Mobilni mamograf danas u Benkovcu, sutra u Polači

Baš kako je i najavljeno, Zavod za javno zdravstvo Zadar krenuo je u provedbu projekta pod nešto dužim nazivom ‘Mobilni mamograf u ranom otkrivanju raka dojke u Zadarskoj županiji 2013/14.’. U njegovu odvijanju planira se kroz idućih nekoliko mjeseci obuhvatiti sve područne jedinice lokalnih samouprava.

Naime, zbog geografske raznolikosti i veće udaljenosti pojedinih gradova i općina u Zadarskoj županiji uočen je slabiji odaziv u pojedinim rubnim mjestima Županije pa smo odlučili organizirati dolazak mobilnog mamografa iz Zagreba kako bi se omogućilo tim ženama da ostvare pravo na dostupno i besplatno mamografsko snimanje što je mali ali značajan korak, nekima možda i itekako značajan, kaže nam dr.med.spec. Ljila Balorda iz ZZJZ-a Zadar.

Kod svih zloćudnih bolesti u žena rak dojke je na prvom mjestu po smrtnosti i po broju novooboljelih u Republici Hrvatskoj, a isto tako i u Zadarskoj županiji. Upravo i zbog toga se na državnoj razini trenutno provodi treći ciklus ‘Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke’,  a među aktivnosti ulazi i mobilna mamografija.

Tako je Zavod za javno zdravstvo Zadar zadužen ispred Ministarstva zdravlja za provođenje i koordinaciju programa na svom prostoru obuhvata.

[pullquote align=”right”]Konkretno, zbog geografske raznolikosti i veće udaljenosti pojedinih gradova i općina u Zadarskoj županiji uočen je slabiji odaziv redovitim pregledima u pojedinim rubnim mjestima Županije pa smo odlučili organizirati dolazak mobilnog mamografa iz Zagreba, tvrdi dr. Ljilja Balorda[/pullquote]Program se u našoj županiji počeo provodi 2006. a obuhvaća slanje poziva i dogovaranje mamografiranja za žene rođene između 1943. godine i 1963. Naime, žene u navedenoj dobi od 50 do 69 godina starosti imaju najveći rizik za obolijevanje od ove zloćudne bolesti. Konkretno, Zavod za javno zdravstvo ima bazu podataka s imenima žena koje se trebaju pozvati, što znači da se žene pozivaju isključivo prema bazi podataka Ministarstva zdravlja. To su dakle žene koje su rođene u spomenutom razdoblju, a prethodne dvije godine nisu bile na mamografiji. Također imaju i prebivalište na prostoru Zadarske županije, naglašava dr. Balorda.

U sklopu Nacionalnog programa, ženama će se, ako nije, poslati pismom poziv i kupovnica (služi kao uputnica) na kućnu adresu sa zamolbom da potvrde svoj dolazak na besplatni telefon Zavoda za javno zdravstvo Zadar 0800 200 157. Ukoliko se ne javi dovoljan broj žena, broj je ograničen na 40 žena po danu, pozvati će se sljedeća skupina žena s istog područja koje udovoljavaju traženim kriterijima.

Mamografsko snimanje pokretnim uređajem se 29. siječnja priređuje u Benkovcu, potom 29. 1. vozilo s mamografskim aparatom dolazi u Polaču, dok je 31.1. u Pakoštanima. U nedjelju 2. veljače na rasporedu je grad Pag u prostorijama Doma kulture, a kalendar sljedećih posjeta bit će poznat kroz koji tjedan.

[pullquote align=”left”]Mamografsko snimanje pokretnim uređajem se 29. siječnja priređuje u Benkovcu, potom 29. 1. mamograf dolazi u Polaču, dok je 31.1. u Pakoštanima. U nedjelju 2. veljače na rasporedu je grad Pag u prostorijama Doma kulture, a kalendar sljedećih posjeta bit će poznat kroz koji tjedan[/pullquote]Prema preporuci Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske, prvi mamografski pregled, tzv. bazičnu mamografiju, svaka žena treba napraviti između 38 i 40-te godine života, a u dobi od 40-te do 49-te godine preporuka je napraviti mamografiju jednom godišnje ili barem jednom u dvije godine, ističu iz ZZJZ-a Zadar.

Kao glavni ciljevi nacionalnog programa su navedeni: preventivno i rano otkrivanje karcinoma dojke, dugoročno smanjenje postotka smrtnosti žena od karcinoma dojke i  stvaranje navike kod žena potrebom mamografskog snimanja.

Brojne preventivne akcije diljem svijeta imaju za cilj senzibilizirati žene o važnosti otkrivanja zloćudne bolesti u početnom stadiju kada je izlječiva u 90 posto slučajeva i poručiti ženama da nisu same, ali i da moraju same pronaći vrijeme za samopregled i liječnički pregled dojki. Nažalost, u Hrvatskoj godišnje od raka dojke oboli 2500 žena, a umre njih 900, no alarmantna je činjenica da su te brojke u stalnom porastu naročito iznad 50. godine života i da se dobna granica sve više spušta.

Mamografija se prema svjetskim standardima preporučuje ženama od 40. godine pa nadalje i to vrijedi za one koje nemaju rizične faktore u smislu obiteljskog naslijeđa ili nekih drugih. One s rizičnim faktorima bi morale prvu mamografiju napraviti i prije i to prakticirati jednom godišnje, kao obavezan postupak.  Što se tiče mlađih žena, već s navršenih 20 bi trebale redovito obavljati samopregled i liječnički pregled, kao i jednom u dvije godine otići na pregled ultrazvukom. Kod liječničkog pregleda neće imati nikakve štete, a mogu imati koristi. Na žalost nezanemarivo je i obiteljsko naslijeđe, pa žene čije su majke, sestre ili tetke imale karcinom dojke, u većem su riziku da će i same oboljeti. Druga osobito rizična skupina su žene koje dugo koriste hormonsku terapiju, poručuju pak iz HZZJZ-a.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...