Stoji zaštitar, stoji zaštita, stoje i radovi na Mocirama
Još 19. veljače prošle godine ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović je na sastanku s tadašnjim zadarskim gradonačelnikom Zvonimirom Vrančićem izrazio nadu kako će u kratkom roku Ministarstvo gospodarstva odlučiti o nastavku izgradnje Centra za rehabilitaciju i odgoj mladih i djece s posebnim potrebama “Mocire” u Zadru.
Na spomenutom su se sastanku Jovanović i Vrančić usuglasili kako će, sukladno pozitivnom mišljenju Državnog odvjetništva, od Ministarstva gospodarstva zatražiti da omogući prenošenje ugovora o izvođenju radova na izgradnji Centra “Mocire” s tvrtke Alcom d.o.o. na tvrtku Abes d.o.o.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta čeka rješenje Državnog odvjetništva o kojem će ovisiti hoće li se tražiti podizvođač radova ili će se jednostavno obračunati do sada odrađeni poslovi i za preostali dio raspisati novi natječaj, rekao je u listopadu 2013. godine pročelnik gradskog Upravnog odjela za školstvo Joso Nekić.
Centar Mocire, namijenjen odgoju, obrazovanju, rehabilitaciji i smještaju osoba s posebnim potrebama još 2007. godine počela je graditi splitska tvrtka Alcom d.o.o., a s radovima nikako na kraj. Svojedobno se čekala dokumentacija, pa su radovi zastali radi financijskih problema u koje je izvođač radova upao, potom su pronađeni i podzemni tuneli za koje se ranije nije znalo, tada je u međuvremenu i tvrtka koja je izvodila radove propala i otišla u stečaj, čime se zapravo otvorio prostor za još jedno prolongiranje radova i odgađanje dana kad će centar konačno početi raditi. Centar Mocire koji se prostire na oko 18 tisuća metara četvornih izgrađen je zajedničkom investicijom Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi s udjelom od 50 posto uloženih sredstava, Ministarstva prosvjete koje je participiralo s 30 posto u ukupnoj masi sredstava te Grada Zadra s 20 posto udjela od ukupnih 50 milijuna kuna koliko je u radove uloženo.
– Zbog nastalih problema s izvođačem radova čekala se odluka Vlade o izmjenama zakona o javnoj nabavi. Kako je to doneseno, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta čekalo je rješenje Državnog odvjetništva o kojem je ovisilo hoće li se tražiti podizvođač radova ili će se jednostavno obračunati do sada odrađeni poslovi i za preostali dio raspisati novi natječaj, rekao je tada Nekić, podsjećajući kako je u gradskom proračunu za dovršetak radova na Centru Mocire osigurano 1,5 milijuna kuna, još dodatnih 600 tisuća za izgradnju trafostanice za potrebe centra te 280 tisuća kuna za nabavu inventara.
Tada je optimistično najavio kako će do kraja minule godine rješenje biti doneseno i radovi nastavljeni no to se, kako se moglo i očekivati, nije dogodilo.
Sramotno je koliko se radovi na ovom izuzetno važnom gradskom projektu odugovlače i zavlače dok se proračunski novci troše na vječno obnavljanje Trga Petra Zoranića i ostalih tehnički sličnih promašaja.
Nadležni, odnosno odgovorni se nikako ne uspijevaju držati one kako “na mladima svijet ostaje” ili “djeca su najveće bogatstvo” i sl. jer prema svemu sudeći u Zadru se sve radi da se grad prilagodi isključivo turistima, a ne našim sugrađanima, a ponajmanje djeci, odnosno osobama s posebnim potrebama, što je žalosno.
U novom centru na Mocirama trebali bi se smjestiti Dječji vrtić “Latica”, Osnovna škola “Voštarnica”, stacionar za osobe s težom mentalnom retardacijom, koji će imati mjesta za 50-ak štićenika, mladih ljudi koji uopće nemaju drugoga smještaja, a koji će velik dio vremena provoditi u zaštitnim radionicama. Iako je objekt gotovo završen, datum otvaranja se stalno pomicao zbog naknadnih radova i problema s tvrtkom Alcom d.o.o.
Centar se trebao završiti još krajem 2012. godine, no i taj rok se još jednom probio te je i ovaj projekt postao još jedan u nizu velebnih gradskih pothvata za kojeg se ipak nadamo kako se neće gradit desetljećima poput zgrade Poliklinike ili Kazališta lutaka.
U opremanje Centra oko 100 tisuća kuna planiralo je uložiti i Ministarstvo socijalne politike i mladih, no kako je gradski vijećnik Akcije mladih Ante Rubeša na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća istaknuo, ovu stavku spomenuto Ministarstvo nije uvrstilo u svoj program te se s pravom zapitao što će u konačnici biti s ovim projektom te da li će se više financija ulagati u njegovo saniranje nego u dovršetak radova.
Krajem studenog 2013. godine je Ministarstvo znanosti i obrazovanja dobilo zahtjev tvrtke Alcom d.o.o. da nastavi radove. Bivša gradska vijećnica i sadašnja pomoćnica ministra znanosti, obrazovanja i sporta Sabina Glasovac, prije nekih mjesec dana je za Radio Zadar objavila tu vijest, koju je kao mogućnost najavila još u listopadu 2013. godine. Tada se tek očekivalo da se nad tvrtkom Alcom iz Splita otvori predstečajna nagodba.
I dogodilo se to 15. studenog kada je direktor i vlasnik te građevinske tvrtke prijavio da ima 109 milijuna kuna dospjelog duga. Sada bi oni završili Centar “Mocire” koji je navodno završen 95 posto. No hoće li, ovisi o pregovorima koji će se po riječima Glasovac tek voditi da bi se sklopio novi ugovor i radovi nastavili u idućoj godini. Da u tom ministarstvu vjeruju kako će se “Mocire” dogodine otvoriti, dokaz je 3,5 milijuna kuna rezerviranih u Državnom proračunu za 2014. godinu. Grad Zadar je svojih tri milijuna kuna “rezerviranih” za”Mocire” povukao rebalansom ovogodišnjeg proračuna za idući.
U programu zaštite i promicanja prava i interesa osoba s invaliditetom u proračunu za 2014. godinu planiran je iznos od 550.000 kuna za dovršetak izgradnje Centra “Mocire” i podmirivanje troškova zaštite objekta “Mocire”, koji je ipak stavljen pod stavkom osnovnih kapitalnih i razvojnih ciljeva u 2014. godini.
No, kako vidimo, projekt se svako nekoliko vremena spomene, pa i na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća, priča se i proziva, proziva se i priča. Zbog zaštite od devastacije objekta stoji tamo sada i zaštitar, stoji i zaštita na prozorima, a jednako tako stoje i radovi na ovoj građevini. Do kada? Do kraja 2014. godine? Tko to zna?