Gradski najmoprimci pola godine na paušalnim troškovima?!

Malo je naših sugrađana upoznato s činjenicom kako prema zakonskim regulativama najmoprimci u zadarskim gradskim prostorima ne smiju imati zatvorene poslovne prostore dulje od 60 dana (godišnji odmori, renoviranja i sl.) jer im se u protivnom raskida ugovor o najmu.

Kao što se logično nameće, situaciju na terenu zaposlenici u nadležnim institucijama uredno ne provjeravaju, a  smiješno je više navoditi tko su oni ” za koje znamo da postoje, a nitko ih nije vidio.” Ostavljamo čitateljima da nagađaju, pretpostavljaju, razmišljaju, itd.

Naravno, (ne)funkcionalnost gradskih prostora nitko ne provjerava, doznajemo od našeg sugrađanina (podaci poznati redakciji).

– Rad velikog dijela gradskih najmoprimaca nitko ne provjerava. Njihovi prostori upravo zbog toga veliki dio godine i zjape prazni, a u skladu s tim se i ljude zapošljava samo sezonski kako bi se uštedjelo. Upravo zbog toga i gradske ulice upadaju u sveopće mrtvilo te pospješuju dodatnu atmosferu “zimskog grada utvara”, za vrijeme koje slušamo onu smiješnu poštapalicu “vratimo život na Poluotok.”  No, s druge strane postoje i najmoprimci koji pošteno rade i u periodu minusa, odnosno slabijeg poslovanja. Najčešće oni koji ponude najviše za određeni gradski poslovni prostor unaprijed i kalkuliraju sa zatvaranjem, tako da im od troškova ide samo najam i određeni paušali, a oni koji su kalkulirali rad 12 mjeseci nisu mogli toliko ponuditi jer razumiju tržište te ne prolaze natječaje kao ovi prije navedeni. Primjer spomenutog načina rada moguće je zamijetiti u velikom dijelu ulica Mihovila Klaića, Borelli, itd., ističe ovaj naš sugovornik.

Gradske prostore bez naknade koriste udruge, sportski klubovi i političke stranke i to u smislu pomaganja civilnog društva, a radi se mahom o prostorima, koji ni u kojem slučaju, kako su svojedobno isticali iz Grada, ne bi išli u komercijalne svrhe, jer su po svojem položaju neprikladni i komercijalno neatraktivni.

Da navedene činjenice drže vodu da se primijetiti običnom šetnjom uzduž spomenutih ulica. Tko su privilegirani, a tko oni ostali vidi se na prvi pogled.

Slučaj poslovnih prostora u središtu grada koji cijelu sezonu zjape prazni skreću pozornost na opću sliku sve gore i gore ekonomske krize, iako mnogi, barem oni koji je ne osjećaju previše, tvrde suprotno.. S obzirom na to da se u najmu s uredno potpisanim i važećim ugovorima nalazi oko 240 gradskih prostora, na temelju općeg dojma da se pretpostaviti kako određeni obrtnici i poduzetnici sve češće privremeno “zatvaraju vrata” ili oni kojima se ustanovi da je protekao rok od 60 dana od zatvaranje sve češće čak i trajno napuštaju gradske prostore, tako da je teško i zapamtiti što je na kojoj lokaciji bilo kojom brzinom se obrtnici i vrste njihovih djelatnosti izmjenjuju. U cijeloj priči najgore prolaze radnici, zaposlenici, koji više nemaju sigurnosti u niti jednom segmentu te vrlo lako preko noći  završavaju na ulici nakon čega se opetovano moraju iznova boriti za egzistenciju i svoje mjesto pod Suncem koje u Zadru sve slabije sja.

Sve spomenuto samo još jednom ide u prilog našoj tezi kako nam grad vode ljudi koji nisu niti prošetali ulicama povijesnog dijela grada, a kao održavaju red i kontrolu nad svim segmentima u istom. Sjediti u udobnoj fotelji na Narodnom trgu i govoriti što se događa na terenu je isto kao biti novinar koji od 8 do 16 sati sjedi ispred kompjutera u redakciji, a piše o problemima u gradu. Niti jedno, a niti drugo, vjerujemo složit ćete se, nije vjerodostojno, osim u iznimnim slučajevima dakako.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...