Ovo su ekstremni rezultati referenduma

Sudeći po rezultatima referenduma o braku, najhomofobniji veći grad u Hrvatskoj su Kaštela, najviše gay-friendly je Pula, a što se tiče pasivnih dijelova županija, četiri dalmatinske županije odskaču po broju općina i malih gradova s više od 90 posto građana koji su glasali ZA.

Puli je skoro dvije trećine građana koji su izišli na izbore bilo PROTIV, njih 63,64 posto ili skoro četvrtina svih Puljana s pravom glasa. U Kaštelima pak, kao devetom hrvatskom gradu po veličini, 84,19 posto izišlih na izbore glasalo je ZA dok ih je 15,28 posto bilo PROTIV.

U dalmatinskom zaleđu odnosi su bili još radikalniji; prevladavaju općine i manji gradovi u kojima je postotak glasača za bio 95 posto ili veći. U splitsko-dalmatinskoj općini Zmijavci ZA je glasalo 96,4 posto, u Runovićima 97,55, u Prološcu 97,07, a rekorder jeLećevica sa 97,89 posto ZA i samo 0,70 PROTIV uz neuobičajeno visokih 1,4 posto nevažećih listića.

Slična situacija je i u drugim dalmatinskim općinama. Međutim, da ne bi ispalo da se negativno raspoloženje prema LGBT građanima prostire cijelim prostorom junačkog deseterca pobrinuli su se raritetni rezultati u općini Ervenik (u Šibensko-kninskoj županiji) gdje su glasači PROTIV sa 50,82 posto brojčano nadvisili glasače ZA sa 45,90 posto. Još je izraženije bilo u Općini Civljane gdje je ZA bilo 36,36 posto, a PROTIV 63,63 posto. Ipak, u oba slučaja bila je riječ o izlaznosti manjoj od pet posto.

Od manjih hrvatskih gradova kao najhomofobniji se pokazao Imotskisa 95,14 posto ZA i 4,58 PROTIV, i to uz relativno veliku izlaznost u uvjetima ovog referenduma (45,75 posto). Visoke postotke zabilježili su i Sinj (83,77 posto), Metković (88,80 posto) i Knin (88,08 posto), što kad su gradovi posrijedi, u ostatku Hrvatske nije bio slučaj. Labinse pak pokazao kao najtolerantniji hrvatski grad jer je ZA bilo samo 28,58 posto od onih koji su se odazvali na referendum, a PROTIV čak 70,98 posto, što je čak i za istarske prilike neuobičajeno mnogo.

Na ovom referendumu se primjećuje još jedan detalj, da je pretežno glasanje PROTIV u nekim izrazito suprotno raspoloženim županijama zabilježeno u nekoliko općina s većinski srpski nacionalno opredijeljenim građanima. U Vrhovinama u Lici, primjerice, od oko 13 posto izašlih na izbore 42,66 posto građana glasalo je ZA, dok je PROTIV bilo 55,94 posto.

Dalmacija se na ovom referendumu pokazala kao područje s ekstremnim rezultatima i tamo gdje se to po logici stvari možda i ne bi očekivalo. Na otoku Hvaru, čiji je turistički napredak posljednjih godina koincidirao s titulom gay-friendly turističkog odredišta, grad Hvar zabilježio je 68,88 posto onih koji su glasali ZA, uz 30,85 PROTIV. U Starom Gradu to je išlo do 70,33 posto ZA i 27,75 posto PROTIV, u općini Jelsa čak 77,50 posto ZA i samo 21,57 PROTIV, što izrazito odskače od postotaka iz otočnih gradova.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...