Pozitivnim stavovima i isticanjem pozitivnih primjera potiče se kultura tolerancije

Interaktivnom radionicom u OŠ Bartula Kašića Zadar nastavljene su preventivne aktivnosti usmjerene na prevenciju nasilja prema ženama, nasilja u obitelji i nasilja među mladima.

Nastavak je to Nacionalnog projekta „Živim život bez nasilja“ kojeg su 2010. počeli provoditi Ministarstvo unutarnjih poslova i UNDP, a ove godine kao ključni partner provodi ga i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.

U suradnji sa nevladinom udrugom „Status M“, u prostorijama OŠ Bartula Kašića održano je, izvijestili su iz PU Zadarske, predavanje odnosno interaktvina radionica o nenasilju i toleranciji. Radionicu su provodili Nikša Jelovčić, voditelj službe za unapređenje policijskog postupanja Policijske akademije Zagreb i Mihael Mandir iz nevladine udruge Status M Zagreb. U radionici su sudjelovale koordinatorica za preventivne programe u osnovnim školama zadarske županije Nada Meštrović, vođa grupe za maloljetničku delikvenciju LjIljana Gašperov Dujmović i policijska službenica za prevenciju PU zadarske Ivana Marić

[pullquote align=”left”]U suradnji sa nevladinom udrugom „Status M“, u prostorijama OŠ Bartula Kašića održano je predavanje kao interaktivna radionica o nenasilju i toleranciji među mladima[/pullquote]Događanje su pratili i aktivno sudjelovali učenici sedmih razreda koji su upoznati s problemom nasilja i negativnim posljedicama nasilja, a mlade  se tijekom radionice poticalo na stvaranje pozitivnih stavova koji su u skladu s pozitivnim vrijednostima društva i ciljem izgradnje kulture nenasilja kod najmlađe populacije stanovništva.

Nakon interaktivne radionice u Kazalištu lutaka u Zadru održana je konferencija za medije na kojoj je novinarima predstavljen nastavak projekta „Živim život bez nasilja“.

Učenici uče kako prepoznati nasilje, razvijati dijalog i kulturu tolerancije i nediskriminacije te kako stvoriti zaštitne mjere, ako ipak dođe do nasilja, istakla je obrazlažući ciljeve i komponente projekta voditeljica Službe prevencije Ravnateljstva policije Sandra Veber, koja je naglasila da se hvalevrijedan projekt do sad proveo u 11 županija. Predstavnica Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Vera Šutalo, prisutnima je pojasnila važnost preventivnih programa u školama, a načelnik Policijske uprave zadarske Neven Paškalin osvrnuo se na važnost i ulogu policijske prevencije u slučajevima svih oblika nasilja.

O važnosti angažiranja cijele lokalne zajednice u rješavanju problema nasilja govorili su pročelnik Zadarske županije Andrija Marcelić i dogradonačelnik Ivica Vlakić, a o ulozi umjetnika u projektu, glumac i voditelj programa Zlatan Zuhrić Zuhra.

[pullquote align=”right”]Učenici uče kako prepoznati nasilje, razvijati dijalog i kulturu tolerancije i nediskriminacije te kako stvoriti zaštitne mjere, ako ipak dođe do nasilja[/pullquote]Nakon konferencije za novinare u kazalištu je održan umjetničko-edukativni program na kojem su uzvanici i školarci mogli pogledati kazališnu predstavu u režiji Zijaha Sokolovića „Nasilje – za nasilje nema opravdanja“ koja je dio THE/ARTO projekta, odnosno projekta edukacije djece kroz umjetnost i uživati u glazbenom dijelu programa „Glazbom protiv nasilja“ u kojem su nastupili pijanist Matija Dedić i grupa Apokalipso.

Provođenjem umjetničkih aktivnosti tijekom predstave i glazbenog programa mladima se kroz umjetnički izražaj pokazalo kako mogu kreativno provoditi slobodno vrijeme, i kako nasilju reći „ne“, ističu iz PU Zadarske i podsjećaju da je tijekom 2010. u Zadru uspješno proveden isti projekt  kada je domaćin bila O.Š. Šimuna Kožičića Benje, a zaštitno lice kampanje bio je Tomislav Bralić.  U okviru likovnog natječaja treće mjesto osvojio je rad učenice O.Š. Šime Budinića iz Zadra.

Nacionalni projekt podržali su Zadarska županija, Grad Zadar, Vijeće za prevenciju Grada Zadra, predstavnici školstva, zdravstva, državnog odvjetništva, sudstva, ustanova i udruga koje pružaju pomoć žrtvama kaznenih djela i prekršaja, kao i predstavnici kazališnih kuća.

Feed me
Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...