Fotke Vitali Rosati, skulpture Čičin – Šain i ruska čipka u Narodnom muzeju Zadar

Domaći ljubitelji likovne i ine umjetnosti, ali naravno i poneki inozemni kojima manjka možda tek nešto više promidžbena upoznavanja s kulturnim sadržajima „Donatova metropolisa“, mogu zaista biti zadovoljni ponudom koju im tijekom šestog mjeseca ususret ljetnoj vrevi i navali turista pruža Narodni muzej Zadar.

Na programu su tako upravo u tijeku čak tri izložbe, vrhunskih izložaka i majstora zanata. U Koncertnoj dvorani Kneževe palače traje samostalna međunarodna izložba fotografija talijanske autorice Rite Vitali Rosati koja se ovom prigodom predstavlja s ciklusom fotografija pod nazivom „Passiflora nije šetnja prirodom”. Riječ je o djelima koja propituju odnos čovjeka i prirode, života i smrti ukazujući na sveprisutnu estetiku koja je u podlozi tih tema. Izložba se zatvara 27. lipnja.

Pod paskom NMZ i Udruge Rovereschi- Senigallia, autorica likovnog postava je Nevena Štokić, a posjetitelji imaju priliku vidjeti 17 radova.

U odjelu Muzej grada Zadra istodobno teče izložba „Bajkovita čipka Rusije” iz Državnog muzeja čipke iz Vologde organizirana suradnjom Narodnog muzeja Zadar i Udruge Intermezzo, a ostaje otvorena skoro tri mjeseca i „zastor spušta“ 31. kolovoza.

Izložba „ajkovita čipka Rusije” priča je o vologodskoj čipki na batiće, najpoznatijoj čipki Rusije koja ima status nacionalnog kulturnog dobra. Među eksponatima iz fondusa kolekcije Vologodskog državnog muzeja uz same panoe čipke nalaze se i odjevni predmeti (haljine, bluze, šalovi, večernji ogrtači), ukrasni prekrivači i stolnjaci.

Uzorci su rađeni po predlošcima poznatih slikara kojima se stvara ozračje čipkaste čarobne bajke. Izložba Bajkovita čipka Rusije iznenadi će posjetitelje raznolikošću prikazanih tema motiva u kojima su vizualizacije ptica i cvijeća iz mašte, bajkovitih bojarskih kuća i hramova najvažniji kompozicijski elementi. Za vologodsku čipke specifične su velike dimenzije eksponata koje posjetitelje neće ostaviti ravnodušnima. Ovo gostovanje Muzeja čipke iz Vologde rezultat je dugogodišnje uspješne suradnje s Udrugom Intermezzo, tokom koje je hrvatska čipka u više navrata gostovala u Rusiji.

Međunarodnu, pokretnu, edukativnu i kulturno-povijesnu izložbu sa 68 izložaka koncepcijski je osmislila Julija Jevsejeva, autor likovnog posta je Hrvoje Perica, dok su suradnice Sunčana Matijašević Mucko i Jelena Zaričnaja Jindra.

Nives Čičin – Šain izlaže pak samostalno u Krletkama Kneževe palače na Poljani Šime Budinića umjetničke skulpture, njih ukupno 47, u papier -mâché tehnici na izložbi pod nazivom „Sveta šuma” koja se zatvara 25. lipnja.

Mir, ljepota, prosvjetljenje i neizostavno barem jedno lijepo iznenađenje već dugi niz godina ocrtavaju lik i djelo Nives Čičin Šain u polju likovnih umjetnosti. Samoprijegorna disciplina i prebogati svijet mašte u procesu oblikovanja začudnih formi dječje vedrine i zaigranosti stalnost su njenog opusa. Tehnikom papier mâchéa dosljedno dokazuje kako se čak i iz potpuno potrošnog i nestalnog (papira) životni prostor može sasvim uspješno impregnirati senzibilitetom pjesničke slike čitave u znaku jednog novog bića, a to novo biće je sretni čovjek (Gaston Bachelard op. a.), napisao je Toni Horvatić u popratnom tekstu postava čiji su likovni autori pored same skulptorice i Donat Abatinović, Koraljka Alavanja i Zrinka Brkan.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...