Evo kako ćete pratiti potrošnju prometa na bilo kojem mobitelu

Pametni su telefoni polako ali sigurno na putu potpunog svrgavanja običnih mobitela s vlasti. Stalna povezanost s internetom od iznimne je važnosti svakom korisniku koji želi imati informacije na dlanu, a paralelno s tim na važnosti dobiva i količina podatkovnog prometa.

Upravo u najsvježijim generacijama najpopularnijih mobilnih operativnih sustava današnjice vidi se i trud koji su Apple, Microsoft (Nokia) i Google uložili da korisnici lakše barataju s limitima podatkovnog prometa prepoznavši važnost i te značajke.

Štoviše, neke od mobilnih platformi omogućuju korisniku ne samo pregled potrošenog prometa po aplikaciji, već i onemogućavanje pojedinačnih aplikacija u skladu s plaćenim paketom mobilne internetske veze. Ako ste korisnik Androida, Windows Phonea ili iOS-a, a zanima vas koliko prometa trošite, plaćate li previše operateru za paket koji ne iskorištavate ili vam je jednostavno potreban veći i bogatiji paket s mobilnom internetskom vezom, ne tražite dalje – donosimo vam kratak vodič o praćenju internetskog prometa na mobilnim uređajima.

Appleova mobilna platforma još je u doba ‘šestice’ omogućavala korisniku pregled potrošenog internetskog prometa, no ni u jednom trenutku korisnik nije mogao vidjeti što je točno potrošilo taj promet – i prilagoditi korištenje uređaja ograničenom paketu koji ima. iOS 7 stigao je relativno nedavno i donio niz noviteta u tom smislu.

Najvažnija je novost prikaz potrošnje prometa po aplikacijama. Najobičniji ‘brojač’ sada je postao moćan kontrolni alat korisniku iUređaja s mobilnom internetskom vezom. Osim prikaza potrošnje po aplikaciji, korisnici imaju dostupnu opciju onemogućiti one za koje smatraju da troše pretjeranu količinu podataka. Dok se ne naleti na poželjnu Wi-Fi vezu, te aplikacije neće osvježavati ili učitavati sadržaj.

Da biste jednostavno vidjeli potrošnju, dovoljno je otići na Settings/Cellular.

Skrolanjem niže, korisnik će moći vidjeti trajanje poziva i potrošnju mobilnog prometa. Naravno, u nju se ne računa Wi-Fi veza, već isključivo promet 2G/3G/4G LTE. Nešto niže korisnik može vidjeti i abecedni popis aplikacija (dakle, ne po potrošnji) i pripadajuće kontrole za deaktiviranje mobilne veze za svaku od njih. Na samom dnu liste nalazi se System Services, unutar kojeg se može pronaći prikaz potrošnje integriranih usluga poput obavijesti Push, poruka, Siri, sinkronizacije, nadogradnji itd.

Naravno, potrošnju dijelova sustava nemoguće je kontrolirati pa se s time valja pomiriti, ali valja spomenuti kako su softverske nadogradnje obično one koje troše najviše dragocjenog podatkovnog prometa. U skladu s tim, poželjno je nadogradnje odrađivati samo pri Wi-Fi vezi – novčanik bi mogao biti zahvalan.

Negativna strana priče jest ta da korisnik mora samostalno resetirati brojače na dan kada mu počinje ili postaje dostupan novi mjesečni plan. Stoga, osim savjeta za ubacivanjem podsjetnika u kalendar, vrijedi preporučiti i neke aplikacije koje nešto detaljnije vode brigu o potrošenom prometu.

Prva od njih je My Data Manager. Pomoću nje će korisnik u svakom trenutku znati koliko je dragocjenih bitova prošlo kroz njegov uređaj, a moći će postaviti i alarme za različite razine potrošnje. U slučaju da je potrošnja nešto veća od planirane, aplikacija My Data Manager uredno će o tome informirati korisnika. Vrlo zgodan alat s izvrsnim ocjenama korisnika, kojem se bez veće zadrške u preporuci priključuje i jedan drugi, jednostavnog naziva Data Usage.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...