Vrvilo: “Mustać se služi moćnim političkim oružjem!”
[box title=”ZADARSKI AZIL ZA PSE” color=”#777777″] Cijelu tematiku zadarskog azila za pse i ranije objavljene priče, možete pratiti na ovoj poveznici… [/box]Punih deset godina jedini dom za napuštene životinje na zadarskom području je bio azil na Žmirićima. Iako je još 2011. godine zbog nehigijenskih uvjeta veterinarska inspekcija naložila njegovo zatvaranje dajući nalog Gradu Zadru da pronađe drugo rješenje, ilegalni azil još uvijek egzistira na istom prostoru, a do nedavno je dobivao i višegodišnju novčanu potporu iz proračuna Grada. Najava dogradonačelnika Zvonimira Vrančića o njegovom zatvaranju te sklapanju posla sa šinterajem iz Šibenika AS Eko, koji je za Grad putem narudžbenice poslove hvatanja i zbrinjavanja napuštenih pasa odrađivao krajem 2012. godine, izazvala je brojne burne reakcije naših sugrađana. Naime, nakon raskida ugovora sa šinterajem, veterinarskom ambulantom Pokupsko Cerje iz 2013. godine, AS Eko je opet dobio ponovno isti posao ove godine, što je izazvalo buru reakcija u javnosti.
Onima upućenijim poznato je kako šinteraj zakonski ima pravo nakon 60 dana od zbrinjavanja napuštenog psa usmrtiti ukoliko nije udomljen i za to biti plaćeni. O zatvaranju postojećeg ilegalnog azila i gradnji novog govorilo se u političkim krugovima čitavo desetljeće da na kraju od pustih obećanja i prodavanja magle ne bi bilo ništa. Kako je postalo izvjesno da ilegalni azil ipak konačno “leti” sa Žmirića kako je Vrančić prošle godine još za trajanja gradonačelničkog mandata i najavio za početak ove godine, inicijativu za osnivanje novog pokrenuli su Udruga za zaštitu životinja Zadar, Akcija mladih Zadar, ORaH – održivi razvoj Hrvatske, Udruga Eko-Zadar, Udruga Brodarica i Hrvatski laburisti. Nakon višednevnog potpisivanja peticije za gradnju novog azila što na Narodnom trgu što putem interneta, gore navedena inicijativa prikupila je više od 20.000 potpisa ljubitelja životinja što su podastrli predstavnicima Grada i izvojevali pobjedu nakon koje im je obećano kako se u gradnju azila moraju uključiti sve jedinice lokalne samouprave s područja županije, da sporni ilegalni azil dobiva prijelazni rok djelovanja od tri mjeseca, itd.
Voditeljica Udruge za zaštitu životinja Zadar te voditeljica ilegalnog azila na Žmirićima, Marijana Mustać istaknula je kako imaju investitora za gradnju azila no nije htjela otkriti i o komu se radi.
U cijeloj priči prozvanim se osjetio Damir Vrvilo, vlasnik AS Eka, kojeg se ocrnilo, a za mišljenje i izjavu nije pitalo te nam se obratio priopćenjem kako slijedi.
Poštovani!
Kako smo proteklih tjedana višekratno prozivani po medijima od tkz.aktivista za zaštitu životinja, gdje smo kvalificirani kao tvtka koja ubija životinje, i koju zanima samo i isključivo profit osjećamo se dužni uputiti ovaj zahtjev veterinarskoj inspekciji kao otvoreno pismo medijima kojim bi htjeli građanima odnosno javnosti objasniti ovu problematiku i naš pogled na cijelu situaciju.
Poznato nam je da je veterinarska inspekcija Rješenjem zabranila obavljanje djelatnosti u naslovu navedenog nelegalnog skloništa i navedene udruge 2011. godine, što nije u stvarnosti imalo nikakvog učinka, jer navedena udruga i nelegalno sklonište i dalje nesmetano obavljaju protuzakonitu djelatnost.
U više navrata smo pokušali kontaktirati sa općinama i gradovima Zadarske Županije, u smislu da ponudimo naše usluge legalnog zbrinjavanja napuštenih životinja, ali bez većih uspjeha, prvenstveno zbog toga što je navedena udruga nama direktni nelegalni konkurent, i zato što kroz protekle godine dogovara i ugovara sa gradovima i općinama zbrinjavanje napuštenih životinja usprkos zabrani rada.
Ovdje veterinarska inspekcija još nije obavila posao do kraja, zato apeliramo da se poduzmu mjere kojim će se ovaj problem zakonito regulirati.
