Brazilci muku muče s rokovima u završetku stadiona, Hrvati broje igrače po bolnicama
Dva tjedna. Točno toliko preostalo je uoči Svjetskog prvenstva u nogometu 2014. koje se održava u Brazilu između 12. lipnja i 13. srpnja. U pitanju je, ako ne znate, usput i jubilarno 20. izdanje planetarnog spektakla „balunjera“ i sigurno će uz ostalo i zbog toga biti posebna čast u Rie de Janeiru na Maracani ponijeti „okrugli“ naslov prvaka.
U idućih mjesec i pol dana pratit ćemo konstantno iz dana u dan događanja vezana uz SP, a kao uvod podsjećamo kako se nadolazeći Mundijal uopće našao na „krivoj“ strani Atlantika.
FIFA je 7. ožujka 2003. objavila da će se, po prvi put nakon prvenstva u Argentini 1978., u skladu s politikom FIFA-e da se pravo na organizaciju prvenstava rotira među konfederacijama koje čine FIFA-u, prvenstvo održati u Južnoj Americi. Konačna odluka o domaćinu donijeta je 30. listopada 2007. To je drugi put da je Brazil domaćin svjetskog nogometnog prvenstva, nakon 1950. Kvalifikacijama su pristupile 203 reprezentacije koje su se borile za 31 mjesto na završnici prvenstva.
Dana 3. lipnja 2003., CONMEBOL (južnoamerička nogometna konfederacija) je najavio da Argentina, Brazil i Kolumbija imaju želju za održavanjem Svjetsko prvenstvo 2014. u svojoj državi i budu domaćini spektakla. Do 17. ožujka 2004., savezi CONMEBOL-a su jednoglasno odlučila da ipak Brazil bude jedini kandidat.
Brazil je svoju kandidaturu službeno obznanio u prosincu 2006., dok je Kolumbija učinila isto nekoliko dana nakon toga. Argentina svoju kandidaturu na kraju nije ostvarila. Dana 11. travnja 2007., Kolumbija je službeno odustala od kandidature; potpredsjednik države Francisco Santos Calderón je tada izjavio da će Kolumbija umjesto SP-a 2014. održati Svjetsko prvenstvo u nogometu U- 20 godina 2011. S takvim ishodom, Brazil je ostao jedini službeni kandidat za domaćina prvenstva.
U skladu s tim, ždrijeb kvalifikacija za SP 2014. održan je 30. srpnja 2011. u Marini da Glóriji u Rio de Janeiru, a kao domaćin, Brazil se automatski kvalificirao za završnicu prvenstva. Ždrijeb za skupine SP-a priređen je 6. prosinca 2013. u Mata de São Joãou, Bahia,
FIFA je 31. svibnja 2009. objavila popis 12 gradova u kojima će se održati prvenstvo. Odbijeni su Belém, Campo Grande, Florianópolis, Goiânia i Rio Branco. Šest stadiona se sagradilo posebno za Svjetsko prvenstvo, s tim da je Estádio Nacional u Brasiliji potpuno srušen da bi se mogao sagraditi iznova.
Brazilski nogometni savez (CBF) procjenjuje da će trošak izgradnje i renoviranja stadiona ukupno biti preko 1.9 milijardi R$ (1.1 milijardi eura ili 550 milijuna funti). Uz potrošnju na stadione i renoviranje, još će se milijuni potrošiti na osnovnu infrastrukturu da bi se zemlja pripremila za prvenstvo nogometaša.
Kad je dobio informaciju da je organizator Svjetskog prvenstva, predsjednik CBF-a Ricardo Teixeira je izjavio, pokazalo se naknadno i prebrzo kada je u pitanju organizacija :
– Mi smo civiliziran narod koji prolazi kroz izvrsno razdoblje, i imamo sve pripremljeno da primimo čast organizacije Svjetskoga prvenstva.
Teixeira je bio u sjedištu FIFA-e u Zürichu kad je donešena odluka.
Sljedećih nekoliko godina imat ćemo dosljedna pritjecanja investicija. Svjetsko prvenstvo 2014. omogućit će Brazilu modernu infrastrukturu- rekao je Teixeira, U kolovozu 2009., državna agencija za zračni prijevoz, Infraero, otkrila je investni plan – 5.3 milijarde reala (otprilike 3 milijarde eura) za nadogradnju zračnih luka u deset gradova domaćina prvenstva, povećavajem njihovih kapaciteta i udobnijim smještajem za stotine tisuća očekivanih turista.
Natal i Salvador su isključeni iz projekta jer su njihove renovacije već nedavno bile dovršena stvar. Značajan iznos novca (55.3 posto svih investicija) bit će potrošen na dvije zračne luke, u São Paulu i Rio de Janeiru.
