LAG Mareta krenula s predavanjima i predstavljanjima

Lokalna akcijska grupa Mareta (LAG Mareta) održat će u petak, 28. veljače, u 17 sati, u POU Dom na žalu, predavanje i prezentaciju o dosadašnjem tijeku rada i mogućnostima razvoja ruralnog prostora. LAG Mareta predstavlja partnerstvo javnog, gospodarskog i civilnog sektora za ruralni razvoj, a obuhvaća područje općina Preko, Kali, Kukljica, Sali i Privlaka, kao i Grada Nina i ruralnih naselja Grada Zadra (naselja Kožino i Petrčane, otoci Olib, Silba, Premuda, Ist, Molat, Iž i Rava).

Lokalna akcijska grupa Mareta (LAG Mareta) time započinje i ciklus predavanja i prezentacija za stanovnike otočno-priobalnog područja u sastavu LAG-a, a s ciljem upoznavanja stanovnika s radom LAG-a Mareta i mogućnostima razvoja ruralnog prostora.

Obilazak dionika započinju predavanjima na Dugom otoku (četvrtak u Salima) i Ugljanu pod nazivom “Razvoj otoka, ruralni razvoj i LAG Mareta”.  Ciklus predavanja nastavlja se potom tijekom ožujka na području Nina i Privlake, a nakon toga na otocima i u priobalnim naseljima Grada Zadra. Rad LAG-a Mareta sufinanciran je kroz mjeru LEADER sredstvima pretpristupnog EU fonda IPARD.

[pullquote align=”left”]LAG Mareta predstavlja partnerstvo javnog, gospodarskog i civilnog sektora za ruralni razvoj, a obuhvaća područje općina Preko, Kali, Kukljica, Sali i Privlaka, kao i Grada Nina i ruralnih naselja Grada Zadra (Kožino i Petrčane, otoci Olib, Silba, Premuda, Ist, Molat, Iž i Rava)[/pullquote]LAG je pokrenuta s namjerom izrade i provedbe lokalne razvojne strategije tog lokaliteta, članovi mogu biti fizičke i pravne osobe, a pravni oblik LAG-a je udruga registrirana sukladno Zakonu o udrugama. Najčešći dionici su: predstavnici lokalne samouprave i javnih ustanova, profesionalne organizacije i savezi (poljoprivrednika, malih poduzetnika i drugih djelatnosti), udruge (za razvoj zajednice, za zaštitu okoliša, usluge u kulturi, socijalne usluge, udruge žena, mladih itd.), razvojne agencije, dionička društva, fizičke osobe – pojedinci, poslovni inkubatori i druge organizacije poslovnog sektora.

Navedeni ciljevi LAG-a su: promicanje i unapređenje održivog ruralnog razvoja područja, razvoj proizvoda zasnovanih na povezivanju tradicijske i kulturno-povijesne baštine i inovacija temeljenih na prirodnim prednostima područja i međusobnoj suradnji, osiguravanje protoka informacija i transfera znanja za napredak u razvoju ruralnog gospodarstva i lokalne zajednice, razvijanje sinergije i umrežavanje te planiranje ukupnog razvoja LAG područja između svih  dionika kojima je u interesu doprinijeti razvoju ruralnih područja, iskorištavanje i razvijanje postojećih potencijala za ruralni razvoj, jačanje financijskih i ljudskih kapaciteta za provedbu projekata ruralnog razvoja, pripreme LAG područja za korištenje EU fondova, briga o infrastrukturnom, ekološko-socijalnom, kulturnom, gospodarskom i svakom drugom razvoju širem m prostoru interesa.

[pullquote align=”right”]Namjera je pomoći ljudima, udrugama, poduzećima i ostalim čimbenicima u ruralnim područjima da razmotre potencijal i potaknu provedbu kvalitetnih strategija održivog razvoja[/pullquote]LAG se bazira se na LEADER (‘Links between actions for the development of the rural economy’) pristupu, mehanizmu provedbe politike ruralnog razvoja Europske unije, koji se temelji na realizaciji lokalnih razvojnih strategija kojima upravljaju lokalne akcijske grupe po principu ‘odozdo prema gore’ i predstavlja inicijativu EU za mobiliziranje i provedbu ruralnog razvoja u ruralnoj zajednici kroz lokalna javno-privatna partnerstva.  Namjera je pomoći ljudima, udrugama, poduzećima i ostalim potencijalnim čimbenicima u ruralnim područjima da razmotre potencijal svojeg kraja i potaknu provedbu kvalitetnih strategija održivog razvoja. Jedna od osnovnih karakteristika LEADER-a je stavljanje naglaska na lokalno stanovništvo koje se oduvijek smatralo glavnim čimbenikom ruralnog područja.

Upravo važna značajka LEADER programa je Lokalna akcijska grupa (LAG) čije upravno tijelo na razini donošenja odluka predstavlja interese različitih javnih i privatnih skupina područja i ruralnog stanovništva, osiguravajući da najmanje 50 posto čine članovi koji predstavljaju društvene, gospodarske partnere, civilna društva i udruge. Minimum od 20 posto su predstavnici lokalnih vlasti. Isto tako, upravno tijelo LAG-a mora biti do kraja reprezentativno osiguravajući dobnu raznolikost (barem bi jedan član trebao biti mlađi od 25 godina) i ravnopravnost spolova – minimalno 30 posto žena. LAG predstavlja ruralno područje koje ima preko 5.000 i ispod 150.000 stanovnika uključujući manje gradove i gradove manje od 25.000 stanovnika.

 

Do sada su na području Zadarske županije pokrenuta tri LAG-a:

1)    “Mareta” – pokriva područje zadarskih otoka i dijela zapadnih općina Zadarske županije

2)    “Laura” – južni dio Županije

3)    “Bura” – podvelebitski dio županijskog prostora.

Feed me
Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...