Mladi “štetno” piju, a za petinu je to već postao problem u ranim godinama
Vijeće za prevenciju kriminaliteta i narušavanja javnog reda Grada Dubrovnika najavljuje zabranu konzumacije alkohola na javnim mjestima mlađima od 18 godina. No, taj će plan biti teško ostvariv, što zbog zakonskih ograda, što zbog brojnih nepoznanica koje se javljaju i prije provedbe odluke, o kojoj u konačnici odlučuje gradska uprava.
Predsjednica Vijeća dr. Matija Čale Mratović kaže kako to savjetodavno tijelo još nije radilo na operacionalizaciji odluke, iako je problem velik jer na dubrovačkom području mladi “štetno” piju, petina po obrascu problematičnog pijenja.
– Nacrt odluke o zabrani pijenja na javnim mjestima postoji, ali prethodno treba vidjeti koje su modele koristili drugi gradovi u Hrvatskoj. Bolje će vam to reći nadležni. Povjerenstvo samo predlaže odluku koju usvaja Grad Dubrovnik, a tko su izvršitelji, točno ne znam. Možda je to policajac u zajednici, izjavila je Čale Mratović.
Propustila je, međutim, spomenuti kako za sada nijedan pozitivni zakon u RH ne zabranjuje konzumiranje alkoholnih pića ni maloljetnim ni punoljetnim osobama na javnom mjestu, osim kod pijančevanja. U tom slučaju primjenjuje se Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira, i to samo onda kad se pojedinac svakog dana zatječe u opijanju na javnom mjestu. Ako je “ispičutura” maloljetnik, protiv roditelja se podnosi optužni prijedlog, ako se dokaže da je prekršaj posljedica lošeg odgoja ili zanemarivanja maloljetnika od roditelja.
Ciljani policijski nadzori
A kakve točno mehanizme za sprečavanje opijanja ima policija? Službenici Policijske postaje Dubrovnik već treću godinu s Državnim inspektoratom nadziru prodaju i usluživanje alkohola maloljetnim osobama. Od početka 2014. godine proveli su 17 ciljanih nadzora ugostiteljskih objekata i 10 kontrola prodaje alkoholnih pića maloljetnicima u trgovinama, pri čemu je utvrđeno šest prekršaja. No, policiji posao često otežavaju sami konzumenti koji šalju starije prijatelje da za njih legalno kupe alkohol i – nikom ništa.
Pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić smatra kako je ključni problem prevelika dostupnost žestokih pića maloljetnicima.
– Krivaca ima više, od nedosljedne provedbe zakona do učestalog i agresivnog oglašavanja piva kojemu su djeca u Hrvatskoj svakodnevno izložena.
Reklamama se alkohol prikazuje kao privlačan i poželjan, a postojeća zakonska rješenja oko reklamiranja piva su nezadovoljavajuća, što sve povećava učestalost pijenja kod djece – ističe Milas Klarić, uz napomenu kako višegodišnja nastojanja Ureda dječje pravobraniteljice u ograničavanju oglašavanja piva do danas nisu urodila plodom, a bez odjeka je ostao i apel kojim je potkraj 2013. Vladi RH ukazao na manjkavu regulativu u ovom području.