Infraerova najava dovela je do kritika Brazilske opće zrakoplovne organizacije (ABAG), skupine privatnih vlasnika zrakoplova, da se brazilski aerodromi trenutno ne mogu nositi s priljevom Svjetskog prvenstva. Potpredsjednik organizacije Adalberto Febeliano, izjavio je da se očekuje više od 500 000 nogometnih navijača, gdje svaki od njih koristi šest do četrnaest letova tijekom prvenstva da bi otišli na više utakmica u drugim gradovima. U svibnju 2010., brazilska je Vlada promijenila legislaciju kandidature da bi dopustila fleksibilnost Infraera.
Što se tiče javnog prijevoza, osam gradova domaćina privode koncu gradnju ili je izgradilo metro linije koje će povezati aerodrome sa stadionima, eventualno i sa središtem grada. Navedeni gradovi su Porto Alegre, São Paulo, Salvador, Fortaleza, Manaus, Brasília, Cuiaba i Natal. Uz to, gradovi koji uvode brzu autobusnu liniju (BRT) do stadiona posebno za Svjetsko prvenstvo su Belo Horizonte, Curitiba, Recife i Rio de Janeiro. Brza autobusna linija Rio de Janeira će, osim spajanja međunarodnog aerodroma s Maracanom, uključiti i susjedstvo Barra da Tijuca, u kojem je sjedište idućih Olimpijskih igara.
Nezadovoljna generalnom probom otvaranja svjetskog prvenstva u Brazilu na Areni Corinthians u Sao Paulu, Međunarodna nogometna federacija (FIFA) je, inače, naredila organizatorima da organiziraju još jednu test utakmicu prije utakmice Brazil – Hrvatska koja je na rasporedu 12. lipnja.
Stadion u Sao Paolu, popularni ‘Itaquerao’, kako ga zove lokalno stanovništvu, otvoren je u prošli ponedjeljak utakmicom između Corinthiansa i Figueirensea, no generalnu probu, prenosi Hina, obilježio je niz nevjerojatnih propusta.
Novinari tvrde kako za vrijeme utakmice nije bilo moguće uspostaviti mobilni poziv, a fotografi su se žalili da je 3G mreža bila potpuno zagušena. U unutrašnjosti stadiona wi-fi nije bio u funkciji kao ni VIP prostori. Niti dio stadiona nije bio u funkciji jer to nisu dozvolile službe za zaštitu od požara, a još uvijek nije postavljeno oko 20.000 sjedalica. Na pojedinim tribinama su bile skele, a oko stadiona je bio potpuni mrak jer ulična rasvjeta još nije riješena. Nije bilo niti detektora za metal, a bez struje je ostalo nekoliko liftova.
Sasvim sigurno krov stadiona neće biti gotov uoči SP-a. Kompanija Odebrecht koja izvodi radove je objavila da će dio krova biti završen tek nakon World Cupa. Kako više nema dovoljno vremena za postavljanje posebnih staklenih ploča, koje su trebale biti dodatne na krovnu konstrukciju, radovi na krovu su prekinuti i bit će nastavljeni tek sredinom srpnja.
Teško da može biti bolje promocije i to ne jedino sportske neke zemlje nego li je nastup njezine nogometne vrste pred očima blizu dvije i pol milijarde zaljubljenika u „bubamaru“, kolika je procjena da će ih se u tom trenutku uz izravan TV prijenos naći ispred malih ekrana.
To je posebna motivacija i Hrvatima. Na žalost, zbog ozljeda, s popisa kandidata za odlazak na Svjetsko prvenstvo do sada su otpali Ivan Strinić, Ivo Iličević i Niko Kranjčar, dok je Mate Maleš morao biti prekrižen i prije objave popisa izbornika Nike Kovača.
Da stvar bude gora, u utorak su bolove osjetili Milan Badelj i Danijel Pranjić…
Kod obojice je riječ o ozljedi desnog aduktora. Nalaze se u posebnom tretmanu i još je prerano za bilo što reći, ali obojica su se u srijedu osjećala značajno bolje, objasnio je liječnik reprezentacije Zoran Bahtijarević i napomenuo kako je ovo faza priprema u kojoj se najčešće događaju ozljede jer su napori najveći i da to nije nikakva neuobičajena pojava.
Prije svakog velikog natjecanja, dodao je i pojasnio za službenu stranicu HNS-a, imali smo u „vatrenim“ redovima problema, a sada, u globalu, cijela je momčad zdrava. Ranija su okupljanja znala izgledati kao bolnica, pogotovo tijekom prvih dana.
Iz liječničke perspektive, priprema za odlazak u Brazil itekako je zahtjevan: očekuju nas ekstremne promjene temperature, velika vlaga i dugačka putovanja, a navijačima prije svega preporuča zaštitu protiv komaraca.
