Kako pobijediti stres?

Stres utječe na naše zdravlje i ponašanje, u vrlo malim količinama čak i stimulativno, no kad ga se akumulira previše, postaje izuzetno opasan i nije bez razloga prozvan tihim ubojicom.

No, i protiv stresa se može učinkovito boriti, pa donosimo nekoliko savjeta koji će vam, uz malu promjenu dnevne rutine, donijeti puno koristi za psihičko i fizičko zdravlje.

 

Disanje

Znamo da stres blokira ošit i disanje postaje prsno, plitko i ubrzano. To je od koristi dok stres traje, ali je štetno ako potraje predugo. Nakon što je stresna situacija prošla, trebali bi promijeniti način disanja – usporiti ga, dajući prednost trbušnom – abdominalnom disanju.

Ukoliko, pri tom, lagano stegnemo glotidu u našem grlu, zrak koji prolazi kroz tako sužen prolaz, stvarat će ravnomjeran zvuk, sličan valovima mora. Upravo taj skladni ritam prirode kojeg ćemo čuti unutar sebe, smirit će naš um i opustiti naše tijelo.

Stari majstori su ovaj vid disanja nazivali “pobjedničkim” odnosno “Ujjayi pranayamom” jer pobjeđuje stres.

 

Istezanje i torzija

Znamo da stres izaziva grčenje mišića. U stresnoj situaciji instinktivno povijamo ramena, kako bi zaštitili svoje vitalne organe – srce i pluća. Ukoliko je stres postao kroničan, naši će mišići vremenom ostati zgrčeni u tom položaju, poput ljušture. Stoga trebamo opustiti mišiće vrata i ramena, gdje se stres najviše očituje.

Započinjemo sa sistematskim istezanjem, a zatim torzijom mišića “iscijedimo” iz njih hormone stresa i dovodimo svoje tijelo u ravnotežu. Fizička ravnoteža povoljno će djelovati na psihičku ravnotežu i vratiti nam izgubljeni sklad.

 

Relaksacija

Prava suprotnost stresu je relaksacija. Stres je grč, a relaksacija je opuštanje i prepuštanje.

Majstori joge položaju za opuštanje daju naziv “položaj mrtvaca” kako bi nas potakli da “umrtvimo” sve mišiće tijela. To najlakše postižemo izazivanjem osjećaja težine. Kako bi nam se opustili i krvni sudovi, trebamo izazvati osjećaj topline. Ukoliko smo uspjeli dobro umiriti motoričke živce, “isključit” će se i naši senzorni živci. Zbog toga ćemo, naizgled, izgubiti osjet tijela – činit će nam se da se nalazimo u beztežinskom stanju.

U tim dragocjenim trenucima obnavljaju se naše nervne stanice i “resetira” se naš um. Cijelo tijelo se kupa u kupki mladosti i zdravlja.

 

Meditacija

Znamo da stres nastaje zbog straha, a svaki strah nastaje iz straha od smrti. Uranjajući u meditaciju postajemo svjesni svoje povezanosti sa čitavim Univerzumom koji je vječan. Time se mijenja naš pogled na smrt pa strah od smrti nema više osnove.

Feed me
Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...