Više neće biti gubljenja nekretnine zbog malih dugova!
Tko izgubi nekretninu zbog dugova, moći će u njoj živjeti još šest mjeseci uz plaćanje najamnine umjesto da završi na ulici. Ako je iznos duga manji od vrijednosti stana, moći će i ponuditi nešto drugo za podmirenje duga. Vlada je prihvatila opsežne izmjene Ovršnog zakona koji bi trebao osigurati poštenije, ali i brže ovrhe.
– Zbog teške gospodarske situacije treba zaštititi one koji gube krov nad glavom – rekao je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.
Trenutačno više od 290.000 osoba ima blokiran račun zbog ovrha. Vrijednost blokada je čak 22,6 milijardi kuna. Najveće promjene su upravo na nekretninama. Za razliku od dosadašnje prakse, u kojoj je sud odredio cijenu i na zatvorenim dražbama ih prodavao i do trećine cijene, sada će za nekretnine moći licitirati svatko. Fina će objaviti vrijednost nakon vještačenja, objaviti nekretninu sa slikom i ponuditi je na elektroničkoj dražbi.
Miljenić želi spriječiti i gubljenje nekretnina zbog ovrha s malim dugom, što se često događalo kad bi dužnici posuđivali novac od kamatara. Moći će se ponuditi nešto drugo, te ugovoriti da se u slučaju eventualnog gubitka nekretnine cijeli dug podmiruje. Dosad se događalo da se izgubi nekretnina, a dug ostane.
– Uvodimo izbor. Ako netko izabere odreći se nekretnine, on se oslobađa cijelog duga. To je potrebno prethodno dogovoriti – kaže ministar Miljenić.
Ako ovrha i prođe, ovršeni će moći živjeti šest mjeseci u nekretnini. Ali ubuduće će po novome trošak policije koja pomaže ovrhovoditelju ići na teret onoga tko se izbacuje, a do sada je sve plaćala država.
Zakon također sprečava i ovršenje putnih troškova i dara za djecu što je dosad bilo moguće. Ne bi trebalo više biti ni astronomskih troškova da se za 500 kuna duga ovrhom naplati tri ili četiri puta veći iznos troškova. Ovršeniku se mora prije poslati račun u kojem će biti odvojen stvarni dug od troškova ovrhe. Mora se jasno naznačiti koje troškove se mora platiti uz dug, a koji će se naplatiti ako dođe do ovrhe.
Također, otkako je ukinuta naplata opomena, često se događalo da ovrhe sjedaju bez upozorenja. Sada se na računu prije mora upozoriti da će se ovrha pokrenuti i dati rok za podmirenje duga. Radnici se dodatno štite i njihove ovrhe zbog neisplaćenih plaća imaju prednost pred svim ostalima, osim za uzdržavanje djeteta. S druge strane, znatno je stroži postupak prigovora na ovrhu kojima se dosad izbjegavala naplata. Dok se dosad moglo napisati “Prigovaram na odluku” i ništa više i tako kupiti vrijeme, sada se moraju priložiti dokumenti koji potkrepljuju prigovor ili žalbu. Ako se dokumenti ne prilože, prigovor i žalba su nevažeći.
Veliko ubrzanje postupka će donijeti i to što o žalbama neće odlučivati viši sud nego vijeće od tri suca na istom sudu koji je prvotno i donio rješenje o ovrsi.
Tko ne plati kaznu, neće moći dobiti vozačku i prometnu
Sve prometne kazne bit će u jedinstvenom registru i tko ih ne plati, neće moći dobiti vozačku ni prometnu dozvolu. Novost je to Prekršajnog zakona koji je prihvatila Vlada. Miljenić je zadovoljan i svojim modelom po kojem su se kazne plaćene na mjestu događaja prepolovile.
– Kako ljudi često nemaju novca kod sebe, sada će imati tri dana za plaćanje ako žele umanjenje za 50 posto. Otkako je mogućnost uvedena, čak se 40 posto povećala naplata kazni jer mnogi koriste popust. Na sudu je 20 posto manje predmeta.