“To ti je neka žena. Ili glumica, ili učiteljica. Ili susida…”

Potez- dva, lagani odmak, brzi pogled ‘iskosa’, ponosan:

Pogledaj, ista

Ista!

Baš sam lipo to napravija..

Baš, i ja. Ko je ona?

Ne znan, neka žena

Ivan Božić i Marin Jerak brzo su se složili po pogledu uratka, ali –čega?

Ma, to vam je slikareva mama ili baba. Možda i susida.

… ili učiteljica. Ili neka glumica.

[pullquote align=”right”]U Galeriji umjetnina kraju su se približili ‘Praznici u Loži’, posljednji ciklus radionica u okviru izložbe Ivana Meštrovića koji se usporedno s iznimnim kulturnim događajem odvijala i još uvijek traje, zaključno s nedjeljom, 12. siječnja[/pullquote]- Heh, prave se malo sada, voditeljica im je baš sve kazala, razotkriva navodno neupućeni dvojac ‘trečaša’ i ‘četvrtaša’, tandem čak, prijateljica im i ‘kolegica’ Mirela Vanjak.

Tako vam je tu stalno, vesela atmosfera. Puno fora, smijeha, zezancija. Užitak jedan, tvrdi široka osmijeha Koraljka Alavanja, vanjska stručna suradnica za pedagošku djelatnost Narodnog muzeja Zadar. U Galeriji umjetnina NMZ kraju su se približili ‘Praznici u Loži’, posljednji ciklus radionica u okviru izložbe Ivana Meštrovića koji se usporedno s rekordnim i po mnogima najznačajnijim kulturnim događajem u ‘Donatovu metropolisu’ odvijala i još uvijek traje, zaključno s nedjeljom, 12. siječnja.

U petak su mališani, njih desetak, školskog uzrasta, modelirali u glini po uzoru na izložena umjetnikova djela. Prema nahođenju, uzrastu i afinitetima.

– Meštrovićev izričaj je dosta blizak djeci, zanima ih, naročito jer je tema izložbe – majčinstvo i majka. Izuzetno sam zadovoljna odazivom dječaka i djevojčica. Pomalo sam i iznenađena. Pozitivno, jer stvarno nisam očekivala toliku navalu klinaca. Kroz radionicu je u 18 ciklusa, znači od rujna do sada, prošlo preko tri stotine mališana. I organizirano u skupinama, i pojedinačno, podjednako i đaka i polaznika vrtića. Dakle, raznih naraštaja. Ne rijetko se događalo da na jednoj slici ili skulpturi zajedno surađuju i prvašić i osmaš. Radilo se pritom u različitim tehnikama, od klasičnih crtačkih, do grafičkih i modeliranja, otkriva ‘teta’ Koraljka.

[pullquote align=”left”]Kroz radionicu je u 18 ciklusa, od rujna do sada, prošlo preko tri stotine mališana. I organizirano u skupinama, i pojedinačno, podjednako i đaka i polaznika vrtića[/pullquote]Radionica se pokazala kao pun pogodak. Napose lokacija.

Došlo je mnogo djece bez najava. Jednostavno bi kroz staklo vidjeli da se nešto unutra dešava, privuklo bi ih to što su tu i neka druga djeca, uzeli bi sami kist i nastavili s nama. Nemam riječi kojima bih opisala kompletan doživljaj. Nešto prekrasno, a čitavo vrijeme je vladala i vlada sjajna kreativna atmosfera. Naravno, uratci su kao produkt različitih kvaliteta, neka djeca imaju više talenta a neka manje, ali svi su iskazali nevjerojatnu želju za rad

Mala djela malih umjetnika inspirirana velikom izložbom velikog kipara trebala bi biti predstavljena i publici u Noći muzeja, 31.1. Tada će se također moći pogledati i fotografski zapis njihova nastanka i cjelokupnog stvaralačkog dječjeg događanja u Galeriji umjetnina.

Radionica Ivan Meštrović

IZLOŽBA SE ‘ZATVARA’ 19. SIJEČNJA

Izložba ‘Zahvalimo njoj’ izazvala je neviđeno zanimanje građana i gostiju, a brojka kazuje o čak sedam tisuća posjetitelja. To je razlog da se ‘zatvaranje’ postava, koji čini 21 skulptura u mramoru, drvu, gipsu i bronci, kao i 13 crteža i litografija, planirano prvotno za 1. prosinca, i promaknuto na 13. siječnja, sada još jednom, zbog iznimnog interesa javnosti, prolongiralo – na 19. 1. Izložba je ujedno i poticaj da grad u kojem je kipar imao svoju prvu izložbu, dobije javnu skulpturu s potpisom Meštrovića, naglašavaju u Narodnom muzeju Zadar.

 

MRDEŽA ANTONINA ‘ZAKLJUČILA’ CIKLUS PREDAVANJA

Izlaganjem povjesničarke sa Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Divne Mrdeža Antonina pod naslovom ‘Figura žene u književnosti’ zaključen je u četvrtak navečer ciklus provokativnih predavanja uz izložbu Ivana Meštrovića. Nakon Krstulovića Opare, koji je iscrpno govorio o Meštrovićevu povratku Europi i dr.sc. Antonije Mlikota, koja je iz stručnog kuta pričala o sudjelovanju i doprinosu zadarskih arhitekata u gradnji Meštrovićeva mauzoleja na Lovćenu, i izvanredni profesor, povjesničar umjetnosti i likovni kritičar dr. Vinko Srhoj održao je zanimljivu tribinu na temu Meštroviča i jugoslavenstva…

Feed me
Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...