Mediteranska “Kašeta zdravlja” iznimno bitna za rast i razvoj mališana
„Kašeta zdravlja“, naziv je projekta u sklopu kojega su djelatnici Odjela za promicanje zdravlja i Službe za zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Zadar održali predavanja o važnosti promicanja i očuvanja zdravlja od najranije životne dobi kroz usvajanje zdravih prehrambenih navika. Ukazano je na važnost očuvanja tradicionalne mediteranske prehrane na prostorima Zadarske županije, kao i na brojne dobrobiti koje ona do nas donosi, bogata povrćem, voćem, začinima, maslinovim uljem, ribom i plodovima mora.
[pullquote align=”left”]Ukazano je na važnost tradicionalne mediteranske prehrane, kao i na brojne dobrobiti koje donosi, bogata povrćem, voćem, začinima, maslinovim uljem, ribom i plodovima mora[/pullquote]- Bitno obilježje mediteranskog stila života je umjerenost u jelu, redovita tjelesna aktivnost, usklađenost s ciklusom u prirodi kao i sociološka bliskost i povezanost u obitelji i u zajednici. Radionice i predavanja su samo dio projekta koji će se nastaviti provoditi i dalje kroz sustavnu edukaciju djece u predškolskim i školskim ustanovama o važnosti konzumacije ribe, istakli su organizatori iz Upravnog odjela za poljoprivredu Zadarske županije, Dječji vrtići Radost i Sunce, uz supokretača programa Zavod za javno zdravstvo Zadar.
Predavanja su održana za djelatnike Dječjih vrtića Radost u vrtiću Vruljica, a za djelatnike Dječjih vrtića Sunce u DV Ciciban. Prisustvovali su odgajatelji i zdravstveni djelatnici iz vrtića, ali naravno i djelatnici koji rade na pripremi hrane u navedenim vrtićima. Temeljni cilj ovakvih radionica je educirati edukatore – odgajatelje i druge djelatnike vrtića.
– Prvi dio predavanja s temom „Važnost promicanja zdravlja u najmlađih“ odnosio se na važnost usvajanja zdravih životnih navika u najranijem djetinjstvu i sprečavanju nastanka bolesti današnjice koje su u značajnom porastu. Pokazatelji povećane tjelesne težine i kroničnih nezaraznih bolesti u Zadarskoj županiji pokazuju nepovoljnu zastupljenost, a njihovo smanjivanje je moguće upravo primjenom principa mediteranske prehrane, naglasila je dr. Ljilja Balorda koja je kroz predavanje s temom „Mediteranska prehrana za stolom najmlađih“ iznijela niz znanstveno utemeljenih dokaza vezanih za mediteransku prehranu i stil života. Prikazane su dobrobiti koje ona donosi za zdravlje i dugovječnost čovjeka.
[pullquote align=”right”]Naglašena je važnost raznolike i nutritivno bogate prehrane s visokovrijednim bjelančevinama, vlaknima i antioksidantima, u različitim periodima djetetovog rasta i razvoja[/pullquote]- Mediteranska prehrana se bazira na svakodnevnom visokom unosu sezonskog voća, povrća, integralnih žitarica i začina, umjerenom unosu mesa peradi mlijeka i jaja. Poželjno je što češće konzumiranje ribe, osobito plave i sitne ribe, maslinovog ulja, orašastog i sušenog voća, uz nizak unos crvenog mesa, slatkiša i kolača, istakla je specijalistica javnog zdravstva iz ZZJZ Zadar. Kroz predavanje s temom „Plan mediteranske prehrane u dječjim vrtićima“, dipl. ing. nutricionist Petra Brok, nabrojala je normative i zakonske okvire u ishrani najmlađih u dječjim vrtićima. Prikazala je mogućnosti i načine na koje se mogu isplanirati zanimljivi i za djecu nutritivno bogati jelovnici, a naglašena je važnost raznolike i nutritivno bogate prehrane u različitim periodima djetetovog rasta i razvoja.
Tradicionalna mediteranska prehrana, kao i u drugim zemljama u regiji, doživljava, čulo se na predavanjima, stanovite promjene, no potrebno je povećati napore i podizati svjesnost, naročito mlađih dobnih skupina o važnosti usvajanja i zadržavanja principa tradicionalne mediteranske prehrane koja donosi višestruke koristi za zdravlje jer obiluje visokovrijednim bjelančevinama, vlaknima i antioksidantima.