Za odlazak na Mundijal minimalan trošak 2.000 eura!

Olá Brasil, ir para o Rio! Dobar dan Brazil, idemo u Rio! Hrvatska se teškom mukom, ali ipak plasirala na najveću nogometnu smotru planeta.

I to prije desetak dana u najboljoj utakmici koju su ‘kockasti’ pružili kroz proteklih tridesetak mjeseci, pri tom uoči dodatnih kvalifikacija smijenivši trenera, a odlučujući susret u baražu, odradivši na Maksimiru dobrih pedesetak minuta s 10 igrača.

Nakon što je glavni sudac Björn Kuipers označio kraj susreta, diljem Hrvatske zavladala je euforija. Ni kišni pljusak, ni olujni Vedran, ni ciklona, ni anticiklona, niti potresi čak, nisu stopirali radosni poklič nacionalnih fanova.

[pullquote align=”right”]Ivan, Fran i Krševan Botunac iz Briševa ipak su počeli skupljati ‘dotu’ za put
– Ne zanosimo se, ako skupimo šoldi-idemo, a ako ne – ništa, kažu braća[/pullquote]Nije ni čudo, punih osam godina se čekao povratak Hrvata na svjetsku scenu, a vjerojatno baš svaki navijač počeo je sanjati o odlasku u Brazil bodriti naš sastav.

Brazil mi dolazimo ili što bi rekli na portugalskom: Brazil, chegamos!, kazao je euforični Drago Ćosić i poručio hrvatskim navijačima uzmite kredite! Bankari, budite milostivi pa idemo u Brazil.

Naravno kako ste u istom trenutku sebi i HTV komentatoru dali ‘besu’: Eto nas.

 

Lova, lova

E sad. Nakon ‘buđenja’, ukoliko niste bivši premijer, predsjednik HGK, saborski zastupnik, koliko – toliko uredan i bogat poduzetnik ili bilo kakav političar blizak stranačkim liderima, na takav pothvat, u stvarnosti, možete uglavnom zaboraviti jer za odlazak na južnoamerički kontinent trebat će vam, brat bratu, hrpa novaca! Ili kako bi nas uputio kolega iz 24 sata:

Držite se lokalne birtije budući da povratna karta iznosi oko 10.000 kuna.

Nakon već kratkog istraživanja brzo će vas proći želja za putovanjem, a jedini planovi za SP svest će vam se možda na nabavku novog televizora, ‘kištri’ piva i dobrog društva. Premda…

Ivan, Fran i Krševan Botunac iz Briševa ipak su počeli skupljati ‘dotu’ za put…

Ne zanosimo se, ako skupimo šoldi-idemo, a ako ne – ništa, kažu braća.

⁃ Nisu i jedini sa šireg zadarskog prostora koji sanjaju odlazak preko Atlantika.

Ima upita. Doduše, potiho i skoro pa sramežljivo, ali ima. Neugodno je možda ljudima u današnje doba, dok oko njih neki krpaju kraj s krajem, izdvojiti toliko novca za običan užitak. No, nikad se ne zna, tvrdi Marinko Gambiraža u turističkoj agenciji Lipota.

Lucija Odvitović, iz agencije More Travel, smatra da u Riju narednog ljeta neće manjkati stanovnika ‘Donatova metropolisa’.

Uvijek ima putnika na slična događanja. Pa, pretpostavljam da će biti i sada. Nekako je još rano, nemamo konkretnih upita, ali sigurno ćemo staviti to u ponudu, najdalje za mjesec – dva dana.

Nogomet na plaži

Identično priča i Lorand Narančić iz putničke agencije Aquarius, koji napominje da bi veće zanimanje za put u Brazil moglo uslijediti već u prvim tjednima novog ljeta. Put bi se naravno organizirao u suradnji i uz pomoć većih touroperatora.

Nema sumnji da će se naći putnika. Interesa ima stalno kada se radi o takvim značajnijim sportskim priredbama, poput Olimpijada ili međunarodnih nogometnih prvenstava. Trenutno smo uglavnom okupirani Božićno-novogodišnjim aranžmanima, kao i rezervacijama zimovališta, no bilo je i tih pojedinačnih upita, Teško je na pamet govoriti kolika bi to moglo stajati, no mora se ukalkulirati da su naglo skočile i cijene avionskih karata i smještaja, otkriva Luka Marinović iz Adriaticum Travela.

Na žalost, po nekoj našoj trenutnoj, dakle i vrlo gruboj, računici bez 3.500 eura ne može se ni razmišljati o odlasku u Brazil kao navijač, tvrdi Roman Latković iz turističke agencije Dorina Omia Ina.

Treba, doduše, vidjeti kakve bi ponude mogle sastaviti putničke tvrtke, koje eventualno mogu ugovoriti određene popuste, ali je realno za pretpostaviti da bi debljina takujina bila ista. Naime, cijena najjeftinijeg seta karata za utakmice grupne faze na prvenstvu je oko 200 eura, a to je uistinu što znamo i iz iskustva i najmanji trošak, rekao je Latković.

Krenimo nekim redom… Dakle- avionski let iz Hrvatske – iz Zadra ili Zagreba za Brazil – npr. Rio de Janeiro- koštat će vas u prosjeku oko 10.000 kuna, u najjeftinijim varijantama morate računati da će te na prevoz potrošiti između 1.000 i 1.500 eura, za povratnu kartu u razdoblju- dva tjedna.

[pullquote align=”left”]Lucija Odvitović, iz agencije More Travel, smatra da u Riju narednog ljeta neće manjkati stanovnika ‘Donatova metropolisa’
⁃ Uvijek ima putnika na slična događanja[/pullquote]Tisuću i tri stotine eura otišlo je samo na let zrakoplovom i varate se ako ste na trenutak pomislili da će vam biti nešto jeftiniji smještaj.

