Tužna 22. obljetnica ubojstva obitelji Čengić iz Ervenika

Izaslanstvo Grada Benkovca predvođeno gradonačelnikom Brankom Kutijom i zamjenicima Franom Tokićem i Svemirom Vrsaljkom, izaslanstvo Grada Knina, na čelu sa zamjenikom gradonačelnice Nikolom Blaževićem i predsjednikom Gradskog vijeća Marinkom Tokmakčijom, načelnik Općine Ervenik Predrag Burza, predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata Grada Benkovca, predstavnici Udruge civilnih stradalnika Domovinskog rada Zadarske županije te Ivan i Vlado Čengić u subotu, 18. siječnja 2014. godine obilježili su 22. obljetnicu stradanja četveročlane obitelji Čengić iz Ervenika.

Na obiteljskoj grobnici obitelji Čengić položeni su u znak trajnog sjećanja vijenci i zapaljene svijeće dok je molitvu odrješenja na komemoraciji predvodio don Ivan Perković, vikar iz Kistanja. Vijenci i svijeće položeni su i na spomen obilježju kojeg su zajednički ispred obiteljske kuće Čengićevih, u kojoj je počinjen monstruozni zločin od strane velikosrpskih agresora, podigli Grad Knin i Grad Benkovac.

[pullquote align=”right”]Pripadnici tzv. Krajinske milicije ni krive ni dužne, zvjerski su u podrumu obiteljske kuće, pucajući iz strojnica ubili i zapalili 39-godišnjeg oca Dragu, 31-godišnju majku Nevenku i njihovu dvojicu maloljetnih sinova, 11-godišnjeg Slobodana i 4-godišnjeg Gorana[/pullquote]Podsjetimo, četveročlana obitelj Čengić mučki je ubijena 18. siječnja 1992. Tada su pripadnici tzv. Krajinske milicije ni krive ni dužne, zvjerski u podrumu obiteljske kuće u zaseoku Šašići pucajući iz strojnica ubili i zapalili 39-godišnjeg oca Dragu, 31-godišnju majku Nevenku i njihovu dvojicu maloljetnih sinova, 11-godišnjeg Slobodana i 4-godišnjeg Gorana. Te su večeri zločinci zapalili sve preostale hrvatske kuće u selu, a bijegom su se u posljednji trenutak spasili Dragin otac i majka.

Ne dam svoje dijete, ne dam…!, plakala je i zapomagala izbezumljena mama noseći u naručju ustrijeljenoga najmlađeg sina. Nije bilo ni traga samilosti kod zločinaca…

Na žalost, za taj uistinu monstruozan zločin odgovarao je tek Damir Travica koji je na Županijskom sudu u Šibeniku pravomoćno osuđen na 15 godina zatvora u odsutnosti zbog ratnog zločina protiv civila počinjenog od svibnja 1991. do 20. siječnja 1992. godine na području Knina. Nakon duge pravne borbe, Velika Britanija, u koju je pobjegao, izručila ga je Hrvatskoj u studenom 2008. Preostalih sedam ‘krvnika’ koji su također s Damirom Travicom bili optuženi za ratni zločin još uvijek nisu dostupni hrvatskim vlastima.

Ovdje su dva anđela, otac i mater nevinu krvcu prolili na pragu. Putniče, pomoli se u tišini jer oni se mole za nas i domovinu dragu, piše na spomeniku nevinim žrtvama masakra.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...