Kako će ovaj zahtjev biti objavljen u medijima dužni smo javnosti i građanima ukazati na slijedeće:
- Tvrtka As-eko d.o.o. sa sjedištem u Šibeniku ima zaposlenih 10 djelatnika, registrirani smo pri Trgovačkom sudu za obavljanjem djelatnosti zbrinjavanja napuštenih životinja, redovito isplaćujemo plaće djelatnicima, državi sve poreze i doprinose, posjedujemo Rješenje Uprave za veterinarstvo za sklonište za životinje i prijevoz životinja preko 65 km, u prosjeku godišnje imamo oko 10 nadzora (posjeta) veterinarske inspekcije, vodi se evidencija o svim životinjama u skloništu. Ovo pišemo jer nama zbrinjavanje napuštenih životinja nije nikakav hobi nego zakonita djelatnost.
- Zbrinjavanje jednog psa iznosi oko 2.500 kuna, u ovisnosti o udaljenosti od skloništa. Zbrinjavanje obuhvaća: lov, ulov i transport do skloništa u Šibeniku, klinički pregled veterinara, izolacija 10 dana zbog sumnje na bjesnoću, test krvi na titar protutijela na bjesnoću, cijepljenje protiv bjesnoće i mikročipiranje, hranjenje i skrb, oglašavanje u medijima u svrhu udomljavanja. Cijena je realna s obzirom na ukupnu veterinarsku skrb jednog psa, koja je propisana zakonom.
- Mi smo “no kill” sklonište odnosno pse ne eutanaziramo jer im je istekao rok od 60 dana, naprotiv većina naših pasa je u skloništu dulje od tog roka. Ovdje imamo pse koji su dulje od 6 mjeseci o čemu se vidi evidencija, i u što svatko zaiteresiran može uvjeriti osobnim dolaskom. Naime nema potrebe eutanazirati zdrave pse, iako zakon to dopušta. Stalno se oglašavamo preko medija, i u kontaktu smo sa raznim udrugama gdje smo našli model kako zbrinuti sve pse, iako ih imamo stvarno previše.
- Za područje Zadarske Županije naš podizvođeč je Veterinarska stanica Zadar d.o.o. sa kojom imamo Ugovor o poslovno-tehničkoj suradnji. To znači da se na dežurni broj koji je na raspolaganju 24 sata građani mogu javiti ako smatraju da treba zbrinuti napuštenu životinju. Taj zbrinuti pas će za 40 minuta biti u skloništu u Šibeniku. To znači da nitko neće iz Šibenika krenuti po psa u Zadar (kako neki tumače), nego će u roku 10 minuta psa skloniti sa ceste djelatnik Veterinarske stanice Zadar d.o.o. Ako netko misli da je predaleko voziti pse u Šibenik, samo iznosimo podatak da je Sklonište Dumovec jedino sklonište Grada Zagreba, da se nalazi u Sesvetama, i da nekad treba psa loviti u naselju Špansko.
- Postojeće divlje nelegalno sklonište na Žmirićima moglo bi se vrlo brzo i elegantno riješiti ako bi udruga prestala dovoditi nove pse, i ako bi se udomili postojeći u skloništu. Međutim to njima očito nije interes, jer su psi u ovom slučaju snažno oružje kojim se mogu ucjenjivati mediji i gradska vlast Zadra. Ako udome sve pse ne mogu tražiti financijsku pomoć za svoju strast i hobi, odnosno dobiti će vrlo malo prostora u medijima.
- U “tajnom” posjetu divljem nelegalnom skloništu na Žmirićima bili smo u svibnju 2013. godine, i vidjeli smo neke pse koji su bili kod nas, a udomljeni su od strane aktivista udruga za zaštitu životinja. To znači da se tamo nalaze napušteni psi i šire od Zadarske Županije.
- Apsurdna je tvrdnja da ćemo pse iz zadarskog divljeg azila eutanazirati, odnosno ubiti, kada svatko od tkz. ljubitelja životinja može doći kod nas i udomiti sve pse nakon provedene izolacije i testa na bjesnoću. Ljubitelji životinja mogu doći u naše sklonište i udomiti sve pse, uz potpis ugovora o udomljavanju.
- Jesu li psi u tome nelegalnom skloništu sretni? Po našem mišljenju sigurno nisu, jer spavaju u limenim bačvama, u blatu, neki su vezani lancem. Žica koja ograđuje pse je na mjestima pokidana, pa psi slobodno izlaze na lokalnu cestu. Voljeli bi znati koliki je postotak uginuća pasa u ovakvim uvjetima? Gdje završavaju lešine uginulih pasa? Da li postoji evidencija o tome od strane tkz. ljubitelja životinja?
