Otvoreni rat Milanovića i Linića. Odlazi li ministar?
Branko Šegon odbio je dati ostavku na mjesto pomoćnika ministra financija i time pomoći svom političkom zaštitniku Slavku Liniću, kojemu je trebalo punih sedam sati da javnost izvijesti da ga je smijenio po nalogu premijera Zorana Milanovića. Šturo Linićevo priopćenje s naznakama humora u kojem je Šegon oslovljen kao gospodin, jasna je aluzija na Milanovićev TV nastup večer prije.
Važna Marasova uloga
Premijer je Linića doveo u pat poziciju rekavši da “gospodin koji uživa povjerenje svog ministra, više neće biti pomoćnik ministra”. I više je nego jasno da smjenjivanje nije proteklo glatko, a veći dio dana zainteresirani su iščekivali ne samo Šegonovu nego i Linićevu ostavku. Šegon i dalje ne priznaje svoju krivnju u aferi, ali Linić se našao pred zidom i na kraju je popustio premijeru.
Uži kabinet, kaže sugovornik iz Vlade, u petak nije bio uključen u raspravu o smjenjivanju Linićeva pomoćnika, nego se ona odvijala u četiri oka. Što su sve ministar financija i premijer rekli jedan drugome, vjerojatno će ubrzo iscuriti u javnost, ali svi ionako znaju da su njih dvojica u hladnim odnosima još iz predizbornog razdoblja. Ima ih koji misle da podaci o Šegonovu kreditu, kao i napad na vodstvo HBOR-a, nisu mogli proći bez premijerova blagoslova, a u front protiv ministra financija uključeni su i visokopozicionirani SDP-ovci, poput ministra poduzetništva i obrta Gordana Marasa. Njegovo se ime danas spominjalo u kuloarima i kao ime budućeg ministra financija, ako Slavko Linić na kraju ipak ode, čime bi se ostvarila njegova stara ambicija.
Jedan izvor tvrdi da je i prije Milanovićeva TV nastupa bilo razgovora o Linićevu odlasku iz Vlade, ali tek nakon što odradi rebalans proračuna i dobije zeleno svjetlo iz Bruxellesa za mjere u proceduri prekomjernog deficita. Linić se, po tim izvorima, umorio od toga da sam vuče svoju agendu jer mu u ključnim trenucima izostaje podrška premijera i stranačkog šefa. Posebno je to bilo vidljivo kad je Zoran Milanović stao na stranu Vesne Pusić i time mu spustio rampu pri pokušaju uvođenja poreza na nekretnine, ali bilo je i drugih primjera.
Kad je riječ o aferi Šegon, od ljudi bliskih Milanoviću može se čuti da je premijer odmah tražio od Linića da ga smijeni, no budući da se ministar zauzeo za svog pomoćnika, premijer se na kraju odlučio za javni pritisak koji je otvorio mogućnost Linićeva odlaska iz Vlade. Sugovornik iz vrha Vlade nije krio da postoji tinjajući i dugotrajni sukob između Zorana Milanovića i Slavka Linića te kaže da bi želio da se ta situacija napokon razriješi jer njihov odnos negativno utječe na rad Vlade.
Sve više podmetanja
– Očito je Linić preko volje potpisao Šegonovu smjenu, isto tako mogu pretpostaviti da to nije išlo glatko, ali unatoč tome mislim da su puno veće šanse da odradi mandat do kraja nego da iz bilo kojeg razloga ode iz Vlade – kaže naš sugovornik.
Osoba iz Linićeva kruga navodi da se Linić umorio jer je ostao sam, suočen sa sve više podmetanja iz svojih redova i bez podrške premijera.
– Otići će procijeni li da su njegovi napori besmisleni – kaže naš sugovornik.
Šegonov kredit i općenito razmimoilaženja oko rada HBOR-a tek su djelić mozaika loših odnosa među esdepeovcima, iz čega proizlazi da su oni najveća opozicija sami sebi. Linić i Maras su kao dva roga u vreći, Mrsić i Ostojić također, premijer ima sve više oponenata u svojoj stranci, što se onda održava i na rad Vlade.
Linić uživa veliku podršku unutar SDP-a, i to baš u onome krugu koji je blizak Milanoviću, i na koji se premijer oslanja u unutarstranačkim borbama, tako da ni za premijera njegovo micanje iz Vlade ne bi bio jednostavan potez. Kao što ima veliku težinu u javnosti, Linić visoko kotira i u stranci jer ima veliko iskustvo, dosljedan je i uporan radnik te svi kažu da je dobar šef, onaj koji dolazi prvi i odlazi zadnji.