Odzvonilo turistima – neplatišama parkinga: Dužnike iz Njemačke sustiže – “njemačka ovrha”!
Na jadranskoj obali gotovo da i nema grada koji godinama ne muči muku s naplatom dugova turista iz inozemstva koji za vrijeme odmora jednostavno nisu plaćali karte za parkiranje. Zakazivalo je slanje opomena i pokretanje sporih ovršnih postupaka, a mnogi dugovi odlazili su u zastaru. Ipak, čini se kako je otkriven lijek za inozemne neplatiše: sve učestalije se pokreću ovršni postupci po zakonima njihovih zemalja gdje im ne pada na pamet ne platiti svoje obveze, jer su im sve moguće takse kudikamo veće nego u Hrvatskoj!
Nakon što je na jednom skupu hrvatske parking udruge prezentirana takva mogućnost, sve više gradova angažira odvjetničke urede koji u suradnji sa svojim kolegama iz inozemstva otkrivaju podatke o dužnicima i kreću u naplatu dugova, a prva je s ovakvim modelom prije dvije godine krenula Pula, čiji su primjer uskoro počeli slijediti i u Rovinju, Zadru, Biogradu, Vodicama…
Na službenoj internetskoj stranici gradskog poduzeća “Obala i lučice”, koje vodi naplatu parkinga u Zadru, već su objavljene upute na talijanskom i njemačkom, a u srpnju slijedi i na slovenskom jeziku, da bi državljani tih zemalja saznali kako mogu podmiriti svoje dugove za parking. Za naplatu dugova stranih državljana zadarska parking tvrtka od konca prošle godine angažirala je jednu pulsku odvjetničku kuću, pa su od svibnja krenule opomene, a sada i ovrhe prema dužnicima iz te tri zemlje jer najveći broj turista-dužnika u Zadar dolazi s tog područja. Od 14.500 nenaplaćenih dnevnih karata, na Njemačku otpada 4286, Italiju 1500, a Sloveniju 1805, sveukupni dug za neplaćeni parking je milijun i 444.000 kuna, od čega su vlasnici njemačkih, talijanskih i slovenskih registracijskih pločica dužni gotovo 900.000 kuna, piše Slobodna Dalmacija.
– Krenule su ovrhe koje se u svakoj od tih zemalja provode po tamošnjim zakonima, a uskoro ćemo u isti postupak ići i prema dužnicima s registracijskim pločicama Nizozemske i BiH. Ove mjere već daju efekte jer u usporedbi sa svibnjem i lipnjem prošle godine, ove godine gotovo da nema neplaćenog parkiranja iz Njemačke i Italije – kaže Zvone Višak iz “Obale i lučica”.
Uzbunjeni neplatiše iz Njemačke i Italije znaju nazvati i vlastita veleposlanstva u Zagrebu raspitujući se o čemu se to radi, ali nema pomoći – ovrhe idu, pa će tako na naplatu stići i dug talijanskog mešetara nekretninama koji je zadarskoj parking tvrtki u jednom trenutku dugovao rekordnih 56.375 kuna!
Iako baš ne nudi prevelike mogućnosti parkiranja, i u Dubrovniku su bez sumnje mnogi stranci napravili prekršaj pogrešno parkirajući vozilo. Na upit da komentira stanje u Dubrovniku, direktor “Sanitata” Dubrovnik Valentin Dujmović rekao je sljedeće:
– Što se tiče nepropisnog parkiranja, to trebate pitati u PU dubrovačko-neretvanskoj. Ono što smo mi do sada radili i što ćemo u budućnosti raditi, to su eventualno uvođenje dnevne karte. Nepropisno parkiranje ne sankcionira “Sanitat” niti to može, to mogu sankcionirati prometni redari. Prometno redarstvo je tek zaživjelo u gradu Dubrovniku prije mjesec dana, ali istina je da oni još nisu krenuli s tim.
Glasnogovornica PU dubrovačko-neretvanske izjavila je da nisu još počeli slati opomene stranim državljanima te da je to u nadležnosti “Sanitata”. Rekla je kako još vrijedi pravilo da strani državljani koji nepropisno parkiraju na licu mjesta moraju platiti kaznu, ako to odbiju, tada se postupa po odredbama prekršajnog zakona kako bi do naplate došlo u Republici Hrvatskoj.
Dakle, na području Dubrovnika još nije zaživjela ova praksa jer još mora doći do dogovora tko će sankcionirati strane državljane pa se tek onda može početi sa slanjem opomena prema inozemstvu.
Tvrtka “Gradski parking”, koja upravlja parkiralištima u Šibeniku, za sada se donekle i uspješno bori s problemom naplate kazni za parkiranje neodgovornim turistima, koje kazne sustižu u mjestima gdje inače žive i ne mogu više izbjeći njihovo neplaćanje. Naime, angažirani odvjetnički uredi s kojima je “Gradski parking” d.o.o. sklopio ugovore o naplati inozemnih potraživanja, u suradnji s inozemnim odvjetničkim uredima, bave se naplatom neplaćenih parkirnih karti unatrag nekoliko godina u Sloveniji, Austriji, Italiji i Njemačkoj. Temelj potraživanja su u pravilu neplaćene dnevne parkirne karte, sukladno odlukama tijela lokalne samouprave, tj. gradova i općina o naplati parkiranja. Gradski parking tako dobije odmah novac i ne mora se više time baviti, a odvjetnici taj novac, zajedno s cijenom svojih usluga potražuju i naplaćuju direktno od turista.
Prema riječima direktora GP-a Šibenik Gorana Bulata, najveći postotak neplaćenih potraživanja za parkirnu naknadu otpada na njemačke, talijanske i slovenske državljane, o točnim iznosima potraživanja nije nam htio govoriti jer, kako kaže, radi se o stalnom procesu u kojem se periodički pojavljuju nova potraživanja i zatvaraju stara.
– “Gradski parking” d.o.o. od 2010. godine formirao je ukupno četiri tisuće predmeta za izdane, a nenaplaćene dnevne parkirne karte inozemnim državljanima. Od navedenih četiri tisuće predmeta pokrenuli smo postupak naplate za više od 35 posto ukupnih potraživanja, preko odvjetničkih ureda s kojima surađujemo. Nadamo se da će u budućnosti brojka postotka naplate samo rasti i da će problem biti sve jednostavnije rješiv – poručio je Bulat.