“Priča o kavi” u Zadru i “Lijepom našom” za “Osmijeh” iz Biograda

Etnološki odjel Narodnog muzeja Zadar u suradnji s Etnografskim muzejom iz Zagreba domaćin je izložbi pod nazivom ‘Idemo na kavu’ autorice Zvjezdane Antoš, više kustosice EMZG-a. Postav je prvotno bio postavljen u Etnografskom muzeju u Zagrebu od svibnja do listopada 2010., a nastao je kao rezultat dvogodišnjeg istraživanja provedenog u sklopu rada na projektu EU Poduzetničke kulture i europski gradovi.

Razlog za odabir teme bilo je to što kavane i kafići kao mjesta konzumiranja kave nude zanimljivu perspektivu za proučavanje sadašnjeg života gradskih stanovnika i njihovih životnih stilova. S obzirom na zanimljivost teme, autori su je odlučili šire razmotriti i obraditi s kulturološkog stajališta i prikazati unutar nekoliko tematskih cjelina.

[pullquote align=”left”]U zadarskoj verziji izložbe može se pogledati i dokumentarni film ‘Kafić- mjesto konstruktivne dokolice zadarskih srednjoškolaca’, nastao u suradnji Etnološkog odjela NMZ (na poticaj Jasenke Lulić – Štorić) i Odjela za etnologiju i kulturnu antropologiju Sveučilišta u Zadru[/pullquote]U prvoj temi pod nazivom ‘Priča o kavi’ prikazana je povijest kave od uzgoja do proizvodnje, njen uvoz u Europu i širenje svijetom, a prikazane su lokalne posebnosti poput obreda pripreme kave i njena pijenja. Slijedi dio izložbe pod nazivom ‘Od kavane do kafića’, u kojem je rekonstrukcijom ambijenta i filmom ‘Kavana Corso’ predstavljena povijest kavana od sredine 18. st. do danas. U dijelu izložbe ‘Pogled zagrebačkih poduzetnika na kulturu konzumiranja kave’ prikazan je film ‘Idemo na kavu’ kojom je istaknuta važnost inovativnosti i kreativnosti pri osmišljavanju poslovanja i ponude zagrebačkih vlasnika kafića. U posljednjem dijelu izložbe ‘Kava kao poticaj za druženje’ prikazani su radovi nastali propitivanjem socijalnoga i društvenog značenja kave konceptualnim jezikom umjetnika. Poznati multimedijski umjetnika Dalibor Martinis predstavio je svoj performans ‘Kava s predsjednikom”, mlada umjetnica Maja Rožman ‘Napitak za umjetnike’, a Jasenka Bulj i Vanja Zarić fotograsfski projekt ‘Kavica – Coffee’.

U zadarskoj verziji izložbe može se pogledati i dokumentarni film ‘Kafić- mjesto konstruktivne dokolice zadarskih srednjoškolaca’, nastao u suradnji Etnološkog odjela NMZ (na poticaj Jasenke Lulić – Štorić) i Odjela za etnologiju i kulturnu antropologiju Sveučilišta u Zadru. Studenti diplomskog studija etnologije i kulturne antropologije (suradnja s prof. Olgom Supek) kroz intervjue sa srednjoškolcima, najmlađim posjetiteljima kafića, vlasnicima kafića i konobarima istražili su zabavne, kulturne i psihološke potrebe zadarskih srednjoškolaca i mogućnosti njihove realizaije u najviše posjećivanim kafićima Domatova grada i sve i filmski dokumentirali. Dizajner izložbe je Nikolina Jelavić Mitrović.

[pullquote align=”right”]Ljubitelji likovne umjetnosti istodobno u Biogradu na Moru mogu upravo razgledati izložbu slikarice Marije Balen pod nazivom ‘Lijepom našom’, koja obuhvaća kako je i sama autorica kazala opus od 40-ak godina njezinog stvaralaštva do danas[/pullquote]Ljubitelji likovne umjetnosti istodobno u Biogradu na Moru mogu upravo razgledati izložbu slikarice Marije Balen pod nazivom ‘Lijepom našom’, koja obuhvaća kako je i sama autorica kazala opus od 40-ak godina njezinog stvaralaštva do danas. Na preko 30-ak izloženih uradaka posjetitelji mogu vidjeti dio zagrebačke, ali i filipjanske stvarnosti koju slikarica živi i osjeća, te nam ih nesebično nudi da i mi u njoj uživamo kroz impresivan postav.

Djela su rađena u tehnici acrila i ulja na platnu, a boje vedrinom i bajkovitošću dočaravaju stvarnost iz jednog ljepšeg i oku ugodnijeg kuta, kazala je Ela Dujmović prof. povijesti umjetnosti, u svom kraćem osvrtu na izložbu prilikom otvorenja. Treba naglasiti da je izložba prodajna i humanitarnog karaktera, jer je dio sredstava namaknut prodanih slika namijenjen Udruzi roditelja djece s posebnim potrebama ‘Osmijeh’ iz Biograda.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...