariji spis drevne vedske tradicije.

Gandharvaveda je dragocjeni aspekt vedske znanosti – cjelokupnoga znanja o životu. OsnovnielementiGandharva vede sagrađenisuosluškivanjemprirodeinjenihfenomena. Njenekompozicijesezovu “rage” iimajudirektanodnossavremenomdanaigodine. GlazbenatradicijaGandharva vede određujezapojedineragesamoritam, kojisezove “tala” imelodijskustrukturu. Utomokviruseslobodnoimprovizira. Gandharva veda  stoga, kao ni ostale vrste klasične indijske glazbe ( do XX.st.), nema notnog zapisa, nego se prenosi izravno s učitelja na učenika. Zbogizvornostiiprirodnosti, ovamuzikadotičeslušateljenadubokimrazinama. Te moćne melodije prirode pridonose integraciji i ravnoteži..

Učinci Maharishi Gandharva Veda glazbe na biljke opsežno su istraživani (Tompkins i Bird, 1977.). Tako je, pored ostaloga, ustanovljeno da biljke koje su izlagane svega 25 minuta zvucima rage rastu čak 20 % brže, sa 72 % više lišća od kontrolne skupine biljaka. U sličnoj poredbenoj studiji koralne glazbe Johanna Sebastiana Bacha i glazbe na sitaru Ravi Shankara, biljke su jasno pokazale pozitivnije djelovanje Maharishi gandarvaveda glazbe.

Pandit Sugato Bhaduri, jedan od najslušanijih mandolinista u Indiji, zakoračio je u polje glazbe još kao dječak. Tijekom svojih studentskih dana, okrenuo se instrumentalnoj glazbi te je pohađao osnovne lekcije zapadnjačkog instrumenta – mandoline. Nakon mature iz znanosti, posvetio se hinduističkoj klasičnoj glazbi i tijekom razdoblja od 17 godina učio je pod aktivnim nadzorom poznatog sarodiya  Pt. T. N. Majumdera. Duboki rezonantni ton njegovog instrumenta koji priziva nijanse Veene, Rababa, Saroda i Sitara, pomaže njegovoj glazbi da dotakne najstarije izvore indijske klasične glazbe i dovede ih u kontakt s novim zvukom. Od 2005. Sugato ima česte turneje po Europi (Velika Britanija, Njemačka, Italija, Danska, Belgija, Nizozemska, Francuska, Švicarska i Austrija) i nastupa na raznim prestižnim međunarodnim glazbenim festivalima i koncertima. Duboka osjećajnost i širok intelektualni pristup prema ragi i zvučna tehnika, osnovni su sastojci njegove glazbe.

Om Prakash Pandey umjetnik je na tabli, tradicionalnom indijskom bubnjarskom instrumentu, porijeklom iz Varanasija. Završio je formalnu edukaciju postavši majstor table na banaras Hindu Sveučilištu, a paralelno uz to obrazovao se na tradicionalan način- u guru shishya tradiciji. Od 2003. živi u Njemačkoj i održava koncerte diljem svijeta, a snimio je i glazbu za tri filma. Danas sa svojom obitelji živi u Rovinju.

Feed me
Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...