“Bodulsko putovanje” uz kuhano vino, fritule, briškulu, trešetu i ‘pismu’ klapa…
Tradicionalna ‘Noć muzeja’ priređuje se i ove godine diljem zemlje, pa tako naravno i u Zadru, 31. siječnja. Uvod u manifestaciju bilo je događanje na moru, nazvano ‘Bodulsko putovanje’, kojem su prisustvovali, ili da budemo precizniji, kojim su plovili i ugodno se družili djelatnici i suradnici Narodnog muzeja Zadar, brojni otočani koji redovito putuju na relaciji Zadar – Mali Iž – Veli Iž – Mala Rava – Vela Rava – Veli Iž – Zadar, u društvu s ostalim gostima i putnicima.
Manifestaciju je organizirala Muzejsko – pedagoška služba u suradnji s Etnološkim odjelom i Odjelom Muzej grada Zadra, na inicijativu Branislava Jelinića, Vladimira Alavanje i Jasenke-Lulić-Štorić, neposredno je vezana uz područne zbirke: Enografsku zbirku u Velom Ižu i Kulturno – povijesnu zbirku u Malom Ižu, a pokazala se kao sjajno ‘otvaranje’, unatoč dnevnom svijetlu, pa i ponekim kišnim kapima, na palubi broda ‘Anamarija’, skore ‘Noći muzeja’.
[pullquote align=”right”]Na brodu ‘Anamarija’, plovili su i ugodno se družili djelatnici i suradnici Narodnog muzeja Zadar, brojni otočani koji redovito putuju na relaciji Zadar – Mali Iž – Veli Iž – Mala Rava – Vela Rava – Veli Iž – Zadar, u društvu s ostalim gostima i putnicima[/pullquote]Drugu godinu za redom, uz kuhano vino i fritule, na putovanju se upriličio i prigodni program s etno obilježjima karakterističnim za otoke zadarskog arhipelaga. Pjevale su se izvorne domaće pjesme, izrađivali su se narodni vezovi, poput zalistavca, predstavile rukotvorine, zaigrala se i mura, briškula i trešeta. Na TV ekranu su se prikazivali i filmovi o iškoj keramici koja je kandidat za UNESCO – vu listu svjetske nematerijalne baštine, a zanimljivost i atraktivnost je dodatno podigla postavljena izložba kopija litografija ‘Panorama obale i otoka Dalmacije na putovanjima austrijskog parobroda Lloyd’, autora Giuseppe Riegera, Trst 1857.
U prezentaciji izrade narodnog veza i rukotvorina sudjelovale su vanjske suradnice NMZ-a, Đurđica Botaco, Karmen Turčinov i Nada Šarlija, voditelj programa bio je Nenad Marčina, a cjelokupan doživljaj su obogatili i dali mu poseban štih učenici OŠ Zadarski otoci s recitalima na čakavskom dijalektu koje su osmislile nastavnice Vesna Dunatov i Markica Perić (fotka NMZ-a).
U glazbenom dijelu programa sudjelovali su ‘dalmatinskom pismom’ klapa ‘Slanac’ koja inače djeluje pri KUD –u Sloga iz Velog Iža, i klapa Mali Iž. Iz organizacijske ekipe na podršci i pomoći u pripremi i odvijanju manifestacije naročito zahvaljuju vlasniku i zaposlenicima (posadi) firme G&V – line d.o.o. Lenku Garbinu u čijem se vlasništvu nalazi brod ‘Anamarija’.