- Zbog točke 8. dvojbena nam je plemenitost takvih ljubitelja životinja.
- U kontaktima sa raznim udrugama za zaštitu životinja shvatili smo da oni ili ne razumiju, ili neće da shvate problem napuštenih životinja, odnosno njihovo je ponašanje poput male djece. Problem se može efikasno riješiti, i možemo ga usporediti sa poplavom u kući ili stanu. Zamislite situaciju dođete u svoju kuću ili stan i vidite poplavu odnosno pukla vam je cijev u stanu. Što će te napraviti? Naravno svako pametan će prvo zatvoriti glavni ventil. Nakon toga će početi izbacivati vodu iz stana. Što rade udruge za zaštitu životinja? Prvo izbacuju vodu, ne razmišljajući o glavnom ventilu. Udruge za zaštitu životinja isključivo se bave napuštenim životinjama, iako postoje registrirane tvrtke koje bi se trebale time baviti. Udruge za zaštitu životinja bi trebale svoje aktivnosti usmjeriti na zatvaranje glavnog ventila: edukacija građana, radionice o nenapuštanju životinja, prozivanje nadležnih institucija u provođenju zakona što se tiče cijepljenja i označavanja pasa, uvođenje kastracije odnosno sterilizacije u zakonodavstvo, itd. U slučaju kada bi sustav profunkcionirao nama kao društvu ne bi trebala skloništa za napuštene životinje, jer životinja ne bi bilo na ulici. Zašto na Njemačkim ulicama nema pasa lutalica? Jer je Njemačka uređena zemlja, i njihov sustav funkcionira.
- Da smo mi pohlepni i bahati za novcem kao što nam podmeću tkz. ljubitelji životinja ne bi niti pisali o točki 10. jer u njoj je opisan model kako sutra skloništa neće biti potrebna, odnosno mi nećemo imati što raditi.
- Pojedincima tkz.ljubiteljima životinja koji drže pse u neleganim skloništima odgovara nered oko napuštenih pasa, jer oni mogu svoje neke strasti, hobije, i porive ispunjavati u takvim skloništima smatrajući svoje radnje i postupke plemenitim, i tako se prikazivati u javnosti. Jer oni su spasili jadne, sirote, i napuštene pse od krvožednih “šintera” koji bi od njih napravili “sapun”. Pri tome ako neko spomene da svojim radnjama krše zakon, odmah alarmiraju cijelokupnu javnost, jer oni rade “plemenitu stvar”. Naravno sve rade “besplatno”, ali uvijek prozivaju lokalnu vlast da su dobili vrlo malo novca i pomoći.
- Peticija za izgradnju skloništa koja je sakupila 10.000 potpisa nije ni slučajno prvo stanje na terenu i mišljenje građana. Nažalost veliki je broj građana koji bi pse lutalice riješili sistemom “lovačke puške” ili “otrovom” što se i radi u većini općina i gradova. Mi to znamo iz prve ruke, jer samo jedan mali broj općina i gradova adekvatno brine o napuštenim životinjama. Osim toga ovdje se radi o tome da bi netko na teret poreznih obveznika stavio izgradnju skloništa za pse. Smatramo da bi veliki broj poreznih obveznika za te novce voljeli izgraditi dječji vrtić ili igralište.
- Ako bi “kojim čudom” Grad Zadar ili Zadarska Županija sutra izgradila skonište za napuštene životinje kojoj će pravnoj osobi dati da upravlja sa njime? Da li će dati onome tko jače viče preko medija ili će biti nekakvo javno nadmetanje? Hoće li njime upravljati netko kome je zbrinjavanje hobi ili zakonita djelatnost? Naša tvrtka je također zainteresirana za koncesiju takvog skloništa u kojem bi obavljala zakonitu djelatnost.
- Sklonište za napuštene životinje treba biti izgrađeno sa Pravilnikom o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje i higijenski servisi N.N. 110/04, 121/04, 29/05,, a to nije baš jednostavno napraviti u jedan, dva ili tri mjeseca. Morate kupiti zemljište, naravno udaljiti se od naselja da psi ljudima ne laju pod prozorom, dovući struju i vodu, adekvatno zbrinuti fekalije da ne zagadite podzemne vode, cijeli prostor ograditi ogradom visokom 2 metra, i imati sve propisane prostore; od boksova točno propisanih dimenzija, do prostorija za osoblje, male ambulante, šetnica za životinje, itd. Naravno danas ne smijete graditi ništa ako nemate svu popratnu dokumentaciju. Ako netko misli uzeti nekoliko boksova i “na brzinu” postaviti na neku livadu vara se – neće moći zadovoljiti ovaj Pravilnik.
