“To ti je neka žena. Ili glumica, ili učiteljica. Ili susida…”
Potez- dva, lagani odmak, brzi pogled ‘iskosa’, ponosan:
– Pogledaj, ista…
– Ista!
– Baš sam lipo to napravija..
– Baš, i ja. Ko je ona?
– Ne znan, neka žena…
Ivan Božić i Marin Jerak brzo su se složili po pogledu uratka, ali –čega?
– Ma, to vam je slikareva mama ili baba. Možda i susida.
– … ili učiteljica. Ili neka glumica.
[pullquote align=”right”]U Galeriji umjetnina kraju su se približili ‘Praznici u Loži’, posljednji ciklus radionica u okviru izložbe Ivana Meštrovića koji se usporedno s iznimnim kulturnim događajem odvijala i još uvijek traje, zaključno s nedjeljom, 12. siječnja[/pullquote]- Heh, prave se malo sada, voditeljica im je baš sve kazala, razotkriva navodno neupućeni dvojac ‘trečaša’ i ‘četvrtaša’, tandem čak, prijateljica im i ‘kolegica’ Mirela Vanjak.
– Tako vam je tu stalno, vesela atmosfera. Puno fora, smijeha, zezancija. Užitak jedan, tvrdi široka osmijeha Koraljka Alavanja, vanjska stručna suradnica za pedagošku djelatnost Narodnog muzeja Zadar. U Galeriji umjetnina NMZ kraju su se približili ‘Praznici u Loži’, posljednji ciklus radionica u okviru izložbe Ivana Meštrovića koji se usporedno s rekordnim i po mnogima najznačajnijim kulturnim događajem u ‘Donatovu metropolisu’ odvijala i još uvijek traje, zaključno s nedjeljom, 12. siječnja.
U petak su mališani, njih desetak, školskog uzrasta, modelirali u glini po uzoru na izložena umjetnikova djela. Prema nahođenju, uzrastu i afinitetima.
– Meštrovićev izričaj je dosta blizak djeci, zanima ih, naročito jer je tema izložbe – majčinstvo i majka. Izuzetno sam zadovoljna odazivom dječaka i djevojčica. Pomalo sam i iznenađena. Pozitivno, jer stvarno nisam očekivala toliku navalu klinaca. Kroz radionicu je u 18 ciklusa, znači od rujna do sada, prošlo preko tri stotine mališana. I organizirano u skupinama, i pojedinačno, podjednako i đaka i polaznika vrtića. Dakle, raznih naraštaja. Ne rijetko se događalo da na jednoj slici ili skulpturi zajedno surađuju i prvašić i osmaš. Radilo se pritom u različitim tehnikama, od klasičnih crtačkih, do grafičkih i modeliranja, otkriva ‘teta’ Koraljka.
[pullquote align=”left”]Kroz radionicu je u 18 ciklusa, od rujna do sada, prošlo preko tri stotine mališana. I organizirano u skupinama, i pojedinačno, podjednako i đaka i polaznika vrtića[/pullquote]Radionica se pokazala kao pun pogodak. Napose lokacija.
– Došlo je mnogo djece bez najava. Jednostavno bi kroz staklo vidjeli da se nešto unutra dešava, privuklo bi ih to što su tu i neka druga djeca, uzeli bi sami kist i nastavili s nama. Nemam riječi kojima bih opisala kompletan doživljaj. Nešto prekrasno, a čitavo vrijeme je vladala i vlada sjajna kreativna atmosfera. Naravno, uratci su kao produkt različitih kvaliteta, neka djeca imaju više talenta a neka manje, ali svi su iskazali nevjerojatnu želju za rad…
Mala djela malih umjetnika inspirirana velikom izložbom velikog kipara trebala bi biti predstavljena i publici u Noći muzeja, 31.1. Tada će se također moći pogledati i fotografski zapis njihova nastanka i cjelokupnog stvaralačkog dječjeg događanja u Galeriji umjetnina.
IZLOŽBA SE ‘ZATVARA’ 19. SIJEČNJA
Izložba ‘Zahvalimo njoj’ izazvala je neviđeno zanimanje građana i gostiju, a brojka kazuje o čak sedam tisuća posjetitelja. To je razlog da se ‘zatvaranje’ postava, koji čini 21 skulptura u mramoru, drvu, gipsu i bronci, kao i 13 crteža i litografija, planirano prvotno za 1. prosinca, i promaknuto na 13. siječnja, sada još jednom, zbog iznimnog interesa javnosti, prolongiralo – na 19. 1. Izložba je ujedno i poticaj da grad u kojem je kipar imao svoju prvu izložbu, dobije javnu skulpturu s potpisom Meštrovića, naglašavaju u Narodnom muzeju Zadar.
MRDEŽA ANTONINA ‘ZAKLJUČILA’ CIKLUS PREDAVANJA
Izlaganjem povjesničarke sa Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Divne Mrdeža Antonina pod naslovom ‘Figura žene u književnosti’ zaključen je u četvrtak navečer ciklus provokativnih predavanja uz izložbu Ivana Meštrovića. Nakon Krstulovića Opare, koji je iscrpno govorio o Meštrovićevu povratku Europi i dr.sc. Antonije Mlikota, koja je iz stručnog kuta pričala o sudjelovanju i doprinosu zadarskih arhitekata u gradnji Meštrovićeva mauzoleja na Lovćenu, i izvanredni profesor, povjesničar umjetnosti i likovni kritičar dr. Vinko Srhoj održao je zanimljivu tribinu na temu Meštroviča i jugoslavenstva…