Kalmeta sa suradnicima u posjeti benediktinkama Sv. Marije
Na blagdan Sv. Stošije i imendan časne majke Anastazije Čizmin zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta sa svojim zamjenicima Zvonimirom Vrančićem i Ivicom Vlakićem te predsjednikom Gradskog vijeća Živkom Kolegom posjetio je koludrice samostana Sv. Marije u povodu blagadana svete Stošije. Časna majka je zauzvrat gradonačelniku čestitala i njegov rođendan. Sve ovo nisu bili jedini razlozi prigodnog posjeta i obilježavanja blagdana ove zadarske zaštitnice, naime, kako je gradonačelnik Kalmeta istaknuo, na današnji dan je 22 godišnjica priznanja RH.
– Hvala na čestitkama. Na svoj rođendan želim samo zdravlja, dobro ovom gradu i državi te da nam svima bude bolje. Zahvaljujemo časnama na svemu što danas rade i što su radile kroz povijest. Dolazio sam na ovaj dan tradicionalno dok sam bio gradonačelnik, no kao ministar nešto manje, ali evo sada sam opet tu. Ovo je jedan dobar običaj, odnosno način da časnoj majci prikladno čestitamo njezin imendan, istaknuo je gradonačelnik Kalmeta.
Predstavnici Grada Zadra i medija u samostanu benediktinki počašćeni su pjesmom, ali i nadaleko poznatim proizvodima s imanja u Smilčiću na kojem benediktinke svete Marije uzgajaju voće, prave vino i likere. Predstavnicima Grada su bili ponuđeni domaći Maraschino, Vranac i Limoncello, koji su se ipak odlučili degustirati domaći Maraschino.
U razgovoru se časna majka osvrnula upravo na njihovo imanje u Smilčiću kojemu je svoj posjet najavio i gradonačelnik Kalmeta.
– Nije dolično da se tamo nastanimo dok nisu svi radovi dovršeni, dok nemamo kapelu. U redu je povremeno otići tamo, ali navečer se moramo vrati na Poluotok kako bismo mogli održati misu, kazala je časna majka.
Benediktinski samostan danas broji 20 koludrica, od kojih je nekolicina bolesna te je njihovo djelovanje tako otežano, no ipak se snalaze. Pomoć im je došla u obliku sestre Pierete iz katoličko – muslimanske zemlje Togo u Africi gdje benediktinski red postoji tek nekih 50-ak godina naspram tisuću zadarskih. Ona već neko vrijeme boravi u samostanu Sv. Marije te polako već govori i hrvatski jezik.
Osim predstavnike Grada benediktinke su počastile i predstavnike medija koji su imali prigodu i čast probati neke od delicija po kojima je ovaj red poznat.
– Danas smo za posjetitelje pripremili specijalitete kao što su baklave, urmašice, ušećerene bademe itd., a radimo ih samo prigodno, jednom godišnje. Ja sve radim s ljubavlju, a kada se radi s ljubavlju sve je savršeno, možda je u tome tajna što su naše slastice nadaleko poznate kako vi tvrdite, kazala je sestra Vekenega.
I današnji posjet je samo jedan od tradicionalnih u nizu povodom današnjeg blagdana kojim djelatnici Gradske uprave naglašavaju značaj benediktinskog samostana Sv. Marije čije su koludrice stoljećima uspjele sačuvati najvrjednije dokumente starije hrvatske povijesti, a u tijeku 2. Svjetskog rata i zlato i srebro, odnosno crkvene umjetnine čije su i danas čuvarice u Stalnoj izložbi crkvene umjetnosti.