- Kako su gradovi i općine dužni financirati sustav zbrinjavanja napuštenih životinja sukladno članku 56. Zakon o zaštiti životinja N.N. 135/06, 37/13, 125/13, odnosno imati ugovor sa legalnim skloništem svaki građanin može sudskim putem potraživati eventualnu štetu ukoliko općina ili grad ovo pitanje nije zakonski regulirao. To znači ako pas lutalica izazove prometnu nezgodu sa posljedicama, ako ugrize dijete ispred škole, ako vas napadne i preplaši odnosno uzrokuje duševnu bol građanin može tražiti nadoknadu štete sudskim putem od općine ili grada ukoliko ovaj problem nije riješen zakonski adekvatno.
- Zahvaljujući neredu i kriminalu kojega proizvodi ova udruga i nelegalno sklonište danas u Zadarskoj Županiji ne postoji sustav zbrinjavanja napuštenih životinja utemeljen na zakonskim okvirima. U 2014.godini sa područja Zadarske Županije zbrinuli smo dva psa: jednog iz Grada Benkovca 2.travnja.2014., i jednog iz Općine Sveti Filip i Jakova 11.travnja 2014.. Znači da ponovimo od početka ove godine sa područja Zadarske županije zbrinuli smo dva psa. Ovo bi trebala biti poslovna tajna, ali mi je želimo podijeliti sa svim građanima koji ovo čitaju. Ostale napuštene pse kojih je vjerujemo velik broj ili je zbrinula udruga iz naslova, ili su završili “sistemom lovačke puške i otrova”, ili su eutanazirani od strane lokalnih veterinara “na crno”.
Poštovana gospodo iz veterinarske inspekcije molimo Vas da se napokon na ovom području napravi red i da profunkcionira zakon. Dajte nam da radimo posao za koji imamo dozvole i licence.
Udruga obavlja djelatnost za koju nije registrirana za što je propisana novčana kazna od 30.000 do 50.000 kuna kao prekršaj pravne osobe sukladno članku 67. stavak 1. točka 57., i novčana kazna od 5.000 do 30.000 kuna kao prekršaj fizičke osobe sukladno članku 68. stavak 1. točka 3. Zakona o zaštiti životinja N.N.135/06, 37/13, 125/13,. Udruga za zaštitu životinja Zadar i Marijana Mustać direktno preko medija pozivaju građane i jedinice lokalne samouprave da ne dogovaraju suradnju sa našom tvrtkom, odnosno samostalno dogovaraju poslove zbrinjavanja napuštenih životinja sa općinama i gradovima kao izvođač radova.
Svi psi koji se nalaze u tome nelegalnom skloništu sakupljeni su sa ulica, čipirani su na nečije ime, uopće nisu prošli izolaciju i namaju nalaza titra protutijela bjesnoće, odnosno upitan je njihov status s obzirom na bjesnoću. Molim da posebno skrenete pozornost na veterinarsku skrb pasa u tome nelegalnom skloništu. Smatramo da su ovdje povrijeđena pravila veterinarske struke zbog nesavjesnog pružanja veterinarske pomoći što je kažnjivo i zatvorom do 1 godine prema članku 208. Kaznenog Zakona N.N. 125/11,144/12. Želimo da se ispitaju navodi da navedena udruga preko ovlaštenih veterinara provodi kastracije odnosno sterilizacije pasa, sa velikim postotkom uginuća zbog toga što takvi psi provode postoperativnu njegu u blatu nelegalnog skloništa.
Također ovdje je povrijeđen članak 30. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira (NN 5/90, 30/90, 47/90 i 29/94) citiramo:
“Tko bez nadzora i neoprezno drži životinje koje mogu povrijediti ili ugroziti građane ili tko na javnom mjestu zlostavlja životinje ili na drugi način loše s njima postupa, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom”.
Smatramo da držanje životinja u takvim uvjetima i takvom okružju zlostavljanje tih životinja i ugrožavanje života građana, jer nesmetano izlaze na lokalnu prometnicu.
Ako pojedinac ili udruga želi zbrinjavati napuštene životinje mora registrirati djelatnost, i obavljati je profesionalno, a ne kao hobi, i onda od poreznih obveznika tražiti da financiraju njihov hobi.
Zbog svega gore navedenog molimo Vas da postupite prema Vašim ovlastima, i da nas kao stranku u postupku izvjestite o svim radnjama koje ste poduzeli.
Dipl.san.ing.Damir Vrvilo, direktor