Na Kolovarama i šest županijskih plaža u sezoni 2014. podiže se Plava zastava
![](https://i0.wp.com/www.antenazadar.hr/wp-content/uploads/2014/05/Plava-zastava.jpg?fit=980%2C625&ssl=1)
Po prvi put Plava zastava zavijorit će se ovog ljeta i na Kolovarama. Popularna gradska plaža, prema procjeni Udruge Lijepa naša, ima napokon sve uvjete i ispunjava standarde kako bi dobila certifikat, koji se naravno plaća, za podizanje barjaka koji kazuje kako se radi o sigurnom, ekološki čistom, urednom i kvalitetno opremljenom kupalištu, premda je po nama u odnosu na mnoga druga širom Jadrana s istom zastavicom takva odavno i bila.
No, dobro, pored plaže nad kojom koncesiju ima tvrtka Obala i lučice, Plavu zastavu na nacionalnoj svečanosti u Sutomišćici dobila je prvi put i marina Olive island u vlasništvu Švicaraca. Uz njih ponovno u 2014. svojevrsno priznanje i simbol kvalitete, u naravi i izvrsnu reklamu za dolazak turista, nose plaža hotela Borik, potom plaža Hotela Alan u Starigradu, pa Turističkog naselja u Zatonu, plaži Jaz u Preku, kao i biogradska kupališta Bošana i Dražica. Također i marine Kornati- Biograd i Dalmacija Bibinje- Sukošan.
Ukupno u aktualnoj sezoni Plavu zastavu nosi 98 hrvatskih plaža i 20 marina. Ispitivanje kakvoće mora dva puta mjesečno na njima provodi Zavod za javno zdravstvo, sredstvima koje u tu svrhu izdvaja lokalna samouprava, odnosno u nabrojanim lokacijama Zadarska županija.
Plava zastava za plaže i marine je, inače, međunarodni ekološki program zaštite okoliša mora i priobalja, čiji je prvenstveni cilj održivo upravljanje i gospodarenje morem i obalnim pojasom, a danas je u svijetu i vrlo cijenjena turistička markica koja je sve brojnijim turistima glavni orijentir prilikom odabira destinacija.
Trenutno je i najpriznatiji model ekološkog odgoja i obrazovanja i obavješćivanja javnosti, kada je u pitanju briga za more i obalni pojas, a posebno kada je u pitanju briga za obalne prostore koji trpe najjači pritisak. Usput, plaže i marine na stajaćim (slatkim) vodama također mogu biti nosioci međunarodnih Plavih zastava.
Intelektualni vlasnik Plave zastave i međunarodni voditelj ovog programa je Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš – Foundation for Environmental Education – FEE (Scandiagade 13, DK-2450 Copenhagen, Denmark, coordination@blueflag.org), koju je utemeljilo Vijeće Europe 1981. U program je do sada uključeno 40-ak europskih i 10-ak vaneuropskih država kojima je turizam jedan od strateških ciljeva.
Podignuto je preko 4000 Plavih zastava, oko 3500 na plažama i približno 700 u marinama. Dodjeljuje se samo za jednu sezonu, te se zahtjev svake godine mora dostaviti na propisani način ako se želi dobiti Plava zastava. Provedba programa Plave zastave počiva na strogo definiranim kriterijima. Iako se tijekom sezone provode nacionalne i međunarodne inspekcije, gosti i korisnici plaža i marina s Plavom zastavom potaknuti su da obavijeste FEE u slučaju da opaze kršenje zadanih kriterija.
Programa Plavih zastava u svakoj državi provodi jedna ekološka udruga, koja svojim ustrojstvom i programom ispunjava kriterije o članstvu u FEE. Nacionalni koordinator i voditelj projekta u Republici Hrvatskoj je Udruga „Lijepa naša“.