Dvjestotinjak dana prije početne lopte s centra, kako se i najavljivalo, cijene hotela i hostela u drastičnom su porastu, ali pretpostavimo da Hrvatska ‘uhvati’ osminu finala, u Brazilu ćete provesti barem dva tjedna. Kako prosječna cijena smještaja u apartmanu ili manjem hotelu s tri zvjezdice iznosi 1000 kuna po noći, morate u tom slučaju ukupno izdvojiti oko 14.000 kuna.

Brazilski turistički institut Embratur je objavio kako će cijene hotelskog smještaja za vrijeme Mundijala skočiti i za 500 posto u odnosu na sada.

Cijene smještaja skaču u stratosferu, poručili su iz Embratura, navodeći primjer jednog ispodprosječnog hostela u Rio de Janeiru, 300 metara udaljenog od čuvene plaže Copacabana, u kojem 14 noćenja stoji najmanje 2.150 eura.

Doduše, tu su i alternativna rješenja. Najjeftiniji smještaj je oko 500 kuna na noć, za koliko se u najboljem slučaju dade unajmiti skroman ležaj u hostelskoj sobi koju pak možete dijeliti s desetak ili čak i 20 vama nepoznatih osoba.

Brazil, navijačica

Pridodamo li k tomu ‘upad’ na utakmicu, cifra ‘basnoslovno’ raste pa bi samo za tri ‘izlučna’ susreta u skupini trebali minimalno ‘isprsiti’ 2.000 kuna.

Ulaznica za sraz u grupi i prvoj fazi prvenstva iznosi preračunato –između 215 i 620 kuna. Međutim, najjeftinije karte moći će nabaviti jedino brazilski studenti, građani iznad 60 godina i korisnici tamošnjeg ocijalnog programa.

Lako zato, no ne treba smetnuti s uma da se utakmice u skupini neće igrati u jednom gradu, a to, moramo priznati, predstavlja malo veći problem jer Brazil je površinom peta država na svijetu i najveća unutar JA kontinenta.

Baš svaka od 32 momčadi koje će izboriti plasman na World Cup u prvoj fazi natjecanja igrat će utakmice u tri različita grada, kojih su neki udaljeni i po nekoliko tisuća kilometara. Do sada je bio običaj da reprezentacije u skupini igraju dvije utakmice na istom stadionu kako bi se smanjili problemi i troškovi putovanja, ali i olakšalo navijačima. Međutim, Brazilci nisu imali previše razumijevanja, navodi Hina.

Na primjer, izabrane vrste koje će nastupiti u grupi A, zajedno s domaćinom Brazilom, igrat će utakmice u Sao Paulu, Manausu, Natalu, Fortalezi, Recifeu i Brasiliji. Od Manausa do Recifea ima 5.700 kilometara, dok je između Sao Paula i Manausa 4.000 kilometara.

U skupini F igrat će se u Cuiabi, gdje su uobičajeno temperature u šestom mjesecu oko 30°C, ali i u Porto Alegrueu, a tu temperature padaju i na oko nula Celzija.

[pullquote align=”right”]Biznis portal Portfolio.com tvrdi da će svakom navijaču trebati 10 tisuća i nešto eura misli li pratiti svoju reprezentaciju od prvog meča do četvrtfinala[/pullquote]Domaćini SP nalaze se u 12 gradova. To su Belo Horizonte, Brasilia, Cuiaba, Curitiba, Fortaleza, Manaus, Natal, Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, Salvador, Sao Paulo i Natal.

Možda tek da se ilustrira što to konkretno znači- udaljenost između dva grada-domaćina, Manausa u sjevernom Brazilu i Porto Alegrea u južnom dijelu zemlje, iznosi 3.133 kilometara zračne linije ili približno toliko kao avionom iz Zemunika do Teherana.

Taksijem ili autobusom, upozoravaju tamošnji čuvari reda i zakona, ni ne pokušavajte, naročito ukoliko ne znate portugalski, a ionako bi se vozili puna dva dana. Promet željeznicom u Brazilu je katastrofalan. Nije, istina, niti u HR nešto bajan, ali ipak…

Brazil 2014

Kruh i voda

Kako bilo- avio kompanije, poput tamošnjih hotelijera, baš kao i južnoafrički 2010, obilato koriste situaciju i dižu ‘u nebo’ ne samo zrakoplove, već i cijene leta, pa će, primjerice, avionska karta od Londona do Rio de Janeira s 800 skočiti na 2.500 eura, a od Sao Paula do Rija tokom SP-a bit će skoro 10 puta skuplja – sa sadašnjih 110 eura cijena, prema najavama, odlazi na preko 800 eura.

Cijena leta od Sao Paula do Rio de Janeura premašit će cijenu za let do Europe ili New Yorka, piše brazilski list Folha de Sao Paulo. Tu je naravno i novac koji će biti potrošen za razne potrebe ‘na licu mjesta’.

Pomna računica kaže kako se visina osnovnih troškova nakon svega penje na vrtoglavih 26.000 kuna, a biznis portal Portfolio.com tvrdi da će svakom navijaču za sve troškove u fazi natjecanja po skupina trebati ukupno 45.000 kuna, a čak 80.000 kuna ili 10 tisuća i nešto eura misle li pratiti svoju reprezentaciju od prvog meča do četvrtfinala.

Dobro, ako su spremni na žrtvu, pričamo o prosječnim mladima i trojici naših ‘putnika’, u idućih šest mjeseci Ivana, Frana i Krševana čeka kruh i voda ili takav bankovni kredit koji bi u trenutnim financijskim okolnostima, mogli otplaćivati desetljećima.

Feed me
Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...