Na Pozdravu suncu za sada 400 trkača iz zemlje i inozemstva

Dva i pol mjeseca. Ili- 73 dana. Točno toliko preostalo je uoči fascinantnog sportskog događaja planetarnih dimenzija, a kojemu je pored najvećih svjetskih metropola domaćin i naš Zadar. Kao jedini u RH. U prostoru crkve sv. Donata u četvrtak je najavljena utrka kakva se nikada prije, barem ne u tom razmjeru, na zemaljskoj „baloti“ nije dogodila.

Wings for Life World Run zove se hiperinternacionalna manifestacija humanitarnog karaktera što se 4. svibnja, osim u „Krševanovu metropolisu“,  diljem kugle priređuje na još 36 lokacija. Utrka će započeti istovremeno u cijelom svijetu, neovisno o vremenskim prilikama ili zonama. Krajnji cilj je plemenit- prikupiti sredstva za neprofitnu zakladu Wings for Life koja se bavi istraživanjem leđne moždine i ozljeda leđne moždine, a 100 posto vrijednosti iznosa startnina prikupljenih u sklopu priredbe bit će uloženo u zakladu za pronalasku lijeka.

Podaci kažu kako se godišnje u svijetu registrira 130 tisuća ozljeda leđene moždine dok ih se u Lijepoj našoj bilježi stotinjak. Najčešći uzroci su prometne nezgode i padovi, a najviše stradavaju mlade osobe koje se onda s ozljedom moraju nositi ostatak života. Među njima je i Manda Knežević, predsjednica Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara:

U kolicima sam 46 godina, odradila sam tako čitav radni vijek, i sada volontiram. Pred nama je doista vrlo značaj projekt za istraživanje liječenja leđne moždine, ali i za senzibiliziranje potrebe istraživanja liječenja. Na žalost, svi mislimo da se nesreća događa nekome drugome, dok se ne dogodi nama samima. Kod nas svake godine oko sto osoba doživi nesreću s posljedicom paraplegije ili tetraplegije, i ostanu ili u kolicima ili s onim svim poteškoćama koje nosi jedna ovakva ozljeda. To je poremećaj funkcioniranja tijela ispod mjesta povrede, a problem je teži što je ozljeda više pozicionirana. Također želimo poručiti kako nitko nije cijepljen protiv invaliditeta. Izuzetno je važno prepoznati značaj liječenja leđne moždine, a svaki pomak kod tih ljudi predstavlja veliku promjenu u kvaliteti života i življenja

[pullquote align=”left”]Wings for Life World Run zove se hiperinternacionalna manifestacija humanitarnog karaktera što se 4. svibnja, osim u „Krševanovu metropolisu“, diljem kugle priređuje na još 36 lokacija[/pullquote]Tatjana Savić stopostotan je invalid, iako kaže, to mnogi oko nje ne misle. jer nije u kolicima, služi se štakama, ali nakon puno vježbi i uloženoga truda. Nada se naravno, kao i svi u njenoj situaciji, lijeku koji bi otklonio ili barem ublažio njenu ozljedu, i naglašava:

Nema ništa ljepše nego trčati ili skočiti, što bih sve dala kada bih to mogla

Uz veliki cilj koji ova utrka ima, veliko svijetlo sigurno će, tvrde organizatori, biti upereno i prema gradu Zadru i ljepotama Jadranske obale, koje će gledati oči cijeloga svijeta.

Ponosni smo što je naš grad odabran za utrku Wings for life. Zadar je, kako uostalom svi znaju, grad mladih i sporta. Mislimo da je to pravo mjesto za ovu utrku, a naročito smo počašćeni što je upravo on odabran kao hrvatski ambasador u svijetu u spektakularnom i lijepom projektu, rekao je gradonačelnik Božidar Kalmeta, obečavši kako će osobno trčati pozivajući sve sugrađane, ali i građane Hrvatske da mu se pridruže u sportsko- humanitarnoj „priči nad pričama“. Na odlasku s „presice“ pokupio je „brdo“ promotivnog materijala kako bi to onda „ponio u gradsku upravu i podijelio zaposlenicima“.

U ime sportaša pozivnice Zadranima i građanima Hrvatske poslali su članovi veslačkog zlatnog četverca Martin i Valent Sinković, David Šain i Damir Martin, kao i proslavljeni hrvatski jedriličari Šime Fantela i Igor Marenić. Oni su, otkrili su, kontaktirali svoje sportske prijatelje iz drugih država i izazvali ih na trkački okršaj, točno u podne na obali Jadrana.

[pullquote align=”right”]Utrka će započeti istovremeno u cijelom svijetu, neovisno o vremenskim prilikama ili zonama. Krajnji cilj je plemenit- prikupiti sredstva za neprofitnu zakladu Wings for Life koja se bavi istraživanjem leđne moždine i ozljeda leđne moždine, a 100 posto vrijednosti iznosa startnina prikupljenih u sklopu priredbe bit će uloženo u zakladu za pronalasku lijeka[/pullquote]- Iako živimo u maloj zemlji, već smo u puno navrata pokazali da smo sposobni raditi veliki rezultate u svim područjima društvenog života. Primarni cilj nam je ovoga puta da učinimo izlječenje povreda leđne moždine – izlječivim i bolesne izlječivima. Uvjeren sam možemo izdržati makar 10 – 15 kilometara, kazao je Fantela, siguran da je upravo to dionica u kojoj bi mogao sačuvati prednost ispred presretača koji starta pola sata nakon samih trkača.

U trenutku kada automobil presretač prođe pored sudionika utrke aktivira se sudionikov čip i utrka za njega tu završava. Drugim riječima ne trči se prema cilju, već cilj trči prema sudionicima. Pobjednik je onaj ili ona koji se nađe posljednji na putu presretača.

Naš grad je zadnjih godina postao centar svjetskih sportskih, kulturnih i inih događanja. Drago nam je da će slika naših ljepota i na ovaj način opet obići svijet, što ima i nemjerljiv turističko- promidžbeni značaj. To uistinu jest grad sporta tako da ne sumnjam da će se mnogo sugrađana, starih i mladih, uključiti i pokazati kako se trči za one koji ne mogu, i to s ostatkom svijeta. Također, događaj se odvija na početku ljetne sezone što je isto izuzetno vrijedno za promociju grada u zemlji ali i izvan, rekao je Stjepan Felber suradnik za promidžbu i odnose s javnošću u TZ Zadar:

Wings for Life World Run utrka je na kojoj mogu sudjelovati svi – od povremenih rekreativaca kojima je trčanje samo hobi, amatera koji tek počinju s trčanjem do profesionalnih trkača. Ne postoji zadana udaljenost, a svi natjecatelji u cijelom svijetu utrku započinju u isti trenutak. Povijest sporta nije ranije zabilježila sličan događaj.

Natjecatelji u Kaliforniji kreću u 3 sata u noći po lokalnom vremenu, dakle ujutro, veći dio Europe polazi na polovici dana, dok je na primjer u Tajvanu start navečer u 18:00. Prijave za utrku primaju se i internetom, putem stranice www. Wingsforlifeworldrun, najdalje 20. travnja, startnina je 99 kuna, a svi oni koji se prijave najkasnije 23. veljače imat će ispisano i vlastito ime ispod startnog broja. Utrku bi trebalo „uživo“ prenositi preko 100 televizijskih kuća u 70-ak država. Hrvatska utrku započinje s Pozdrava suncu u 12:00.

Uz Veronu, Zadar je najmanji grad gdje se možete prijaviti, do sada smo zaprimili oko 400 prijava, zaključio je predstavnik inicijatora i priređivala programa, Borut Gatara.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...