Ugodni izleti na Zrmanju ili Velebit počesto kriju i iznenađenja

Dolazak proljeća, lijepih dana i kasnijeg pada mraka, izvrstan su povod za odlazak u prirodu, nama na zadarskom podučju ne manjka prekrasnih lokacija koje je šteta ne obići i posjetiti, ukoliko to niste učinili ranije, pa ako i jeste nema niti jedan valjani razlog da to ne ponovite i sada.

Ili, ima…

Odlazak u prirodu i napose kretanje na čistom planinskom zraku predstavlja aktivan način odmora koji, unatoč uloženom tjelesnom naporu, čovjeka ispunjava novom snagom i zadovoljstvom.

[pullquote align=”left”]Odlazak u prirodu i napose kretanje na čistom planinskom zraku predstavlja aktivan način odmora koji, unatoč uloženom tjelesnom naporu, ispunjava novom snagom i zadovoljstvom svakog čovjeka[/pullquote]Ipak, na svaki izlet u prirodu treba ići pripremljen, a siguran odlazak u planine zahtjeva još i određenu mjeru znanja, opremljenosti i iskustva.
Ukoliko ste početnik, najbolje bi bilo proći opću planinarsku školu, no možete se i samostalno opširnije informirati i zatražiti pomoć gorskog vodiča.

- Izaberite izlet koji vremenski i tjelesno možete savladati, a također, provjerite vremensku prognozu, vrijeme izlaska i zalaska sunca. Opremite se odgovarajuće za izlet, pod tim se smatra odjeća koja se brzo suši, udobne planinarske cipele, rukavice, kapa…, ističu i savjetuju iz Zavoda za javno zdravstvo Zadar.

Nekoliko je savjeta koje su uputili ljubiteljima izleta u prirodu i čist okoliš, tako ih se savjetuje da baš uvijek obavijeste obitelj, prijatelje ili osoblje recepcije o svom smjeru kretanja i vremenu povratka. I nastavljaju s naputcima:

Ponosite sa sobom dovoljno vode i hrane, napunjen mobilni telefon, baterijsku svijetiljku, upaljač, zemljopisnu kartu, osobne dokumenta i kompas. U planinu nikada nemojte ići sami i ne odvajajte se iz skupine, povremeno se odmarajte i pravilno rasporedite snagu do cilja. Držite se markiranih, označenih, planinarskih puteva. Poštujte savjet iskusnih planinara i domara planinarskih domova. Upišite se u knjigu posjetitelja u planinarskim domovima. Računajući na moguću promjenu vremena, ponesite sa sobom pričuvnu toplu odjeću, kapu, rukavice i zaštitu od kiše i vjetra. Potražite zaklon prije noći, upozoravaju iz ZZJZ-a.

[pullquote align=”right”]Nekoliko je primarnih savjeta ljubiteljima izleta u prirodu i čist okoliš, tako im se napominje da baš uvijek obavijeste obitelj, prijatelje ili osoblje recepcije o svom smjeru kretanja i vremenu povratka[/pullquote]Krenete li put planina, prije uspona proučite i teren pomoću dostupne literature, pamtite ili zapišite usmene informacije znanaca. Pratite vremensku prognozu i upoznajte se sa znakovima koji se šalju u slučaju nevolja.

Međutim, ukoliko se ipak dogodi nesreća ili nezgoda, osnovno pravilo u teškim i opasnim situacijama je- “stati, razmisliti i postupiti”. Bez panike i nestručnih poteza. 

U slučaju nezgode nazovite broj 112 ili Hrvatsku gorsku službu spašavanja – stanicu Zadar, na telefon +385 (0)91 721 0010, koja je specijalizirana za spašavanje u planinama, speleološkim objektima i drugim nepristupačnim mjestima. Spašavanje je besplatno svim unesrećenima. 

Pri tome, obavijest o nesreći treba sadržavati podatke kada se dogodila, kome i gdje točno se dogodila nesreća, što se konkretno dogodilo, kakve su ozljede i tko je sada u društvu stradaloga.

Uporabljivi su svi znaci koji mogu privući pozornost osoba koje su u blizini područja nesreće ili su na dosegu svjetlosnih znakova. U komunikaciji, itekako je važan način pozivanja. Unesrećeni daju znakove šest puta u minuti s 1 minutom stanke, a onaj koji je primio i razumio znakove unesrećenog šalje znakove tri puta u minuti s 1 minutom pauze, navode iz ZZJZ Zadar.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...