Toliko iz HR tabora. Evo i raspored utakmica svjetskog nogometnog prvenstva:
SKUPINA A
Brazil, HRVATSKA, Meksiko, Kamerun
1. kolo:
12. lipnja Brazil – HRVATSKA, Sao Paulo; 22 h
13. lipnja Meksiko – Kamerun, Natal
2. kolo:
17. lipnja Brazil – Meksiko, Fortaleza
18/19. lipnja Kamerun – HRVATSKA, Manaus; točno u ponoć
3. kolo:
23. lipnja Kamerun – Brazil, Brasilija
23. lipnja HRVATSKA – Meksiko, Recife; 22 h
SKUPINA B
Španjolska, Nizozemska, Čile, Australija
1. kolo
13. lipnja Španjolska – Nizozemska, Salvador
13. lipnja Čile – Australija, Cuiaba
2. kolo:
18. lipnja Španjolska – Čile, Rio de Janeiro
18. lipnja Australija – Nizozemska, Porto Alegre
3. kolo:
23. lipnja Australija – Španjolska, Curitiba
23. lipnja Nizozemska – Čile, Sao Paulo
SKUPINA C
Kolumbija, Grčka, obala Bjelokosti, Japan
1. kolo
14. lipnja Kolumbija – Grčka, Belo Horizonte
14. lipnja O.Bjelokosti – Japan, Recife
2. kolo:
19. lipnja Kolumbija – O.Bjelokosti, Brasilija
19. lipnja Japan – Grčka, Natal
3. kolo:
24. lipnja Japan – Kolumbija, Cuiaba
24. lipnja Grčka – O.Bjelokosti, Fortaleza
SKUPINA D
Urugvaj, Kostarika, Engleska, Italija
1. kolo:
14. lipnja Urugvaj – Kostarika, Fortaleza
14. lipnja Engleska – Italija, Manaus
2. kolo:
19. lipnja Urugvaj – Engleska, Sao Paulo
20. lipnja Italija – Kostarika, Recife
3. kolo:
24. lipnja Italija – Urugvaj, Natal
24. lipnja Kostarika – Engleska, Belo Horizonte
SKUPINA E
Švicarska, Ekvador, Francuska, Honduras
1. kolo
15. lipnja Švicarska – Ekvador, Brasilija
15. lipnja Francuska – Honduras, Porto Alegre
2. kolo:
20. lipnja Švicarska – Francuska, Salvador
20. lipnja Honduras – Ekvador, Curitiba
3. kolo:
25. lipnja Honduras – Švicarska, Manaus
25. lipnja Ekvador – Francuska, Rio de Janeiro
SKUPINA F
Argentina, Bosna i Hercegovina, Iran, Nigerija
1. kolo
15. lipnja Argentina – BiH, Rio de Janeiro
16. lipnja Iran – Nigerija, Curitiba
2. kolo
21. lipnja Argentina – Iran, Belo Horizonte
21. lipnja Nigerija – BiH, Cuiaba
3. kolo:
25. lipnja Nigerija – Argentina, Porto Alegre
25. lipnja BiH – Iran, Salvador
SKUPINA G
Njemačka, Portugal, Gana, SAD
1. kolo:
16. lipnja Njemačka – Portugal, Salvador
16. lipnja Gana – SAD, Natal
2. kolo:
21. lipnja Njemačka – Gana, Fortaleza
22. lipnja SAD – Portugal, Manaus
3. kolo:
26. lipnja SAD – Njemačka, Recife
26. lipnja Portugal – Gana, Brasilija
SKUPINA H
Belgija, Alžir, Rusija, Južna Koreja
1. kolo:
17. lipnja Belgija – Alžir, Belo Horizonte
17. lipnja Rusija – J.Koreja, Cuiaba
2. kolo:
22. lipnja Belgija – Rusija, Rio de Janeiro
22. lipnja J.Koreja – Alžir, Porto Alegre
3. kolo:
26. lipnja J.Koreja – Belgija, Sao Paulo
26. lipnja Alžir – Rusija, Curitiba
OSMINA FINALA
28. lipnja A1 – B2, Belo Horizonte
28. lipnja C1 – D2, Rio de Janeiro
29. lipnja B1 – A2, Fortaleza
29. lipnja D1 – C2, Recife
30. lipnja E1 – F2, Brasilija
30. lipnja G1 – H2, Porto Alegre
1. srpnja F1 – E2, Sao Paulo
1. srpnja H1 – G2, Salvador
ČETVRTFINALE
4. srpnja E1/F2 – G1/H2, Rio de Janeiro (1)
4. srpnja A1/B2 – C1/D2, Fortaleza (2)
5. srpnja F1/E2 – H1/G2, Brasilija (3)
5. srpnja B1/A2 – D1/C2, Salvador (4)
POLUFINALE
8. srpnja 2 – 1, Belo Horizonte
9. srpnja 4 – 3, Sao Paulo
ZA 3. MJESTO
12. srpnja – Brasilija
FINALE
13. srpnja – Rio de Janeiro