Rijetke i endemične vrste u Ninskoj laguni treba očuvati i iskoristiti za boljitak mjesta
U sklopu aktivnosti koje provode Grad Nin u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Nina, a povodom kandidature za Zlatni cvijet Europe održano je edukativno predavanje za građane Nina i iznajmljivače privatnog smještaja.
Pod temom „Rijetke i endemične vrste u Ninskoj laguni“, znanstvenica i istraživačica prof. dr. sc. Jasenka Topić tom prilikom je posebno istakla kako je upoznavanje prirodne baštine Nina i njena spoznaja izvor ekonomskog prosperiteta.
Tako je i glavna odrednica predavanja bila stjecanje novih znanja o zaštiti i turističkom korištenju, ali i promoviranju prirodnih posebnosti grada, a da se ne naruši prirodna ravnoteža. Nin, rečeno je, posjeduje kombinaciju Natura staništa posedonija, uz koju se nalaze pješčane dine na što se onda nastavljaju polja slanuša, a takav spoj vegetacije jedinstven je u Hrvatskoj i kao takav trebao bi se cijeniti i prvenstveno shvatiti kao bogatstvo koje ne treba mijenjati nego očuvati za budućnost i konkretan napredak kraja.
Nakon predavanja razvijena je manja rasprava na temu dalmatinskog krajobraza i njegovoj valorizaciji u svrhu turizma. Prisutni su svakako proširili svoje znanje i složili se u jednom – priroda je najljepša u svojoj jednostavnosti, a Ninska laguna je čarobno mjesto u RH.
Hvale vrijednom i iznimno zanimljivom predavanju, u kojemu je nanovo naglašena ponuda NATURA 2000 kroz turistički proizvod, nazočili su i gradonačelnik grada Nina, Emil Ćurko, direktorica Turističke zajednice, Marija Dejanović zajedno s djelatnicima, također i brojni zaljubljenici u prirodu, kao i iznajmljivači s područja Nina.