Idu li akohol, kultura, djeca i lutke u zajednički “koš”?!
Više od 25 godina Zadar je čekao dovršetak gradnje nove zgrade Kazališta lutaka. Nakon više od dva desetljeća, točnije 2011. godine konačno ju je i dočekao. Glavna dvorana Kazališta lutaka svojedobno je bila i najveća investicija u čije je uređenje i opremu utrošeno čak 16 milijuna kuna. U čitavu zgradu kroz dva i pol desetljeća utrošeno je nešto manje od 50 milijuna kuna. Danas, imamo funkcionalnu i modernu zgradu kazališta u kojoj konačno iznimno cijenjeni zadarski lutkari mogu lakše disati i imaju zadovoljavajuće uvjete za rad na predstavama, ali i za ugošćavanje lutkarskih skupina iz drugih gradova i inozemstva. Osim za predstave dvorana unutar KLZ vrlo često se iznajmljuje za raznorazna prigodna događanja, predavanja i sl.
U tome nema ništa sporno. Problem je okoliš, odnosno dvorište zgrade koje je rađeno u sklopu projekta ove kulturne ustanove u kojemu se posebice u ljetnim mjesecima u sklopu ugostiteljskih objekata okupljaju brojni naši sugrađani i turisti. Naime, nakon brojnih svakodnevnih ljetnih partyja i vrlo čestog, gotovo obvezatnog opijanja mladeži, prostor ove ustanove izgleda više kao besplatni otvoreni javni wc, a ne kao prostor na kojem se stvaraju umjetnička djela, odnosno predstave za djecu, ali i odrasle. No, kako doznajemo, iznajmljivanje ovog otvorenog prostora obližnjim ugostiteljima važno je zbog financiranja djelovanja samog kazališta. Tako će i ove godine Kazalište lutaka Zadar objaviti javno nadmetanje za najam ugostiteljske terase u svom dvorištu od 1. svibnja do kraja rujna ove godine, odnosno za vrijeme trajanja ljetne, turističke sezone.
– KLZ je vlasnik prostora na kojemu se nekada nalazio samostan crkve sv. Dominika. Radi se o dvorištu koje je omeđeno crkvom sv. Dominika, sa strane ulice Špire Brusine, zatim sakristijom (današnja upravna zgrada KLZ-a)i ostacima romaničog zida(prema Sokolskoj i Kovačkoj ulici) te ulaznim dijelom nove zgrade KLZ-a prema sjevero-zapadu i niskim zidom prema susjednoj zgradi. Međutim, iako je prostor u vlasništvu KLZ-a mi nemamo potpunu kontrolu nad njim jer se cijelo dvorište prema zamislima projektanata koristi kao javni prostor, odnosno kao poveznica između ulica Špire Brusine i Kovače ulice, istaknula je ravnateljica Kazališta lutaka Zadar, Iris Pavić – Tumpa.
Odgovor na pitanje da li privatni poduzetnik iz obližnjeg ugostiteljskog objekta ima dozvolu za zadržavanje vanjskog šanka u sklopu dvorišta Kazališta lutaka Zadar te da li plaća zadržavanje istog tijekom cijele godine ili ga je bio obvezan ukloniti nismo uspjeli dobiti.
Početna cijena zakupa metra četvornog terase u dvorištu u sklopu Kazališta lutaka Zadar za okolne ugostitelje iznosi 60 kuna, kako kaže ravnateljica KLZ-a, čime se prikupe dodatna sredstva potrebita za rad ove ustanove.
– KLZ se uglavnom financira iz proračuna Zadarske županije i vlastitih prihoda, stoga su nam upravo prihodi od zakupnine potrebni i značajni za pokrivanje naših materijalnih troškova. Zakupoprimci kojima tijekom godine iznajmimo prostor imaju svu potrebitu dokumentaciju određenu javnim natječajem, a početna cijena zakupa je 60 kuna po metru četvornom, kazala je Pavić – Tumpa.
Istaknula je kako svi ugostitelji koji postavljaju ugostiteljski inventar unutar dvorišta Kazališta lutaka Zadar imaju adekvatne zakonske dozvole za navedeno, no ipak nije moguće zadržati potpuni red na navedenom prostoru.Mnogi naši sugrađani, ali i gosti se pitaju koliko su zapravo prikladni ljetni partyji, ispijanje alkohola i razni incidenti u sklopu jedne kulturne ustanove.
– Na navedenom prostoru ne postoji ograda, a KLZ na žalost ne može plaćati zaštitara koji bi držao pod nadzorom prostor oko zgrade kazališta, kazala je Pavić – Tumpa.
Kako smo se na licu mjesta uvjerili, i ne baš tako davno postavljene drvene klupe, izložene kiši, suncu, vjetru, ali i ljudskom faktoru već su izblijedjele, a na pojedinim mjestima i oštećene i u derutnom stanju te se čini da je od njihovog postavljanja prošlo puno više godina nego što uistinu jest. Iz KLZ tvrde kako su za brigu i održavanje drvenih klupica na navedenom prostoru nadležne njihove službe koje ih pred svaku ljetnu sezonu obnavljaju i vraćaju u prvobitno stanje.
– Bez obzira na to što navedenu površinu koriste svi naši građani, a ne samo naša publika, spremačica KLZ-a svakodnevno čisti ovaj prostor, uređuju se zelene površine, a pred ljeto se poprave i drvene klupe. Grad Zadar je u međuvremenu na našu molbu postavio na navedeni prostor i kante za smeće kako bismo sve učinili da prostor oko zgrade KLZ-a izgleda što urednije. Ipak, svi naši napori svakako nisu dostatni da bi se ovaj prostor održao urednim pa stoga i ovom prilikom molimo građane da nam svojim odgovornim ponašanjem u tome pomognu, istaknula je Pavić – Tumpa.
Na navedenom prostoru KLZ-a odnosno u dvorištu u sklopu zgrade, osim postavljenog ugostiteljskog inventara vrlo često prostor narušavaju i pojedini osobni automobili koji su upravo uz zgradu ove kulturne ustanove pronašli “zgodan besplatni” parking čime unose dodatni nered u ovaj prostor u kojemu nije dopušteno parkiranje automobila, osim kombija KLZ-a kojim se odrađuju radnje potrebite za normalno funkcioniranje KLZ-a.
– Kombi koji je parkiran u dvorištu u vlasništvu je KLZ-a i služi za potrebe kazališta. Zbog neodgovornih vozač vrlo često smo prisiljeni kontaktirati i djelatnike Policijske uprave Zadar koji na našu zamolbu vrše češće ophodnje na ovome prostoru upravo zbog uvođenja reda na njemu, zaključila je Pavić – Tumpa.